7 vysoko výnosných dividendových spoločností, do ktorých sa dá investovať aj počas pandémie

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Ropa Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Po bláznivom roku by ste mali zvážiť – najmä kvôli stabilite – tieto obrovské spoločnosti s vysokými výnosmi.

Bol to všeobecne volatilný rok pre investorov. A nikde to neplatilo viac ako pri dividendových akciách s vysokým výnosom.

V marci a apríli sa objavilo množstvo spoločností, ktoré znížili alebo úplne pozastavili vyplácanie dividend. Tento rok bol obdobím devastácie pre investorov zameraných na dividendové príjmy, najmä v odvetviach, ako sú trusty na investovanie do nehnuteľností (REIT). A hoci sa to od tohtoročnej jari zlepšilo, stále vidíme ďalšie znižovanie dividend a ďalšie varovania ohľadom budúcich ziskov.

Preto je výber akcií nanajvýš dôležitý. Ktoré súčasné vysoko výnosové dividendové akcie budú schopné prekonať súčasný pokles a na druhej strane budú silnejšie?

Ak hľadáte dividendy vo výške 5% ročne alebo viac, budete sa musieť vyrovnať s mnohými hodnotovými pascami a nekvalitnými spoločnosťami. Našťastie, však týchto sedem spoločností musí urobiť všetko pre to, aby prosperovali, keď ekonomika ožíva. Tu je sedem spoločností s vysokým výnosom.

  • Kraft Heinz (NASDAQ:KHC)
  • Enbridge (NYSE:ENB)
  • Altria (NYSE:MO)
  • Boston Properties (NYSE:BXP)
  • Omnicom (NYSE:OMC)
  • Valero Energy (NYSE:VLO)
  • People’s United Financial (NASDAQ:PBCT)

KraftHeinz (KHC:NASDAQ)

Dividendový výnos: 5%

Tento potravinový gigant v posledných rokoch prepadol ťažkým obdobím. Spoločnosť Kraft si pred niekoľkými rokmi nabrala dlh, aby mohla dokončiť svoje monumentálne spojenie so spoločnosťou Heinz v roku 2015. Ukázalo sa však, že výsledky nesplnili očakávania – spoločnosti sa nikdy nepodarilo vygenerovať dostatočné peňažné toky, ktoré by dohodu odôvodnili.

Výsledkom bolo, že KHC musela predtým znížiť svoju dividendu a cena akcií sa v roku 2019 prepadla z približne 90 dolárov na iba 25 dolárov. Pre spoločnosť Kraft Heinz sa však formuje nová éra.

päťročný graf Kraft Heinz, zdroj: GOOGLE

Tesne pred pandémiou spoločnosť už stabilizovala svoje podnikanie a vrátila sa k pozitívnemu organickému rastu. Potom zasiahol nový koronavírus, ktorý spôsobil že veľká časť populácie začala si hromadiť balené potraviny. Aj teraz pokračuje zvýšenie predaja, pretože ľudia uprednostňujú varenie doma pred jedením v reštauráciách.

Teraz, keď zisky rastú, zdá sa, že Kraft Heinz je v “pohode”. A za túto cenu akcie KHC dosiahnu iba 12,9-násobný zárobok a vyplatia viac ako 5%-nú dividendu.

Mnoho ľudí je stále naštvaných na Kraft Heinz pre jeho katastrofálny pokles za posledných pár rokov. Ale ľudia, ktorí majú perspektívnejší výhľad, majú možnosť zarobiť si peniaze. Spoločnosť Kraft Heinz je v začiatkoch dramatického viacročného príbehu o comebacku, takže tento výber dividendových akcií určite stojí za to.

Enbridge (ENB:NYSE)

Dividendový výnos: 8,6%

Niektorí investori práve teraz nenávidia energetické akcie. Čo je rozumná reakcia vzhľadom na strašnú výkonnosť ropy a príbuzných producentov ropy a zemného plynu v posledných rokoch. Avšak, nemali by na ne zanevrieť.

Ropovodné spoločnosti sú v súčasnosti v oveľa lepšej pozícii ako samotní producenti ropy a zemného plynu. Zatiaľ čo nízke ceny energie môžu rýchlo rozdrviť prieskumnú a ťažobnú spoločnosť, prevádzkovatelia plynovodov majú vo všeobecnosti veľkú voľnosť. Na konci dňa má vlastník plynovodu stále monopol – a ak chcú zákazníci ako energetické podniky a čerpacie stanice fungovať, musia platiť „ropovodom“.

päťročný graf Enbridge, zdroj: GOOGLE

Videli sme to za posledné roky. Napriek rozšírenému poklesu cien udržala spoločnosť Enbridge svoju činnosť na stabilnej ceste. V skutočnosti drží svoju dividendu v takte – niečo, čo nedokázali všetky akcie s dividendami.

A čo viac, podnikanie naďalej rastie. Vedenie spoločnosti vidí ďalší jednociferný ročný distribuovateľný hotovostný tok (DCF). To by zase malo umožniť akciám ENB ponúknuť akcionárom malé ročné zvýšenie dividend nad, už aj tak bohatý, 8,6%-ný dividendový výnos.

Altria (MO:NYSE)

Dividendový výnos: 9,2%

Nie je ťažké pochopiť, prečo akcie MO za posledné roky klesali. Spoločnosť neslávne zaplatila obrovskú cenu za svoj podiel vo vapingovej spoločnosti Juul. Potom Juul narazila na prísnu vládnu reguláciu. Teraz sa to zdá byť pre spoločnosť Altria obrovskou stratou z hľadiska jej pôvodnej investície.

Všeobecnejšie povedané, nie je žiadnym tajomstvom, že hlavné odvetvie spoločnosti Altria – tabak – zostáva upadajúcim odvetvím. Altria kompenzovala pokles predaja cigariet zvýšením cien, čo viedlo k stabilným ziskom a výnosom. V konečnom dôsledku nie je však jej dlhodobá budúcnosť bezpečná. Okrem Juulu zaznamenala spoločnosť Altria nerovnomerné výsledky svojich investícií aj v sektore marihuany a alkoholu.

päťročný graf Altria, zdroj: GOOGLE

Altria sa obchoduje iba za 8,2-násobok zárobkov – a zisky stúpajú. Analytici v skutočnosti vidia, že zisky budú rásť okolo 4% až 5% ročne. Nie je potrebné hovoriť, že ak si spoločnosť dokáže udržať iba paušálne zárobky pri takom pomere ceny a výnosov, zarobíte si pekné peniaze.

Pridajte navyše rast a návratnosť by mala byť vynikajúca. Podľa odhadu sa 8-násobný pomer ceny a výnosov premieta do ročného výnosu z kapitálu vo výške 12,5%. S týmto výnosom môže spoločnosť Altria ľahko vyplatiť dividendový výnos vo výške 9% akcionárom a stále jej zostávajú zisky na splatenie dlhu alebo odkúpenie akcií.

V prípade spoločnosti Altria investori príliš negatívne vnímali súčasné postavenie spoločnosti. Ušlo im, aké lacné a presvedčivé sú MO akcie, čo je vynikajúca pozícia medzi dividendovými akciami.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár