7 najlepších zdravotníckych ETF, ktoré sa dajú kúpiť do roku 2020

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Prvá časť

Sektor zdravotníctva mal v roku 2020 slušný začiatok, keďže sa S&P 500 Health Care Index zvýšil o 2%, čo naznačuje, že niektorí účastníci trhu prijímajú defenzívne a hodnotné charakteristiky skupiny. Je čas, aby sa investori zamerali na zdravotnícke ETF.

Na druhej strane, keďže rok 2020 je rokom prezidentských volieb, výzvy pre zdravotné akcie pretrvávajú. Z historického hľadiska je návratnosť tohto sektora v nevolebných rokoch lepšia. Súvisiace riziká – vrátane programu Medicare For All a nižších cien liekov – by sa mohli znásobiť, ak by sa demokratický kandidát Joe Biden považoval za dôveryhodného vyzývateľa prezidenta Donalda Trumpa.

Okrem politických rizík existujú v tomto roku dôvody na zváženie akcií zdravotnej starostlivosti – niektoré ponúkajú rast dividend a defenzívne umiestnenie, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na témy, po ktorých túžia investori – ako je rast –  či Food and Drug Administration (FDA) – ktorú zaujíma najmä urýchlený prístup k novým schváleniam liečby.

Pre investorov, ktorí si jednoducho nechcú vyberať akcie v zdravotníckom priestore, existuje veľa solídnych burzových fondov na prístup do tohto odvetvia. Na zváženie je sedem ETF pre zdravotníctvo:

  • Health Care Select Sector SPDR (NYSEARCA: XLV)
  • iShares U.S. Healthcare Providers ETF (CBOE: IHF)
  • KraneShares MSCI All China Health Care Index ETF (NYSEARCA: KURE)
  • Invesco S&P SmallCap Health Care ETF (NASDAQ: PSCH)
  • ARK Genomic Revolution ETF (CBOE: ARKG)
  • ALPS Medical Breakthroughs ETF (NYSEARCA: SBIO)
  • SPDR S&P Health Care Equipment ETF (NYSEARCA: XHE)

päťročný graf Health Care Select Sector SPDR, zdroj: GOOGLE

Health Care Select Sector SPDR (XLV)

Pomer výdavkov: 0,13% ročne

Health Care Select Sector SPDR je najväčší ETF venovaný zdravotníckym akciám. XLV poskytuje expozíciu liečivám, zdravotníckemu vybaveniu a spotrebnému materiálu, poskytovaniu zdravotnej starostlivosti a službám, biotechnológiám, nástrojom a službám pre biologické vedy a odvetviam zdravotníckej techniky.

Tento široký prístup vystavuje XLV väčšine vyššie uvedených trendových faktorov pre tento sektor, čo je pozitívne (rast vo vzrušujúcejších segmentoch zdravotnej starostlivosti) aj negatívne (politické faktory).

„Od zdravotníckych firiem sa očakáva, že v roku 2019 dosiahnu najsilnejší rast výnosov a ziskov v ktoromkoľvek sektore a za posledné tri mesiace analytici zvyšujú svoje odhady zisku na akciu (EPS) na rok 2020 pre toto odvetvie,“ podľa State Street.

Očakáva sa, že tento rok budú technológie vykazovať lepší rast zárobkov ako ETF  zdravotníctva, ale v porovnaní s historickými priemermi je tento fond diskontovaný.

päťročný graf iShares U.S. Healthcare Providers ETF, zdroj: GOOGLE

iShares U.S. Healthcare Providers ETF (IHF)

Pomer výdavkov: 0,43% ročne

iShares U.S. Healthcare Providers ETF sú jedným z epicentier politického rizika v súvislosti so zdravotnými akciami, pretože tento fond poskytuje prístup k poskytovateľom riadenej starostlivosti, čo zahŕňa veľa spoločností, ktoré pominú, ak sa splní Medicare For All. To zahŕňa aj jeden komponentu z DowJones – UnitedHealth Group (NYSE: UNH), ktorý predstavuje takmer 23% súpisu IHF.

Generálny riaditeľ UnitedHealth Group – David Wichmann, ktorý zriedka diskutuje o politike vo vzťahu k výkonnosti spoločnosti, uviedol, že znárodnená zdravotná starostlivosť v minulom roku naruší trhy. To však nepovažuje za pozitívny druh narušenia.

Pointa s IHF v tomto roku je, že bez ohľadu na politické sklony investora, tohto investora môže ovplyvniť aj politika v rámci tohto fondu. Vyhrá stávka, ktorá bude na to, že prezident Trump bude znovuzvolený (nie je za Medicare For All). Zástanca Medicare for All by predstavil krátkodobé faktory v rámci UNH, CVS Health (NYSE: CVS) a ďalších veľkých holdingov.

trojročný graf KraneShares MSCI All China Health Care Index ETF, zdroj:GOOGLE

KraneShares MSCI All China Health Care Index ETF (KURE)

Pomer výdavkov: 0,65% ročne

Nový koronavírus poslal v posledných týždňoch väčšinu čínskych ETF smerom nadol, ale medzi pozitívne ETF patrí KraneShares MSCI All China Health Care Index ETF. Od 14. februára KURE zaznamenal mesačný zisk 5,12%, čo je obdobie, ktoré bolo obdobím prvých správ o koronavíruse. V tom istom období bol MSCI China Index nižší o takmer 3%.

Vzhľadom na nedávnu ebullienciu okolo KURE, hlavné krátkodobé riziko pre fond by mohlo byť riešenie problému s koronavírusom. Ak by sa však tieto správy objavili, pravdepodobne by to vyvolalo rally čínskych aktív spolu s KURE.

Okrem krátkodobých faktorov existujú presvedčivé dôvody na zváženie čínskych zdravotníckych akcií prostredníctvom KURE na dlhšie obdobia držby. Medzi ne patrí rast a postavenie Číny ako práve vyspelého trhu so zdravotnou starostlivosťou.

„Čína je druhým najväčším zdravotníckym trhom na svete, ktorého celkové výdavky na zdravotnú starostlivosť v roku 2016 dosiahli 558 miliárd dolárov. Podľa odhadov KraneShares by ich počet mal do roku 2020 dosiahnuť 1,1 bilióna dolárov“.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár