7 skvelých dividendových akcií mimo energetického sektoru

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Tretia časť

Minulý rok bol pre dividendové akcie príbehom dvoch polovíc. Nová pandémia koronavírusu urobila z prvej polovice roku 2020 obdobie znižovania a zastavovania výplat dividend rámci indexu S&P 500 , ale výplaty sa vrátili v druhej polovici roka, čo naznačuje, že mnohé z najlepších akcií do roka 2021 sú platiteľmi dividend.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs očakávajú nárast o 5% . „Spoločnosť Goldman očakáva, že úsilie o distribúciu očkovacích látok do polovice roka 2021 by malo pomôcť rastu reálneho HDP dosiahnuť 5%, čo je samotne o 120 bps viac ako je konsenzus v oblasti rastu,“ poznamenala v decembri Seeking Alpha . „Analytici tiež poukazujú na historický anualizovaný rast dividend, ktorý od začiatku 50. rokov nikdy neklesol pod 2,2% CAGR, zatiaľ čo futures na dividendy oceňujú priemerný ročný rast dividend od roku 2019 do roku 2029 o -1%.“

Investori, ktorí hľadajú dividendové akcie, sa často obracajú na energetický sektor. Je to tak preto, lebo o energetickom sektore je historicky známe, že obsahuje spoľahlivých platcov dividend. Avšak mimo tohto sektoru majú uchádzači o dividendový výnos stále veľa možností. 

Tam sa dnes pozrieme. Existuje veľa skvelých spoločností, do ktorých treba investovať, ktoré majú dividendy v celom priemysle. Niektoré z týchto spoločností majú tiež značný rastový potenciál.

  • AbbVie (NYSE:ABBV)
  • Walmart (NYSE:WMT)
  • Fortress Transportation & Infrastructure (NYSE:FTAI)
  • Albemarle (NYSE:ACRE)
  • Phillip Morris International (NYSE:PM)
  • Archer-Daniels-Midland (NYSE:ADM)
  • Gaming and Leisure Properties (NASDAQ:GLPI)

Dividendový výnos: 5,28

päťročný graf Philip Morris Int., zdroj: GOOGLE

Phillip Morris International (PM:NYSE)

Phillip Morris je jedným z najväčších svetových mien v tabaku. To znamená, že ide o spoločnosť v procese transformácie. Fajčenie cigariet dosiahlo v roku 2018 historické minimum 13,7% . V roku 2019 sa opäť znížilo. Potom sa predaj cigariet v roku 2020 vyrovnal, čo znamená, že v skutočnosti smeroval nahor, pretože pandémia viedla k zvýšeniu spotreby alkoholu a tabaku. 

Phillip Morris prechádza k alternatívam bez dymu. Ako jej to pôjde, sa ešte uvidí. Vyššie uvedená správa v skutočnosti naznačuje, že niektorí spotrebitelia sa vracajú k cigaretám po obavách o bezpečnosť vape. 

Z výročnej správy spoločnosti zverejnenej 4. februára vyplynulo niekoľko pozitív. EPS sa pre rok 2020 zvýšila o 11,9% na 5,16 dolárov. EPS bola v 4. štvrťroku ešte silnejšia, medziročne vzrástla o 22,1% na 1,27 dolárov. Prevádzkový príjem sa zvýšil o 10,8%, zatiaľ čo výnosy poklesli o 3,7%. To naznačuje dobrý výkon Phillip Morris. 

Akcie spoločnosti PM vykazujú forwardový dividendový výnos 5,66%, ktorý teraz predstavuje 1,20 dolárov za štvrťrok. Samotné akcie majú dosť pozitívny trend. Wall Street dáva akciám PM v súčasnosti priemernú cieľovú cenu 98,04 dolárov . To znamená dobrú návratnosť na základe aktuálnych cien akcií vo výške 84,12 dolárov.

Dividendový výnos: 2,59%

päťročný graf Archer-Daniels-Midland, zdroj: GOOGLE

Archer-Daniels-Midland (ADM:NYSE)

Archer-Daniels-Midland je poľnohospodárska komoditná firma, ktorá stojí za mnohými ďalšími spoločnosťami. Produkuje veci ako pšenica, kukurica a oleje zo svojho zoznamu poľnohospodárskych komodít. 

ADM je tiež dividendovým aristokratom – od roku 1976 – s trhovou kapitalizáciou 32 miliárd dolárov. 

Spoločnosť, rovnako ako mnoho ďalších, bojovala počas pandémie. Výsledkom týchto bojov bol rok 2020, v ktorom celkové príjmy zostali nezmenené od roku 2019. V skutočnosti sa medziročne znížili o miernych 0,47%. Celkové zisky sa však od roku 2019 do roku 2020 zvýšili o 29,22%. A hoci výnosy po celý rok stagnovali, 4. štvrťrok vykázal nárast. Tržby 4. štvrťroka 2020 sa zvýšili o 9,7% oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. 

Archer Daniels Midland je rozdelený do 3 hlavných obchodných segmentov: Ag Services and Oilseeds, Carbohydrate Solutions a Nutrition. Všetky 3 vykázali v roku 2020 zvýšenú ziskovosť. Investori môžu od akcií ADM očakávať veľkú stabilitu.

Jej forwardový dividendový výnos je 2,63% a spoločnosť si udržuje zdravý výplatný pomer 0,46. Aj keď teda dividenda spoločnosti ADM neprináša masívne dividendové výnosy, nie je absolútne žiadny dôvod, prečo je vôbec vystavená riziku. V skutočnosti by spoločnosť ADM mohla ľahko zvýšiť svoj výnos a zostať vo veľmi zdravom rozmedzí výplatného pomeru.

Dividendový výnos: 6,25%

päťročný graf Gaming and Leisure Properties, zdroj: GOOGLE

Gaming and Leisure Properties (GLPI:NASDAQ)

Akcie spoločnosti Gaming and Leisure Properties majú pekne rastúcu dividendu. Spoločnosť práve zvýšila svoje štvrťročné výplaty  na 65 centov za akciu. Spoločnosť nadobúda, vlastní a financuje nehnuteľnosti, ktoré prenajíma prevádzkovateľom hier. 

Táto spoločnosť je menom, ktoré stojí za novými názvami v oblasti hazardných hier, vrátane spoločností Penn National Gaming (NASDAQ: PENN ) a DraftKings (NASDAQ: DKNG ). Spoločnosť GLPI vlastní 48 nehnuteľností, ktoré sú aktuálne v súvislosti s platbami za prenájom. Podľa bezpečnostných protokolov je v súčasnosti otvorených asi 47 z jej 48 nehnuteľností. 

Je to vzrušujúca akcia, pretože je to REIT pôsobiaci v sektore hazardných hier. Hazardné hry sú určite odvetvím rastu, ktoré stojí za zváženie, čo potvrdzuje aj nárast spoločností DraftKings a Penn.

Odvetvie nehnuteľností je zvyčajne pomerne bezpečná stávka, aj keď má nevýhody. Investori to videli v roku 2020. Reality, ktoré GLPI prevádzkuje, však bude určite aj naďalej lákať používateľov, pretože je medzi komerčnými nehnuteľnosťami jedinečná. Ľudia jednoducho prídu hazardovať. 

Dividendový výnos GLPI je asi 5,5% a na základe najnovšej 65-centovej dividendy vypláca ročne 2,60 dolárov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár