7 penny stock, ktoré vyplácajú dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Energetika Priemysel Reality

Prvá časť

Čo sa týka trhu cenných papierov, ak je konkrétny sektor alebo odvetvie slabé, môžu dokonca klesnúť akcie aj dobrých spoločností.

Jedným zo signálov sily spoločnosti je schopnosť a možnosť vyplácať dividendy. Ak to robia, zvyčajne to znamená, že fungujú aj so ziskom. Je to ich voľba, pretože spoločnosť by mohla peniaze použiť na ich opätovné investovanie do podnikania. Namiesto toho podporujú dividendy.

Výplata dividend je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť odmeňuje svojich akcionárov. Spoločnosti vyplácajú rovnakú dividendu bez ohľadu na cenu, za ktorú sa s akciami obchoduje. To znamená, že keď cena akcie klesne, výnos z dividendy sa zvýši.

Týchto sedem spoločností bolo nie vždy obchodovaných ako “centové akcie” tzv. penny stocks. Ich ceny akcií boli kedysi oveľa vyššie ako teraz. Ako uvidíte, všetky stratili za relatívne krátke obdobie značnú hodnotu.

Ale naďalej vyplácali dividendy svojim akcionárom. To by mohol byť signál, že budú schopní veci otočiť. Ceny ich akcií môžu nakoniec dosiahnuť úrovne, za ktoré obchodovali.

  • NL Industries (NYSE: NL)
  • Nordic American Tankers (NYSE: NAT)
  • NGL Energy Partners (NYSE: NGL)
  • Franklin Street Partners (AMEX: FSP)
  • VEON Ltd (NASDAQ: VEON)
  • Mitsubishi Financial Group (NYSE: MUFG)
  • Entravision Communications (NYSE: EVC)

Dividendový výnos: 3,08%

päťročný graf NL Industries, zdroj: GOOGLE

NL Industries (NL:NYSE)

NL Industries sa zaoberá výrobou komponentov a chemickým priemyslom a pôsobí ako holdingová spoločnosť. Vyrábajú guľkové ložiská, ergonomické počítačové podporné systémy a rôzne bezpečnostné produkty. Jej zákazníkmi sú výrobcovia a distribútori originálneho vybavenia v Severnej Amerike a na Taiwane.

NL tiež vlastní významný podiel v spoločnosti Kronos Worldwide (NYSE: KRO). Spoločnosť Krono’s vyrába a predáva pigmenty oxidu titaničitého s pridanou hodnotou na celom svete. Tieto pigmenty poskytujú „pigment, ktorý poskytuje maximálnu belosť a kryciu schopnosť.“ Pridávajú sa do farieb a iných materiálov.

Koncom roku 2017 sa akcie NL obchodovali okolo 15 dolárov za akciu. Odvtedy však akcionári utrpeli. Akcie išli do prudkého poklesu a stratili asi 70% svojej hodnoty. Teraz sa obchodujú pod 5 dolárov.

Trhový strop je v súčasnosti 225 miliónov dolárov. Stále však vypláca ročnú dividendu vo výške 16 centov. Pri súčasnej cenovej hladine je to výnos okolo 3,38%.

Dividendový výnos: 13,06%

päťročný graf Nordic American Tankers, zdroj. GOOGLE

Nordic American Tankers (NAT:NYSE)

Nordic American Tankers je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa tankermi. Medzinárodne nakupuje a prenajíma tankery s dvojitým trupom, v súčasnosti prevádzkuje flotilu 23 ropných tankerov Suezmax. Tieto mohutné lode dostávajú svoje mená, pretože sú najväčšími plavidlami, ktoré sa môžu dostať cez Suezský prieplav.

Zatiaľ čo v priemere sú hodnotené ako “hold”, majú tiež cieľovú priemernú cenu 3,66 dolárov. To je asi o 28% viac ako v prípade akcií, s ktorými sa v súčasnosti obchoduje.

Aktuálny trhový strop je asi 434 miliónov dolárov. Ako môžete vidieť na vyššie uvedenom grafe, akcie od mája poklesli o viac ako 50%.

Nordic vypláca ročnú dividendu vo výške 16 centov na akciu. Pri súčasnej cenovej hladine to predstavuje výnos okolo 5,6%.

Dividendový výnos: 15,81%

päťročný graf NGL Energy Partners, zdroj. GOOGLE

NGL Energy Partners (NGL:NYSE)

NGL Energy Partners vlastní a prevádzkuje vertikálne integrovaný energetický podnik. To znamená, že vlastní dodávateľov aj distribútorov svojich výrobkov.

Od začiatku novembra cena ropy prudko stúpla o takmer 60%. Niektorí analytici sa domnievajú, že časť tohto kroku môže mať na svedomí to, že administratíva prezidenta Joe Bidena zavádza nové nariadenia do tohto odvetvia.

Vyššia cena ropy môže spomaliť ekonomiku, ale zvýši ziskovosť energetických spoločností ako NGL. To by mohlo zvrátiť dlhý klesajúci trend, v ktorom sa nachádza veľa akcií v tomto sektore.

Aktuálny trhový limit NGL je asi 384 miliónov dolárov. Ako môžete vidieť na grafe vyššie, cena jeho akcií od júla 2019 poklesla o viac ako 80%.

Spoločnosť vypláca ročnú dividendu vo výške 40 centov. Pri súčasnej cenovej hladine akcií je to výnos niečo vyše 14%. 

Dividendový výnos: 8,67%

päťročný graf Franklin Street Partners, zdroj: GOOGLE

Franklin Street Partners (FSP:NYSE)

Franklin Street Partners je fond na správu nehnuteľností – REIT. Zaoberá sa lízingom, prenájmom a financovaním transakcií s nehnuteľnosťami. Franklin Street tiež nadobúda, rozvíja a predáva nehnuteľnosti. Zameriava sa na kancelárske priestory v centrálnej obchodnej štvrti (CBD) na americkom Mountain West a U.S. Sunbelt.

Ako môžete vidieť na grafe vyššie, spoločnosť FSP bola pre svojich akcionárov sklamaním. Cena jej akcií klesla z 9 dolárov na súčasnú úroveň za posledných 14 mesiacov. Tržná kapitalizácia je teraz na úrovni okolo 500 miliónov dolárov.

Ale toto môže byť vhodný čas na investovanie do FSP. Franklin vypláca ročnú dividendu vo výške 36 centov. Pri súčasnej cenovej hladine sa to rovná výnosu okolo 7,7%.

Investori, ktorí hľadajú príjem, by mali konať rýchlo, ak majú záujem o Franklin.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár