7 utility akcií na nákup s upokojujúcimi dividendami

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Druhá časť

Ak sú trhy stále neisté, kam by ste mali investovať? Kupujete ťažko zasiahnuté akcie v nádeji, že sa odrazia? Alebo práve teraz sledujete zdanlivo nekonečnú rally vo veľkých technologických menách? Je pravda, že by sa mohlo zdať, že ste uviaznutí. Čo keby však existovala alternatíva k obom týmto vysoko rizikovým, ale výnosným oblastiam?

Hovoríme o akciách utilít –  verejných služieb. O tých, ktoré ponúkajú spoľahlivé dividendy a nízku volatilitu.

Určite neuvidíte 25%, 50% alebo dokonca 100% návratnosť ako u veľkých rastových akcií u žiadnej z týchto akcií utilit. Zvyšujúci sa počet nových prípadov koronavírusu by však mohol viesť k opakovaniu marcového výpredaja. Môže byť teda rozumné riskovať.

To znamená, že miesto, kde sa môžu nachádzať, nájdeme pri akciách s nízkou volatilitou. Toto však nie je iba rada pre tých, ktorí investovali do technológií na ozdrazenie v tvare “V”. Investori zameraní na príjem by teraz mali zvážiť mnohé výhody akcií verejných služieb.

Keďže REIT, výroba energie a ďalšie odvetvia stále čelia neistote, naplňte svoju túžbu po výnose vysokými percentami utilít. Pri skúmaní veľkých mien v tomto sektore sa týchto 7 premietne ako príležitosť:

  • Consolidated Edison (NYSE: ED)
  • Dominion Energy (NYSE: D)
  • Duke Energy (NYSE: DUK)
  • Edison International (NYSE: EIX)
  • Exelon Corporation (NASDAQ: EXC)
  • PPL Corporation (NYSE: PPL)
  • The Southern Company (NYSE: SO)

Všetkých sedem týchto akcií ponúka dividendy vo výške 4% alebo viac, silné miesto predaja vo svete s nulovými úrokovými mierami. A čo je dôležitejšie, tieto mená s nízkou volatilitou a stabilnými dividendami sú menej rizikovou oblasťou pre investovanie, pretože trhové otrasy môžu, ale nemusia už pokračovať.

päťročný graf Exelon Corporation, zdroj: GOOGLE

Exelon Corporation (EXC:NASDAQ)

Podobne ako Consolidated Edison a Edison International, EXC akcia je ďalším utility názvom, ktorý sa ešte musí zotaviť zo svojich minimálnych hodnôt spôsobených koronavírusom. Napriek tomu, že začiatkom tohto roka bolo oznámené zníženie, je to ďalšia spoločnosť, ktorú sledujte.

Prečo ? S dividendovým výnosom 4,4%, nízkym výplatným pomerom 51,7% a pomalým, ale stabilným rastom dividend (3,2% za posledných päť rokov) je to ďalšia príležitosť.

To znamená, že ak sa veci zotavia skôr, ako sa očakáva, akcie by sa mohli odraziť od dnešných cien (34,75 dolárov za akciu) späť na predchádzajúce úrovne (50 dolárov za akciu). Ak sa trhy budú obchodovať nízko, veľká časť rizika poklesu je už zarátaná v cene akcie, čo znamená, že odtiaľ ďalej nemôže klesať.

Stručne povedané, ďalšia silná úvaha pre investorov, ktorí hľadajú stabilitu, s potenciálom na zhodnotenie.

päťročný gtraf PPL Corporation, zdroj: GOOGLE

PPL Corporation (PPL:NYSE)

Akcie PPL sú silnou dividendovou hrou, ktorá vykazuje veľkorysý výnos. V skutočnosti je to s výnos 6,6%, čo ju robí jednou z najvýnosnejších akcií verejných služieb.

Existuje vyššie riziko s PPL ako vyššie uvádzané mená s 4% -5%?

Áno aj nie. S jej operáciami v Spojenom kráľovstve je spojené určité riziko. Spoločnosť sídli v USA so sídlom v Pensylvánii a Kentucky. Najväčší podiel z jej činnosti však tvoria operácie za veľkou mlákou.

S dnešnými akciami (25 dolárov za akciu) sa stále obchoduje 30% pod úrovňou jej predchádzajúcej cenovej hladiny (36 dolárov za akciu), riziká môžu byť väčšie ako cena akcií. Podobne ako v prípade niektorých ďalších tu uvedených mien, môžete dostať peniaze, kým budete čakať, až sa akcia odrazí. Ak sa situácia zotaví skôr ako neskôr, mohli by ste vedieť, že akcie sa odrazia o 44% z dnešných cien.

Ak nie? Zoberte výnos 6,6% a využite svoj čas. A nebojte sa toho, že dividenda bude smerovať nižšie.

Pri pomere výplaty 68% a 20 po sebe nasledujúcich rokov rastu dividend, dnešný vysoký výnos nie je to, čo by vám pri tejto akcii vypovedalo niečo zlé. Zjednodušene povedané, je spravodlivé nazývať to akciou utilít s vysokou hodnotou.

päťročný graf Southern Company, zdroj: GOOGLE

The Southern Company (SO:NYSE)

V neposlednom rade je akcia SO ďalšou stabilnou a vysoko výnosnou dividendovou hrou pre vaše portfólio. Poskytuje elektrinu a plyn a jej akcie dnes prinášajú dividendu viac ako 5%.

S týmto vysokým výnosom však prichádzajú aj obavy. Súčasný pomer výplaty spoločnosti je 81,6%, čo môže v budúcnosti znamenať pomalý rast dividend.

A ako minulý mesiac napísal Louis Navellier, táto spoločnosť v minulosti čelila neúspešnému pokusu o vybudovanie prvej novej atómovej elektrárne za desaťročia. Ale so stabilným pôvodným podnikom a spoločnosťou, ktorá využíva príležitosti v oblasti zemného plynu a alternatívnej energie, nemôžete povedať, že budúce vyhliadky sú s týmto menom bezútešné.

Stále viac ako 25% z jej pred-pandemických maxím, existuje tu potenciál nárastu s touto vysoko výnosnou akciou. Stručne povedané, SO je ďalším silným uchádzačom u investorov, ktorí hľadajú stabilné dividendy a príležitosti na rast.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár