8 „buy“ akcií ropy na rok 2020

Akcie Dividendy Priemysel Ropa

Akcie ropy mali v roku 2019 väčšinou nešťastie, pretože investori sa tomuto priemyslu vyhýbali. Energetika je najhoršie fungujúcim odvetvím v S&P 500 a naďalej zaostáva, aj keď ceny ropy v posledných týždňoch opäť vzrástli.

Niektorí analytici vidia oživenie v roku 2020 z niekoľkých dôvodov. Spoločnosti, ktoré vyrábajú ropu a plyn, začali meniť svoje spôsoby bezplatných výdavkov a zdôrazňovali ziskovosť pred rastom výroby. Akcie energetiky majú teraz najvyšší priemerný dividendový výnos v S&P 500 – a to 3,8%.

Energetika potrebuje nový príbeh. Rast výroby je príbehom nedávnej minulosti, keď sa produkcia ropy a plynu v USA neustále zvyšovala a aj zvyšuje. Niekoľko výrobcov ropy a plynu znížilo plány rastu vzhľadom na obavy týkajúce sa ziskovosti. Ale budúci rok je pravdepodobné, že rast výroby bude oveľa pomalší zo Spojených štátov a ďalších krajín, ktoré nie sú členmi OPEC, a tak nasledujúci rok by mohol ustúpiť alebo mierne klesnúť. To by mohlo odstrániť strach z nadmernej ponuky a priniesť na trh väčšiu stabilitu. Analytik Brian Singer zvýšil svoj cenový cieľ do roku 2020 pre Brent na 63 dolárov a 58,50 dolárov pre West Texas Intermediate (WTI)–  „kvôli priaznivejším zásobám vyplývajúcim z hlbšieho ako očakávaného zníženia výroby spoločností v OPEC.“  V roku 2021 mohli nízkonákladoví výrobcovia začať znova vŕtať pri zachovaní kapitálovej disciplíny. 

Singer vybral niekoľko výrobcov, o ktorých si myslí, že v tomto prostredí môžu vyhrať. Uprednostňuje spoločnosti so silnými súvahami, trvalo udržateľnými ziskami, dlhodobými inventármi, ktoré preukázali známky pokusu o dekarbonizáciu – dodržiavanie environmentálnych, sociálnych a vládnych cieľov.

Medzi jeho najlepšie tipy patrí:

EOG Resources (EOG:NYSE)

ročný graf EOG Resources, zdroj: GOOGLE

Pioneer Resources (PXD:NYSE)

ročný graf Pioneer Resources, zdroj: GOOGLE

Parsley Energy (PE:NYSE)

ročný graf Parsley Energy, zdroj: GOOGLE

Všetci sú výrobcami so značnými zdrojmi v Permskej kotline.

Analytik spoločnosti Goldman Sachs, Neil Mehta, vydal odporúčanie na akcie ropy a zemného plynu v roku 2020, pričom sa zameriaval najmä na významné ropné spoločnosti a rafinérie.

Medzi najväčšími spoločnosťami preferuje následovné:

Chevron (CVX:NYSE)

ročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

ConocoPhillips (COP:NYSE)

ročný graf ConocoPhillips, zdroj: GOOGLE

Exxon bol agresívnejší pri zvyšovaní produkcie oproti svojim dvom konkurentom. „Náš postoj naďalej uprednostňuje spoločnosti, ktoré majú vynikajúcu tvorbu bezplatných peňažných tokov a návratové profily, ktoré obchodujú za násobky so zníženou hodnotou,“ napísal Mehta.

Spomedzi rafinérií uprednostňuje spoločnosti:

Valero Energy Corp. (VLO:NYSE)

ročný graf Valero Energy Corp., zdroj: GOOGLE

Marathon Petroleum (MPC:NYSE)

ročný graf Marathon Petroleum, zdroj: GOOGLE

Phillips 66 (PSX:NYSE)

ročný graf Phillips 66, zdroj: GOOGLE

Tieto spoločnosti by mali ťažiť z nových noriem OSN pre lodné palivo, ktoré by mali zvýšiť dopyt po čistejších palivách s vyššou maržou. Tieto takzvané pravidlá IMO 2020 nadobúdajú účinnosť 1. januára.

Zdroj: barrons.com

Ohodnoť článok

Pridaj komentár