7 utility akcií na nákup s upokojujúcimi dividendami

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Prvá časť

Ak sú trhy stále neisté, kam by ste mali investovať? Kupujete ťažko zasiahnuté akcie v nádeji, že sa odrazia? Alebo práve teraz sledujete zdanlivo nekonečnú rally vo veľkých technologických menách? Je pravda, že by sa mohlo zdať, že ste uviaznutí. Čo keby však existovala alternatíva k obom týmto vysoko rizikovým, ale výnosným oblastiam?

Hovoríme o akciách utilít –  verejných služieb. O tých, ktoré ponúkajú spoľahlivé dividendy a nízku volatilitu.

Určite neuvidíte 25%, 50% alebo dokonca 100% návratnosť ako u veľkých rastových akcií u žiadnej z týchto akcií utilit. Zvyšujúci sa počet nových prípadov koronavírusu by však mohol viesť k opakovaniu marcového výpredaja. Môže byť teda rozumné riskovať.

To znamená, že miesto, kde sa môžu nachádzať, nájdeme pri akciách s nízkou volatilitou. Toto však nie je iba rada pre tých, ktorí investovali do technológií na ozdrazenie v tvare “V”. Investori zameraní na príjem by teraz mali zvážiť mnohé výhody akcií verejných služieb.

Keďže REIT, výroba energie a ďalšie odvetvia stále čelia neistote, naplňte svoju túžbu po výnose vysokými percentami utilít. Pri skúmaní veľkých mien v tomto sektore sa týchto 7 premietne ako príležitosť:

  • Consolidated Edison (NYSE: ED)
  • Dominion Energy (NYSE: D)
  • Duke Energy (NYSE: DUK)
  • Edison International (NYSE: EIX)
  • Exelon Corporation (NASDAQ: EXC)
  • PPL Corporation (NYSE: PPL)
  • The Southern Company (NYSE: SO)

Všetkých sedem týchto akcií ponúka dividendy vo výške 4% alebo viac, silné miesto predaja vo svete s nulovými úrokovými mierami. A čo je dôležitejšie, tieto mená s nízkou volatilitou a stabilnými dividendami sú menej rizikovou oblasťou pre investovanie, pretože trhové otrasy môžu, ale nemusia už pokračovať.

päťročný graf Consolidated Edison, zdroj: GOOGLE

Consolidated Edison (ED:NYSE)

Táto spoločnosť, ktorá poskytuje elektrinu a plyn zákazníkom v metropolitnej oblasti v New Yorku, nebola voči pandémii imúnna. Zisk z prvého štvrťroka poklesol na 1,13 dolárov za akciu z 1,31 dolárov za akciu v predchádzajúcom roku.

Tento krátkodobý výnos sa však väčšinou odráža v súčasnej cene akcií. Pred pandémiou, akcie ED zmenili cenu na 90 dolárov za akciu. Dnes, aj po odrazení z minimálnych hodnôt stanovených v marci, sa akcie obchodujú za približne 71,50 dolárov za akciu.

Stručne povedané, existuje veľa priestoru pre zdieľanie akcií vyššie, ak sa veci otočia oveľa skôr, ako sa v súčasnosti očakáva. Tu nenájdete rýchle zisky – vysoký dividendový výnos 4,3% by však mal investorov upokojiť.

Pri vysokom, ale nie príliš vysokom, výplatnom pomere (71,6%) a historicky miernom zvýšení dividend (priemerne 3,3% za posledných päť rokov) môžete očakávať, že toto úctyhodné meno bude naďalej zvyšovať svoju dividendu. Najmä vzhľadom na skutočnosť, že ju spoločnosť zvyšuje už 46 rokov po sebe.

Zrátané a podčiarknuté – považujte toto pomalé, ale stabilné meno za jedno z najlepších v oblasti verejnoprospešných služieb, ktoré je možné kúpiť, pretože v najbližšom období pretrváva neistota.

päťročný graf Dominion Energy, zdroj: GOOGLE

Dominion Energy (D:NYSE)

Ako David Moadel napísal, táto spoločnosť si počas tejto krízy udržala relatívne dobré meno. Akcie D sa odrazili od svojich marcových výpredajových miním a obchodovali sa na rovnakej úrovni ako pred pandémiou v Spojených štátoch.

To neznamená, že je príliš neskoro na nákup spoločnosti Dominion Energy. Úžitkový gigant, ktorý poskytuje energiu a plyn zákazníkom vo Virgínii a v Karolíne, zostáva jednou z najvýnosnejších úžitkových akcií. Akcie by mohli rásť, pretože prostredie s nízkou úrokovou mierou zvyšuje dopyt investorov po stabilných dividendách.

Nezabúdajte však na veľmi vysoký pomer výplaty dividend spoločnosti (86,3%). Keďže toľko ziskov spoločnosti už smeruje k dividendám, existuje šanca, že spoločnosť prestane zvyšovať svoju dividendu rovnako ako v posledných rokoch.

S pokračujúcou neistotou trhu je to však stále jedna z najlepších príležitostí s nižším rizikom. Zvážte, či akcie kúpite v dnešných cenách okolo 80 dolárov za akciu alebo počkáte, kým klesnú.

päťročný graf Duke Energy, zdroj GOOGLE

Duke Energy (DUK:NYSE)

Podobne ako jej kolega Dominion, aj toto utility meno má moc v juhovýchodných Spojených štátoch. A podobne, ako to je v prípade vyššie uvedeného partnera, akcie DUK majú pomerne vysoký dividendový výnos (4,8%).

Pred krízou sa tieto akcie obchodovali nad 100 dolárov za akciu. Dnes? Približne 79 dolárov za akciu. Rovnako ako v prípade ED, aj tu ide o hru s dividendami, ktorá by sa mohla rýchlo zotaviť.

Čo ak však neuvidíme rýchle zotavenie? Posledné správy o koronavíruse nie sú vhodné pre slabnúcu tézu „zotavovania v tvare V“. Ale s krátkodobými faktormi, ako je pandémia, je to ďalšia stabilná hra dividend pre prípad, že by trhové otrasy pokračovali.

S pomerom výplaty 73,5% je stále priestor na rast aktuálnej výplaty. Iste, 9 po sebe idúcich rokov rokov rastu dividend spoločnosti nie je úplne pôsobivých. Ale s miernou mierou rastu dividend (3,5% za posledných päť rokov) môže spoločnosť ľahko zvýšiť svoju výplatu.

päťročný graf Edison International, zdroj: GOOGLE

Edison International (EIX:NYSE)

Akcie EIX, ktoré dodávajú energiu južnej Kalifornii, majú veľa “bĺch”, napriek silnému dividendovému výnosu 4,7%.

Ako komentátori poznamenali už v apríli, nedostatok rastu trhu spolu s rizikami požiarov v Kalifornii spôsobujú, že je to riskantnejšie meno, najmä v porovnaní s ostatnými akciami verejných služieb uvedenými v tomto článku.

Ako už bolo povedané, Edison International môže byť vhodný k nákupu pre investorov zameraných na príjem. Po prvé, pomer výplaty spoločnosti 57,6% je pomerne nízky, vzhľadom na to, že iné spoločnosti majú pomer výplaty nad 70%. Miera rastu dividend spoločnosti je naďalej vysoká a priemerná miera rastu za päť rokov je 10,8%.

Inými slovami, aksk utočné riziko skončí nižšie, ako sa predpokladalo, očakáva sa, že sa toto meno odrazí späť k svojim pred-pandemickým cenovým hladinám. Pred krízou sa akcie obchodovali tesne nad 75 dolárov za akciu. Teraz je to 55 dolárov za akciu, čo predstavuje hlavnú potenciálnu cenu akcií po oživení.

Je pravda, že to môže byť najrizikovejšie meno v tomto zozname. Ak však máte chuť na výnos a ste ochotní obchodovať so stabilitou kvôli potenciálu zhodnocovania, ponechajte si na svojom užšom zozname akcie EIX.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár