8 akcií bohatých na hotovosť

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Prvá časť

Jednou z najpopulárnejších investičných stratégií je zamerať sa na rýchlo sa rozvíjajúce spoločnosti s rastom. Príťažlivé je to, že sa môžete dostať ku základom odvetvia, ktoré mení paradigmy. Pamätajte však na príslovie- hotovosť je kráľ. Toto je obzvlášť dôležité vzhľadom na novú pandémiu koronavírusu. Práve teraz sú najspoľahlivejšími hotovostnými akciami, ktoré si ľudia kupujú, zvyčajne tie, ktoré investori nazývajú „dojné kravy“.

Zatiaľ čo nikto nebude kritizovať prudko rastúce ukazovatele rastu, peňažný tok predstavuje životnú silu podniku. Oslabená hotovostná pozícia môže viesť k ďalším ťažkým problémom a to aj pri silnom raste. Bez ohľadu na to, ako je organizácia životaschopná, musí nájsť spôsob, ako udržať tempo. To je dôvod, prečo niektoré z najlepších investícií majú aj stály voľný tok hotovosti.

Ďalším dôvodom, prečo sa treba zamerať na odliv peňazí spoločnosti, na rozdiel od prísneho výkazu ziskov a strát, je flexibilita. Jednoducho povedané, dobre financované operácie majú viac možností. Môžu sa rozhodnúť dať peniaze na prácu prostredníctvom kľúčových investícií alebo na rozšírenie prevádzky.

Tieto atribúty neboli nikdy dôležitejšie. Vzhľadom na to, že koronavírus vplýva do všetkých kútov globálnych trhov a teraz sociálne nepokoje zahmlievajú domáci obraz, majú investori vo veľkej miere prioritu stability. V tomto prostredí ponúkajú „dojné kravy“ mieru dôvery, najmä ak trpíme dlhodobou recesiou. Napriek rastúcim referenčným hodnotám vlastného kapitálu by zvýšené napätie s Čínou mohlo poslať ekonomiku na nesprávnu cestu.

Nižšie je uvedených osem najlepších akcií „dojných kráv“:

  • McDonald’s (NYSE: MCD)
  • Coca-Cola (NYSE: KO)
  • Merck (NYSE: MRK)
  • Facebook (NASDAQ: FB)
  • Alphabet (NASDAQ: GOOG, NASDAQ: GOOGL)
  • Philip Morris International (NYSE: PM)
  • Lockheed Martin (NYSE: LMT)
  • Microsoft (NASDAQ: MSFT)

McDonald’s (MCD:NYSE)

päťročnáý graf McDonald’s, zdroj: GOOGLE

Nemusíte uznávať tento fastfood ako stravovanie, ale rozhodne je až neuveriteľne populárny. Okrem toho, by tí, ktorí hľadajú predovšetkým spoľahlivé akcie, do ktorých by mohli investovať, mali zvážiť akcie MCD.

Je spravodlivé zdôrazniť, že spoločnosť tvrdo pracovala na podpore svojich franšízantov, hoci je zrejmé, že mnohí potrebujú viac pomoci.

Táto pomoc sa môže čoskoro objaviť prirodzenejšie. Väčšina štátov sa teraz znovu otvorila a ekonomikám štátov ako Kalifornia a New York uľahčili regionálne opatrenia na opätovné otvorenie. Keď sa viac ľudí postupne vracia do svojich každodenných rutín, akcie MCD by mohli stúpať pri zvýšenom potenciáli premeny.

Okrem toho spoločnosť McDonald’s každý rok využíva konzistentné FCF a ponúka neoceniteľnú dôveru v nepredvídateľné trhové prostredie. MCD navyše vypláca dividendový výnos 2,59%, ktorý by investori nemali ignorovať.

Coca-Cola (KO:NYSE)

päťročný graf Coca-Cola, zdroj: GOOGLE

Ak ostaneme pri nezdravých alternatívach jedál a nápojov, investori by mali zvážiť giganta nealkoholických nápojov – Coca-Colu. Na býčích trhoch poskytuje KO konzistentný pasívny príjem so spravidla stabilným, aj keď neinšpiratívnym výnosom. Ale na medveďom trhu sú tieto atribúty stability tým, čo robí Coca-Colu jednou z najlepších akcií „dojnej kravy“ na nákup.

V poslednej recesii sa spoločnosti darilo dobre, pretože jej základné produkty predstavovali lacný zber v ťažkých časoch. A s obmedzením tradičnej zábavy – bez športu, bez filmov, bez cestovania – spotrebitelia hľadajú niečo na rýchly únik. Môžeme pokračovať napríklad aj tým, že sódy sú lacnejšie a pohodlnejšie ako nákup latte za 5 dolárov v módnej kaviarni.

Akcie KO môžu mať priamy úžitok z koronavírusu. Ako viete, obmedzenia vyvolali pre všetkých Američanov dramatický posun v zvyklostiach. Mnohí sa obrátili na stravovanie ako na mechanizmus zvládania stresu, čo vyvoláva obavy z dlhodobých zdravotných dôsledkov.

Je pravdepodobné, že tieto mechanizmy zvládania zahŕňali aj pitie sladkých (vlastne – návykových) nápojov, vďaka čomu sa Coca-Cola stáva jednou z najdôležitejších, hoci cynických, akcií.

Merck (MRK:NYSE)

päťročný graf Merck, zdroj: GOOGLE

Na povrchu má koronavírus pozitívne dôsledky pre farmaceutický priemysel. Ak sa zameriame na detaily, situácia nie je až tak ružová. Napríklad veľký farmaceutický gigant Merck je od začiatku roka dosť volatilný. So zameraním na onkológiu a iné závažné choroby sa spoločnosť Merck ocitla v tieni v porovnaní so spoločnosťami s liekmi na infekčné choroby. 

To však neznamená, že by ste mali ignorovať akcie MRK. Aj keď koronavírus tu s nami môže byť oveľa dlhšie, ako by sme chceli, v určitom okamihu začne miznúť. Ak sa tak stane, pacienti, ktorí sa boja vstupu do nemocníc a kliník zo strachu z Covid-19, sa postupne vrátia. Ak k tomu dôjde, nárast dopytu môže pomôcť zdvihnúť akcie.

Nezabudnite tiež na to, že pred pandémiou bolo ohľadom MRK niekoľko analytikov býčích, najmä z dôvodu lieku na rakovinu – Keytruda. Priemyselný výskum naznačil, že liek Keytruda sa do roku 2023 stane najpredávanejším liekom na svete. Dnešná zľava z ceny by sa tak mohla stať o niekoľko rokov veľkým ziskom.

Facebook (FB:NASDAQ)

päťročný graf Facebook, zdroj: GOOGLE

Ako globálny ovplyvňovateľ, Facebook zvyčajne predstavuje stabilitu za každých okolností. Tento rok sa však cíti neuveriteľne napäto a to nielen kvôli koronavírusu. Prezident Trump nedávno vydal výkonný príkaz, v ktorom sa konkrétne nariaďuje, ako môžu spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych médií sledovať ich obsah. Sporným problémom je obvinenie, ktoré spoločnosti v sociálnych médiách obmedzujú na konzervatívne hlasy ako na tie liberálne.

Na prvý pohľad sa Facebook v podstate rozhodol hrať na Švajčiarsko v tejto úlohe, čo umožnilo Trumpovým kontroverzným postom zostať na platforme. Cynicky môže tento krok nejakú dobu umožniť nákup akcií FB a zabrániť regulačným orgánom v obmedzovaní digitálnej siete. Toto rozhodnutie však vyvolalo aj veľa vnútorných sporov, pretože mnohí zamestnanci Facebooku označujú generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga za zradcu.

Prístup „ruky preč“ má pravdepodobne najväčší zmysel pre podnikanie. Sociálne médiá budú okrem toho pravdepodobne hrať dôležitú úlohu v našej novej norme, ktorá v zásade zahŕňa bezkontaktné alebo zmiernené kontaktné služby a komunikáciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár