8 akcií utilít, ktoré budú v centre pozornosti v roku 2021

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Verejné služby

Prvá časť

Napriek pustošeniu novej pandémie koronavírusu sa hlavné indexy naďalej obchodujú blízko maxima. Ale sú to najmä rôznorodosťou výkonu jednotlivých sektorov, ktoré robia túto dichotómiu neuveriteľnou. Napríklad Technology Select Sector SPDR Fund (NYSEARCA:XLK) sa k dnešnému dňu blíži k 40%-nému nárastu, zatiaľ čo niektoré iné sú na nule. A uprostred tohto bláznovstva sa zdá, že myšlienka na akcie infraštruktúry môže byť teraz divná.

päťročný graf Technology Select Sector SPDR, zdroj: GOOGLE

Zmierte sa s tým – hoci toto hospodárske oživenie v tvare písmena K letí tvárou v tvár zdravému rozumu, môžeme zhodnotiť, prečo ľudia špekulujú nad technologickými a inými dopytovými segmentmi trhu. Zrátané a podčiarknuté, sú príťažlivé, asi ako svetlá priťahujúce motýle. Zistíme, či sú tieto svetlá „chytačmi motýľou“ alebo nie. Ale akcie infraštruktúry? 

Existuje ešte niekoľko zaujímavých faktov, ktoré je potrebné zvážiť. Najskôr podľa prieskumu CouponFollow.com väčšina spotrebiteľov, ktorí využili výhody programov „kúp teraz, zaplať neskôr“, nakúpila elektroniku. Celkový nákup bol však najvyšší pri domácich a záhradných výrobkoch, ktoré sa v priemere vyšplhali priemerne na 1 187 dolárov. Je zaujímavé, že aj v osobnom hospodárstve zaznamenala infraštruktúra vážny dopyt.

Dôležitejšie je, že ako širší segment poskytujú kvalifikované pracovné povolania príležitosti tým, ktorí sú bez práce alebo ju hľadajú. Napríklad podľa informácií, ktoré vyplnil JobsList, segment inštalácií, údržby a opráv vzrastie od roku 2019 do roku 2029 o 2,8%, zatiaľ čo sektor stavebníctva a ťažby sa zvýši o 4%. Národný priemer je 3,7%, čo naznačuje, že by sa nemali ignorovať akcie infraštruktúry.

JobsList ďalej predstavuje vynikajúci argument. „Faktom je, že zatiaľ čo náklady na vysokú školu prudko rastú, platy vyštudovaných ľudí, ktorí ich očakávajú vysoké, sa z roka na rok skoro vôbec nezvyšujú.“ Pamätajte tiež na to, že niektoré odvetvia, napríklad kancelárska a administratívna podpora, zaznamenávajú v dlhodobých predpovediach pokles. Toto je ďalší nedocenený ukazovateľ, že pomalá a stabilná hra by mohla prospieť týmto akciám infraštruktúry.

Tu je 8 akcií infraštruktúry, ktoré budú v centre pozornosti:

  • Caterpillar (NYSE: CAT)
  • Vulcan Materials Company (NYSE: VMC)
  • United Rentals (NYSE: URI)
  • Brookfield Renewable Partners (NYSE: BEP)
  • Essential Utilities (NYSE: WTRG)
  • Waste Management (NYSE: WM)
  • American Toweré (NYSE: AMT)
  • Union Pacific (NYSE: UNP)

Ako vidíte z vyššie uvedeného zoznamu, tento sektor je dosť rozmanitý. Bude to užitočný atribút, pretože tieto spoľahlivé akcie infraštruktúry smerujú do vzrušujúceho, ale neistého postpandemického sveta.

päťročný graf Caterpillar, zdroj: GOOGLE

Caterpillar (CAT:NYSE)

Spočiatku by ste možno nečakali, že spoločnosť Caterpillar bude zaradená medzi akcie infraštruktúry, ktoré je potrebné kúpiť. Počas celej kampane vedúcej k voľbám v roku 2016 sa vtedajší realitný magnát Donald Trump postavil proti japonským korporáciám a namiesto toho sľúbil, že podporí americké spoločnosti ako Caterpillar. To je dobré pre akcie CAT a zlé pre zahraničných konkurentov, nie?

Rovnako ako čokoľvek, čo je spojené s Trumpovou administratívou, je to komplikované. Áno, akcie spoločnosti CAT si zažili brilantný rok – pokiaľ ide o blue-chip akcie infraštruktúry – v roku 2017, keď prezident Trump urobil Ameriku opäť skvelou. Akcie však dosiahli vrchol začiatkom roka 2018 a potom následne podľahli dlhodobému klesajúcemu trendu. Až po tom, čo tohtoročné voľby vyhral Joe Biden, bola samotná Caterpillar opäť skvelá.

Čo sa stalo? Ukazuje sa, že zatiaľ čo spoločnosti v oblasti infraštruktúry milovali Trumpovu pro-obchodnú politiku, vážia si tiež stabilitu a diplomaciu. Úprimne povedané, postoj odchádzajúcej administratívy k medzinárodným záležitostiam bol pre spoločnosti s globálnymi operáciami rozptýlením. S Bidenom sa veci javia ako pripravené na zmenu, čo vysvetľuje zdanlivo protiintuitívne zhromaždenie.

päťročný graf Vulcan Materials Company, zdroj: GOOGLE

Vulcan Materials Company (VMC:NYSE)

Na rozdiel od iných akcií infraštruktúry mala spoločnosť Vulcan Materials frenetickú reakciu na Trumpovu administratívu, pokiaľ ide o trh. Hneď po inaugurácii v roku 2017 sa akcie spoločnosti VMC zvýšili. Neskôr sa však akcie začali rúcať. Počas zvyšku toho roku a väčšiny roku 2018 sa Vulcan divoko vlnil a v októbri 2018 klesol na najnižší bod.

Rok 2019 sa napriek tomu ukázal ako neuveriteľný rok obnovy akcií spoločnosti VMC. Napriek zhoršeniu vzťahov medzi USA a Čínou, ktoré majú vplyv na globálne trhy, si spoločnosť Vulcan účtovala poplatky aj počas prvých troch štvrťrokov minulého roka. Začiatkom tohto roka prispeli k býčiemu sentimentu voči Vulcan vzťahy s Čínou. Nový koronavírus sa, bohužiaľ, dočkal nežiaduceho zavedenia.

VMC však primerane dobre zareagovala na Bidenovo volebné víťazstvo. Z okamžitej reakcie na voľby sa zdá, že mnoho investorov VMC dúfalo v druhé volebné obdobie pre Trumpa. Napriek tomu, Bidenov sľub má svoje výhody.

S racionalitou a tradičnou diplomaciou, ktorá sa vrátila do Bieleho domu, by Vulcan mohla byť prekvapením.

päťročný graf United Rentals, zdroj: GOOGLE

United Rentals (URI:NYSE)

Ako najväčšia svetová spoločnosť na prenájom vybavenia, mala stratégia spoločnosti v rokoch pred pandémiou obrovský zmysel. Ale s mnohými opatreniami kvôli Covid-19, najmä pri činnostiach s vysokou mierou kontaktu ľudí, sa spoločnosť stala akciou infraštruktúry, ktorej sa treba vyhnúť, aspoň na papieri. Napriek tomu URI podala pozoruhodne protikladný výkon a získala medziročne 44%. Je táto cesta udržateľná?

Ak máme byť úprimní, nákup akcií URI nie je intuitívny. Nie všetky projekty spojené s budovami strácajú zmysel kvôli pandémii. Spoločnosť United Rentals sa preto nestala úplne irelevantnou ako niektorí jej kolegovia. Ešte dôležitejšie je, že veľa ľudí pôsobiacich v odvetviach nehnuteľností a infraštruktúry chce momentálne obmedziť svoje vystavenie sa dlhodobým záväzkom. 

Napokon, zatiaľ čo Trumpova administratíva je teoreticky lepšia pre akcie URI, nastupujúca Bidenova administratíva môže ponúknuť niekoľko príjemných prekvapení. Pre zlepšenie ekonomiky musíme určite ovládnuť pandémiu koronavírusu. Je pravdepodobné, že Bidenov prísľub počúvať vedu dal Wall Street niečo na povzbudenie.

päťročný graf Brookfield Renewable Partners, zdroj: GOOGLE

Brookfield Renewable Partners (BEP:NYSE)

Ako demonštruje spoločnosť Brookfield Renewable Partners, akcie infraštruktúry sa nie vždy využívajú na tradičné „analógové“ odvetvia. Namiesto toho boli akcie BEP jedným z najhorúcejších kandidátov vďaka obrovskému záujmu o riešenia čistej energie. Ďalej, so sľubom zvoleného prezidenta Bidena dosiahnuť, aby sa USA do roku 2050 stali ekonomikou s nulovými čistými emisiami, sa budúcnosť spoločnosti zdá byť svetlá.

Ako viete, posun v otázkach životného prostredia, sociálnej oblasti a správy verejných vecí (ESG) trvá roky. Zatiaľ čo akcie BEP majú dopyt po svojej základnej produkcii čistej energie, najviac je zaujímavý systém skladovania batérií. Áno, obnoviteľná energia je rozhodujúca, najmä kvôli zvyšovaniu počtu obyvateľov a ich zodpovedajúcej spotrebe energie. Obnoviteľné zdroje však majú tendenciu byť prerušované, takže skladovanie je nezmazateľnou súčasťou zelenej rovnice.

Za ďalšie, tento hrozný rok ponúkol prekvapivý katalyzátor pre Brookfield a širšie podnikanie v oblasti skladovania batérií. Napríklad kalifornské postupné výpadky elektrickej energie demonštrovali zraniteľnosť dopytu po špičkových sieťach – niečo, čo občasné zdroje energie nemôžu ľahko uspokojiť. Ale s úložiskom batérie budú také problémy menej rušivé a budú znamenať dobrý stav pre akcie BEP.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár