8 dividendových aristokratov na kúpu

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor Technológie Telekomunikácie

Druhá časť

Po veľkom šoku v marci mnohí investori stále hľadajú defenzívne akcie, ktoré by teraz mohli kúpiť. Samozrejme, v najextrémnejšom prípade sa môžete rozhodnúť pre hotovosť. História však dokázala, že je to najhoršia vec. Namiesto toho, toto je ten správny čas na zváženie dividendových aristokratov.

Po prvé, neistota na trhu motivuje stabilné dividendové akcie, aby ste ich kúpili už teraz. Ako to je možné? Spoločnosti vytvárajúce pasívny príjem zvyčajne dosahujú lepšie výsledky ako rýchlo rastúce mená počas medvedieho trhu.

Na jednej strane môžu investori stále vyberať svoje výplaty, aj keď sa im v ich portfóliu darí príliš dobre. Navyše, organizácie, ktoré majú v minulosti konzistentné výplaty, majú tendenciu smerovať k sekulárnym alebo inak stabilným odvetviam.

A nie je lepší stabilný znak ako dividendový aristokrat. Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s týmto termínom, dividendoví aristokrati majú tri hlavné podmienky: musia to byť akcie obchodované na burze S&P 500, musia mať zvýšenia dividend 25 rokov po sebe a spĺňať kritériá veľkosti / likvidity.

Avšak, pozor. To, že do zoznamu svojich akcií vložíte dividendových aristokratov, nezaručuje hladkú jazdu. Ak sa trhy stanú nestabilnými, môžete očakávať, že prakticky všetky akcie budú zasiahnuté aj červenou farbou.

Ale hlavným bodom predaja je veľkosť. S dividendovými aristokratmi obmedzujete svoje potenciálne straty v dôsledku robustnosti cieľovej spoločnosti. Ešte lepšie je, že volatilita poskytuje zriedkavú zľavu v tomto odvetví.

So zreteľom na to, je tu teraz osem akcií s dlhou históriou dividend, ktoré sa dajú kúpiť.

Kimberly-Clark (KMB:NYSE)

päťročný graf Kimberly-Clark, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 3,09%

Ak máte obavy z dlhodobého poklesu v americkom alebo globálnom hospodárstve, mali by ste zvážiť aj akcie KMB. Rovnako ako aj v prípade Colgate-Palmolive, býčie argumenty sú veľmi jednoduché – ľudia musia aj v recesiách používať kúpeľňu.

Kimberly-Clark vo všeobecnosti ponúka jedny z najlepších produktov. Okrem toho má spoločnosť ďalšie výrobky určené starostlivosti o rodinu. Ak o tom premýšľate, akcie KMB sú skutočne investíciou od kolísky po hrob.

Kimberly-Clark obchoduje medzi dividendovými aristokratmi už 46 rokov. Vďaka tomu sú jej akcie jednou z akcií, ktoré by ste si mali teraz kúpiť.

Chevron (CVX:NYSE)

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 6,08%

Vďaka americkým a čínskym obchodným cenám a sankciám nie je prekvapivé, že ropné spoločnosti ako Chevron (NYSE: CVX) klesli.

Na hornej úrovni sú akcie CVX, ktoré sú v súčasnosti vystavené dvom hlavným faktorom. Po prvé, globálna volatilita znamená celkovo nižší dopyt po energii. Po druhé, tlak na čisté a obnoviteľné energie spôsobuje, že akcie CVX sú zastarané a možno sa čoskoro blížia k irelevancii.

Aj v období recesie ľudia stále potrebujú prepravu. Nie je teda isté, že dopyt klesá, prípadne bude klesať.

Po druhé, zelená energia je skôr trik než praktická realita. Infraštruktúra jednoducho nie je pripravená pojať inovácie ako elektrické vozidlá vo veľkom meradle.

CVX akcie sú riskantnou hrou v tomto zozname akcií. To znamená, že dynamika obchodnej vojny by mala priniesť akcie za atraktívnu zľavu. Chevron sa stáva výhodnou dohodou, pretože svet stále potrebuje energiu založenú na fosílnych palivách.

AT&T (T:NYSE)

päťročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 6,38%

S AT&T (NYSE: T) sa skutočne dostávame na rizikovejšiu stranu dividendových akcií, ktoré si môžete kúpiť. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Jeden z nich je, že s výnosom 6,38%, sa udržateľnosť stáva problémom. Po druhé, pomer výplaty dividend pre akcie T je na papieri astronomický. Mnoho medveďov preto predpokladá, že AT&T stratí štatút jedného z kľúčových aristokratov dividend.

Je však dôležité zdôrazniť, že telekomunikácie majú zvyčajne mimoriadne vysoké náklady na odpisy a amortizáciu. To umelo znižuje príjmy, čo spôsobuje, že vysoký pomer vyplatenia je klamlivý.

Napriek tomu je prípustná skutočnosť, že akcie T sú zaťažené bezprecedentnou úrovňou dlhu. Jej príbeh s veľkou priekopou a pomalým rastom je rušivý, najmä keď sa môžeme vydať smerom k recesii.

Táto kritika sa však zameriava na titulky v tlači. V skutočnosti je spoločnosť AT&T jednou z mála spoločností, ktoré majú zdroje a know-how na zavedenie siete 5G. A pretože sme v technologickej studenej vojne s medzinárodnými protivníkmi, môžeme vidieť vládu, ktorá veľkú akciu T podporuje.

3M (MMM:NYSE)

päťročný graf 3M, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 3,53%

Poslednou na zozname akcií, ktoré si teraz môžete kúpiť, je aplikovaná vedecká firma 3M (NYSE:MMM). Akcie MMM sú v ťažkostiach po tom, čo v posledných niekoľkých desaťročiach dosiahli značne stabilný zisk.

Akcie dosiahli vrchol okolo februára 2018 a akcie vytvorili škaredý medvedí trendový kanál. Úsilie načasovať dno má silne pomliaždených špekulantov, najmä po vrchole v apríli 2019, ktorý predchádzal masívnemu strmhlavému pádu.

Jednou z najťažších výziev pre akcie MMM je to, že podkladová spoločnosť nemala relevantný produkt. Tento fakt sa zmenil v súvislosti s ich najnovším „Flex & Seal Shipping Roll“. V podstate sa jedná o prispôsobiteľný prepravný balík, ktorý nevyžaduje pásku alebo iné ťažkopádne vybavenie.

Pri ukážke videoprezentácie Flex & Seal môžeme vidieť, že ide o zmenu hry pre maloobchod.

Zdroj: investorplace 

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár