7 vysoko výnosných dividendových spoločností, do ktorých sa dá investovať aj počas pandémie

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Energetika Reality Služby

Druhá časť

Po bláznivom roku by ste mali zvážiť – najmä kvôli stabilite – tieto obrovské spoločnosti s vysokými výnosmi.

Bol to všeobecne volatilný rok pre investorov. A nikde to neplatilo viac ako pri dividendových akciách s vysokým výnosom.

V marci a apríli sa objavilo množstvo spoločností, ktoré znížili alebo úplne pozastavili vyplácanie dividend. Tento rok bol obdobím devastácie pre investorov zameraných na dividendové príjmy, najmä v odvetviach, ako sú trusty na investovanie do nehnuteľností (REIT). A hoci sa to od tohtoročnej jari zlepšilo, stále vidíme ďalšie znižovanie dividend a ďalšie varovania ohľadom budúcich ziskov.

Preto je výber akcií nanajvýš dôležitý. Ktoré súčasné vysoko výnosové dividendové akcie budú schopné prekonať súčasný pokles a na druhej strane budú silnejšie?

Ak hľadáte dividendy vo výške 5% ročne alebo viac, budete sa musieť vyrovnať s mnohými hodnotovými pascami a nekvalitnými spoločnosťami. Našťastie, však týchto sedem spoločností musí urobiť všetko pre to, aby prosperovali, keď ekonomika ožíva. Tu je sedem spoločností s vysokým výnosom.

  • Kraft Heinz (NASDAQ:KHC)
  • Enbridge (NYSE:ENB)
  • Altria (NYSE:MO)
  • Boston Properties (NYSE:BXP)
  • Omnicom (NYSE:OMC)
  • Valero Energy (NYSE:VLO)
  • People’s United Financial (NASDAQ:PBCT)

Boston Properties (BXP:NYSE)

Dividendový výnos: 5,2%

Spoločnosť Boston Properties je jedným z popredných vlastníkov kancelárií v krajine. Je pravda, že to znie ako chaotický biznis vzhľadom na súčasný trend „práce z domu“. Akcie BXP však toto riziko odrážajú. Akcie klesli o niečo menej ako 50% zo svojich 52-týždňových maxím.

A na rozdiel od mnohých kancelárskych spoločností je spoločnosť Boston Properties výrazne izolovaná od súčasných nepriaznivých trendov. Je to z veľkej časti preto, lebo sa firma zamerala na trofejové budovy v mestách 1. úrovne. Spoločnosť napríklad získala nehnuteľnosti v San Franciscu zamerané na biologické vedy. Špecializované zariadenia, ako sú tieto, sú pripravené na vykonávanie laboratórnych prác, ktoré pri videohovore jednoducho nie sú možné.

päťročný graf Boston Properties, zdroj: GOOGLE

Všeobecnejšie povedané, spoločnosť Boston Properties spravidla vlastní špičkové budovy. Preto aj keď sa môžu menej kvalitné kancelárske priestory uvoľniť alebo je potrebné znížiť nájomné, aby sa pritiahli nájomníci, po holdingoch BXP by mal zostať vysoký dopyt. Videli sme to relatívne nedávno. Napriek všetkému, čo sa momentálne deje s ekonomikou, sa spoločnosti Boston Properties podarilo vyzbierať napríklad 98% svojho júnového kancelárskeho nájmu. Tvárou v tvár tejto pandémii spoločnosť pokračuje v rally.

Samozrejme, akcie BXP môžu v krátkodobom horizonte zostať všelijaké vzhľadom na všetku tú neistotu okolo Covid-19 a trendu „home office“. Ale pre investorov hľadajúcich dlhodobý príjem je tento výber dividendových akcií – pri dividende 5,2% – celkom dobrý.

Omnicom (OMC:NYSE)

Dividendový výnos: 5,3%

Omnicom je jednou z popredných svetových reklamných agentúr, čím sa odlišuje od ostatných dividendových akcií. Avšak jej akcie – spolu s ostatnými hráčmi v priemysle – sa v posledných rokoch dostali do straty. Má to logický dôvod.

Po prvé, nový koronavírus poškodil podnikanie v reklame najmä v roku 2020, keď bola veľká časť ekonomiky dočasne odstavená. Z dlhodobého hľadiska digitalizácia ohrozuje klasický spôsob fungovania tohto odvetvia.

Ale – hoci internet určite zmenil reklamu – niektorí investori môžu zveličovať vplyv na reklamné agentúry, ako je Omnicom.

päťročný graf Omnicom, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Omnicom nekupuje iba reklamy pre svojich klientov. Je to tiež komplexný obchod s verejnosťou a vzťahmi so zákazníkmi. Spoločnosť má desaťročia dlhé vzťahy s mnohými poprednými svetovými značkami – okrem marketingových kampaní pre tieto popredné firmy zabezpečuje marketing, krízový manažment, prieskum trhu a ďalšie.

Iste, internet nejakým veľkým spôsobom narušil čistú reklamu. Ale pre veľkú potravinársku alebo automobilovú spoločnosť nie je nákup niektorých reklám vo vyhľadávaní na internete sotva náhradou za to, že máte po svojom boku Omnicom. Akcie spoločnosti OMC to odrážajú – aj s nárastom online reklamy si spoločnosť v posledných rokoch udržiavala stabilné zisky a výnosy.

Napriek tomu kvôli novému koronavírusu akcie klesli z približne 12-násobného pomeru ceny a výnosov na forwardových 8,9. To ponúka významnú hodnotu pre investorov, ktorí majú záujem – navyše dividendový výnos je slušných 5,3%.

Valero Energy (VLO:NYSE)

Dividendový výnos: 10%

Rovnako ako mnoho energetických akcií – a dividendové akcie všeobecne – aj Valero tento rok prepadlo. Prognóza akcií VLO je však oveľa lepšia ako u väčšiny jej kolegov. Je to preto, že Valero nie je významne vystavená skutočnej cene ropy alebo zemného plynu. Spoločnosť koniec koncov nevyrába ani neprepravuje ropu. Iba ju vylepšuje.

Valero premieňa ropu na koncové produkty ako tryskové palivo, benzín, vykurovací olej a asfalt. Je pochopiteľné, že vzhľadom na nový koronavírus dopyt po týchto produktoch klesol. Postupom času sa však povestný motor znovu rozbieha. Napríklad medzinárodná letecká doprava vykazuje stabilný – aj keď len mierny – nárast po skutočnom zastavení začiatkom tohto roka. Keď sa cestovanie vráti, dopyt sa vráti tiež a Valero bude môcť za svoje rafinované ropné produkty účtovať bežné prirážky.

päťročný graf Valero Energy, zdroj: GOOGLE

Medzitým, spoločnosť má ako najväčší nezávislý rafinér v krajine veľké rozpätie. To mu dáva silu prekonať súčasný pokles takým spôsobom, o aký sa menšie rafinérie usilovali.

Nedávne výsledky volieb navyše poskytujú spoločnosi Valero neočakávanú výhodu. Tento chaos pravdepodobne zabráni demokratom v prijatí štruktúry typu Zelená nová dohoda, ktorá by postupne vyradila rafinované výrobky spoločnosti Valero. Na druhej strane sme si takmer istí, že neuvidíme nové rafinérie postavené pod Bidenom, čím udržíme postavenie spoločnosti VLO.

Táto „nemastná-neslaná“ dynamika by mala pre Valero – a jej investorov – v nadchádzajúcich rokoch fungovať priaznivo.

People’s United Financial (PBCT:NASDAQ)

Dividendový výnos: 6,5%

Na konci zoznamu je People’s United Financial – jedna z najväčších nezávislých bankových franšíz na severovýchode USA.

V súčasnosti existuje tona vysoko dividendových bánk. Ľudia však do nich zväčša nechcú investovať, vzhľadom na hospodársky pokles a nízke úrokové sadzby. PBCT však stojí za zváženie, či predsa neurobiť výnimku.

Prečo? People’s United prešla finančnou krízou v roku 2008 takmer bez strát z úverov, pretože vedenie banky je veľmi konzervatívne. Poskytuje nízkorizikové pôžičky so stredným výnosom a nezvyšuje súvahu. Banka tiež rastie skromne – predovšetkým akvizíciami – čo jej umožňuje minúť väčšinu ziskov na veľkú dividendu akcionárom. People’s United je v skutočnosti jednou z mála bánk, ktorej sa každý rok podarilo zvýšiť dividendu, ktorá sa datuje do začiatkov 90. rokov.

päťročný graf People’s United Financial, zdroj. GOOGLE

Možno People’s United nie je vzrušujúca banka – cena akcií je z týždňa na týždeň zvyčajne pokojná a správy o jej výnosoch zriedka prekvapia. Každé tri mesiace však vypláca tučnú dividendu.

Ak majú teraz akcie korekciu, investori majú  peknú príležitosť dostať sa k akciám PBCT.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár