8 akcií infraštruktúry, ktoré budú v centre pozornosti v roku 2021

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Verejné služby

Druhá časť

Napriek pustošeniu novej pandémie koronavírusu sa hlavné indexy naďalej obchodujú blízko maxima. Ale sú to najmä rôznorodosťou výkonu jednotlivých sektorov, ktoré robia túto dichotómiu neuveriteľnou. Napríklad Technology Select Sector SPDR Fund (NYSEARCA:XLK) sa k dnešnému dňu blíži k 40%-nému nárastu, zatiaľ čo niektoré iné sú na nule. A uprostred tohto bláznovstva sa zdá, že myšlienka na akcie infraštruktúry môže byť teraz divná.

päťročný graf Technology Select Sector SPDR, zdroj: GOOGLE

Zmierte sa s tým – hoci toto hospodárske oživenie v tvare písmena K letí tvárou v tvár zdravému rozumu, môžeme zhodnotiť, prečo ľudia špekulujú nad technologickými a inými dopytovými segmentmi trhu. Zrátané a podčiarknuté, sú príťažlivé, asi ako svetlá priťahujúce motýle. Zistíme, či sú tieto svetlá „chytačmi motýľou“ alebo nie. Ale akcie infraštruktúry? 

Existuje ešte niekoľko zaujímavých faktov, ktoré je potrebné zvážiť. Najskôr podľa prieskumu CouponFollow.com väčšina spotrebiteľov, ktorí využili výhody programov „kúp teraz, zaplať neskôr“, nakúpila elektroniku. Celkový nákup bol však najvyšší pri domácich a záhradných výrobkoch, ktoré sa v priemere vyšplhali priemerne na 1 187 dolárov. Je zaujímavé, že aj v osobnom hospodárstve zaznamenala infraštruktúra vážny dopyt.

Dôležitejšie je, že ako širší segment poskytujú kvalifikované pracovné povolania príležitosti tým, ktorí sú bez práce alebo ju hľadajú. Napríklad podľa informácií, ktoré vyplnil JobsList, segment inštalácií, údržby a opráv vzrastie od roku 2019 do roku 2029 o 2,8%, zatiaľ čo sektor stavebníctva a ťažby sa zvýši o 4%. Národný priemer je 3,7%, čo naznačuje, že by sa nemali ignorovať akcie infraštruktúry.

JobsList ďalej predstavuje vynikajúci argument. „Faktom je, že zatiaľ čo náklady na vysokú školu prudko rastú, platy vyštudovaných ľudí, ktorí ich očakávajú vysoké, sa z roka na rok skoro vôbec nezvyšujú.“ Pamätajte tiež na to, že niektoré odvetvia, napríklad kancelárska a administratívna podpora, zaznamenávajú v dlhodobých predpovediach pokles. Toto je ďalší nedocenený ukazovateľ, že pomalá a stabilná hra by mohla prospieť týmto akciám infraštruktúry.

Tu je 8 akcií infraštruktúry, ktoré budú v centre pozornosti:

  • Caterpillar (NYSE: CAT)
  • Vulcan Materials Company (NYSE: VMC)
  • United Rentals (NYSE: URI)
  • Brookfield Renewable Partners (NYSE: BEP)
  • Essential Utilities (NYSE: WTRG)
  • Waste Management (NYSE: WM)
  • American Toweré (NYSE: AMT)
  • Union Pacific (NYSE: UNP)

Ako vidíte z vyššie uvedeného zoznamu, tento sektor je dosť rozmanitý. Bude to užitočný atribút, pretože tieto spoľahlivé akcie infraštruktúry smerujú do vzrušujúceho, ale neistého postpandemického sveta.

päťročný graf Essential Utilities, zdroj: GOOGLE

Essential Utilities (WTRG:NYSE)

Ak existuje nejaká dlhodobá výhoda zvažovania nákupu infraštruktúrnych akcií, je to to, že nás to núti premýšľať o tom, čo považujeme za samozrejmosť. Iste, sme zaplavení najnovšími reklamnými plochami a pomôckami alebo najnovšími udalosťami na sociálnych sieťach. Ale nič z toho skutočne nie je dôležité, ak stratíme prístup k základným veciam. Preto by sa investori mali poriadne pozrieť na vodárenskú spoločnosť Essential Utilities.

Tu je rýchle pravidlo, ak sa rozhodnete pustiť do veľkého sveta – tri dni, tri týždne. Posledné menované je zhruba čas, ktorý môžete prežiť bez jedla, ale prvý je váš priemerný čas dožitia bez vody. Preto, ak sa chystáte pripraviť si súpravu na prežitie, mali by ste klásť väčší dôraz na vodu a menej na jedlo. A to predstavuje zásadný prípad pre akcie WTRG.

Druhou je ale to, že USA majú krízu čistej vody. Podľa údajov Agentúry na ochranu životného prostredia žilo v oblastiach, kde vodné systémy začiatkom minulého roka porušili bezpečnostné pravidlá, viac ako 30 miliónov Američanov. Keď sa voda zmení na čoraz vzácnejšiu komoditu, možno budete chcieť do svojho portfólia pridať akcie WTRG.

päťročný graf Waste Management, zdroj: GOOGLE

Waste Management (WM:NYSE)

Keď sa diskutuje o akciách infraštruktúry na nákup, obvyklí podozriví sa dostávajú do centra pozornosti z dobrého dôvodu. Sú to spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na budovanie niečoho, čohokoľvek. Málokto však hovorí o dôležitosti zaobchádzania s odpadovými produktmi, ktoré svet vždy produkuje. To je miesto, kde Waste Management vstupuje do boja.

Je pravda, že akcie WM nie sú práve najpríťažlivejšou infraštruktúrnou akciou. Ak sa však Biden skutočne lepšie postaví k istým problémom či záležitostiam, Waste Management a jemu podobní budú mať svoj čas zažiariť. Je pravda, že tlak na ekologickejšiu spoločnosť by mal zmierniť našu produkciu odpadu. Vďaka vzrušujúcim technológiám môžu výrobky vydržať dlhšie, čo pomáha znižovať tlak na skládky. Tento tlak sa však neodstráni úplne.

Vďaka početnej populácii a kultúre spotreby závisia jedny krajiny od druhých krajín a na tom, ako budú s odpadovými produktmi nakladať. Rozvojové krajiny však čoraz viac odmietali odpad – čo, ako viete, je pre nich dobré. To je také cynické plus pre WM.

päťročný graf American Tower, zdroj: GOOGLE

American Tower (AMT:NYSE)

Možno nebudete vedieť alebo sa až príliš zaujímať o prebiehajúce zavádzanie 5G nad rámec zrejmého – v zásade vyššie rýchlosti mobilného internetu (porovnanie s predchádzajúcimi mobilnými sieťami je pozoruhodné). 

Pre naše účely – 5G posunie akcie infraštruktúry zásadne na ďalšiu úroveň. Od cloudových služieb po inteligentné mestá, fenomenálna rýchlosť tejto siete novej generácie umožní neskutočné inovácie. To znamená nevyčísliteľný počet pracovných miest, najmä pre tých, ktorí sú zapojení do odvetvia prepojenia. To je dôvod, prečo by sa investori mali zaujímať o akcie American Tower.

Existuje mnoho faktorov a výhod, čo môže vybudovanie 5G ponúknuť spoločnosti. Ale v novom normále sa IoT stane kritickým. Ale aj ako zraniteľný a samo-izolačný bude mať stále prístup k potrebným službám prostredníctvom výrazne vylepšených protokolov o pripojení. Realizácia výkonných aplikácií 5G si však vyžaduje infraštruktúru, ktorá zase prospieva základnému podnikaniu akciám AMT.

päťročný graf Union Pacific, zdroj: GOOGLE

Union Pacific (UNP:NYSE)

Posledným v zozname je špecialista na železničnú dopravu Union Pacific. Bolo to bohužiaľ spôsobené koronavírusom, ktorý narušil intermodálny dodávateľský reťazec. Kenny Rocker, výkonný viceprezident pre marketing a predaj, vo vyhlásení o príjmoch za 3. štvrťrok uviedol: „Dostali ste terminály, dostali ste prístav, dostali ste nákladných dopravcov, všetkých ste nás dostali.“ (bolo to myslené na pandémiu)

Napriek tomu možno budete chcieť pridať UNP akcie do svojho zoznamu infraštruktúrnych akcií, ktoré chcete kúpiť. Je to preto, že spoločnosť sa zameriava na rast objemu elektronického obchodu, čo je veľmi rozumný predpoklad. Podľa očakávaní sme počas Black Friday zaznamenali obrovský nárast online predaja, pretože veľa nakupujúcich sa rozhodlo zostať doma a vyhnúť sa davom.

Nielen rozdávanie darčekov však môže skončiť podporou akcií UNP. Prvoradou skutočnosťou je, že Covid-19 zmenil Ameriku minimálne na niekoľko ďalších rokov. Môže trvať generáciu alebo dve, kým sa vráti k starému spôsobu robenia vecí. V dobrom aj v zlom to znamená, že bude kraľovať elektronický obchod.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár