7 skvelých dividendových akcií mimo energetického sektoru

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Prvá časť

Minulý rok bol pre dividendové akcie príbehom dvoch polovíc. Nová pandémia koronavírusu urobila z prvej polovice roku 2020 obdobie znižovania a zastavovania výplat dividend rámci indexu S&P 500 , ale výplaty sa vrátili v druhej polovici roka, čo naznačuje, že mnohé z najlepších akcií do roka 2021 sú platiteľmi dividend.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs očakávajú nárast o 5% . „Spoločnosť Goldman očakáva, že úsilie o distribúciu očkovacích látok do polovice roka 2021 by malo pomôcť rastu reálneho HDP dosiahnuť 5%, čo je samotne o 120 bps viac ako je konsenzus v oblasti rastu,“ poznamenala v decembri Seeking Alpha . „Analytici tiež poukazujú na historický anualizovaný rast dividend, ktorý od začiatku 50. rokov nikdy neklesol pod 2,2% CAGR, zatiaľ čo futures na dividendy oceňujú priemerný ročný rast dividend od roku 2019 do roku 2029 o -1%.“

Investori, ktorí hľadajú dividendové akcie, sa často obracajú na energetický sektor. Je to tak preto, lebo o energetickom sektore je historicky známe, že obsahuje spoľahlivých platcov dividend. Avšak mimo tohto sektoru majú uchádzači o dividendový výnos stále veľa možností. 

Tam sa dnes pozrieme. Existuje veľa skvelých spoločností, do ktorých treba investovať, ktoré majú dividendy v celom priemysle. Niektoré z týchto spoločností majú tiež značný rastový potenciál.

  • AbbVie (NYSE:ABBV)
  • Walmart (NYSE:WMT)
  • Fortress Transportation & Infrastructure (NYSE:FTAI)
  • Albemarle (NYSE:ACRE)
  • Phillip Morris International (NYSE:PM)
  • Archer-Daniels-Midland (NYSE:ADM)
  • Gaming and Leisure Properties (NASDAQ:GLPI)

Dividendový výnos: 4,51%

päťročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

AbbVie (ABBV:NYSE)

AbbVie je farmaceutická spoločnosť zameraná na celý rad terapeutík. Patria sem rôzne špeciality vrátane imunológie, neurovedy, onkológie, virológie a starostlivosti o oči. Spoločnosť AbbVie tiež vyrába lekárske prístroje.

Spoločnosť AbbVie 18. februára vyhlásila dividendu vo výške 1,30 dolárov. Spoločnosť od svojho vzniku v roku 2013 zvýšila svoju dividendu o 225%. 

Napriek tomu je AbbVie vynikajúcou akciou aj mimo jej dividendy – je to silná spoločnosť. Tržby v roku 2020 dosiahli 45,8 miliárd dolárov, čo predstavovalo medziročný nárast o 37,7% . Imunológia bola jej najsilnejším segmentom v roku 2020 a tvorila 48,4% z výnosov. AbbVie je tržbami závislá od lieku Humira, pokiaľ ide o väčšinu týchto výnosov, ale ďalšie imunologické produkty, vrátane Skyrizi a Rinvoq, v roku 2020 vzrástli o viac ako 100%. Ostatné produkty spoločnosti AbbVie vrátane onkológie a neurovied v skutočnosti rástli v roku 2020 rýchlejšie. 

Ale späť k dividende. AbbVie je silná spoločnosť, ktorá má rast pred sebou. Je však potrebné poznamenať, že jej dividenda nie je dokonalá. Stále rastie? Áno. Má však vysoký pomer výplaty dividend 1,74 , aby si udržala toto neustále zvyšovanie. To znamená, že AbbVie vypláca 174% zo zisku smerom k svojej dividende. To nie je udržateľné.

Zdravší pomer výplaty dividend býva v rozmedzí od 35% do 55%. Akcie ABBV sú napriek tomu silné a dividendy sú stabilné.

Dividendový výnos: 1,63%

päťročný graf Walmart, zdroj: GOOGLE

Walmart (WMT:NYSE)

Walmart zostal najväčším globálnym maloobchodníkom aj v roku 2020. Jeho celoročné príjmy za rok 2020 dosiahli 560 miliárd dolárov . V priebehu roka to bolo zvýšenie o 35 miliárd dolárov. Amazon (NASDAQ: AMZN ) zostáva druhým najväčším maloobchodným predajcom, dosiahol však výrazný pokrok pri prekonávaní rozdielov medzi týmito dvoma spoločnosťami. Spoločnosť Amazon zaznamenala celoročné tržby vo výške 386,1 miliárd dolárov v roku 2020, čo predstavuje nárast o 38% z 280,5 miliárd dolárov v roku 2019.

Okrem veľkosti rozsahu a pôsobivých obchodných operácií je Walmart tiež spoločnosťou so silnou dividendou. Dividenda sa neznížila od roku 1975. Výnos je pomerne nízky. To sa premietlo aj do 55-centových výplat v každom z posledných štyroch štvrťrokov. Akcie WMT sa za posledných 52 týždňov obchodovali medzi 102 a 153 dolármi. 

Dividenda je historicky mimoriadne stabilná a predvídateľná. Investori môžu očakávať, že spoločnosť Walmart bude naďalej zvyšovať svoju dividendu o 4 centy ročne. Pretože maloobchodný predajca typu big-box naďalej zdokonaľuje svoju platformu elektronického obchodu, ceny akcií môžu rásť. Spoločnosť je teraz spoločnosťou číslo dva v oblasti maloobchodu s elektronickým obchodom. 

Walmart nemá to, čo má Amazon. Je to však väčší maloobchod. Navyše, má dividendu, ktorá spoločnosti Amazon chýba.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár