8 najlepších ETF na rok 2020

Akcie Americké akcie Dividendy všetky články

1. časť

Fondy obchodované na burze (ETF) sú obľúbenou možnosťou pre investorov, ktorí chcú vidieť rásť svoje peniaze v krátkodobom aj dlhodobom časovom horizonte. ETF vám umožňujú nakupovať a predávať prostriedky ako akcie na populárnej burze. Toto sa líši od tradičných podielových fondov, ktoré vám umožňujú obchodovať iba na konci pracovného dňa. Kombinácia okamžitej diverzifikácie ETF a rýchlej likvidity je dobrým dôvodom považovať ich za prvú investíciu alebo súčasť portfólia veteránov.

ETF budú obchodovať takmer okamžite, keď vstúpite do obchodu online so svojím obľúbeným maklérom. Mnoho ETF sleduje hlavné indexy, ako je S&P 500 alebo Dow Jones Industrial Average, ale ETF sa môžu zamerať na čokoľvek, čo môže aj tradičný podielový fond. Čítajte ďalej a získajte viac informácií o tom, ako ETF fungujú a o najlepších ETF, ktoré by ste mali zvážiť pri budovaní svojho portfólia.

Podobne ako všetky investície, aj ETF sú spojené s rizikami. Rizikovejšie investície zvyčajne vedú k vyšším výnosom a ETF majú tendenciu sledovať tento model. Rôzne, rozsiahle trhové fondy a fondy zamerané na dlhopisy majú tendenciu ponúkať najmenšie riziko. Komoditné, opčné a užšie fondy vám zvyčajne prinášajú viac rizika a volatility.

Vaše investičné rozhodnutia by sa mali zosúladiť s vašimi finančnými cieľmi. Uvedomte si svoju vlastnú toleranciu rizika, ak si môžete dovoliť stratiť niektoré alebo všetky svoje investície a ako sa vaše investičné rozhodnutia hodia do vášho celkového finančného plánu.

Nezabudnite vziať do úvahy podkladové aktíva – keď kupujete ETF, nekupujete priamo akcie alebo akcie spoločnosti. Namiesto toho vkladáte peniaze do fondu, ktorý vo vašom mene kupuje kôš akcií a dlhopisov. Uistite sa, že fond, ktorý kupujete, investuje do aktív, ktoré si sami vyberiete.

Zohľadnite tiež riziká a volatilitu. Niektorí investori sú v poriadku pri prijímaní stávok na rizikové aktíva, že sa vyplatia s veľkými výnosmi. Iní investori sa radšej vyhýbajú veľkým a slabým stránkam a zaoberajú sa viac zachovaním kapitálu a stabilným príjmom. Vyberte ETF, ktorá je v súlade s toleranciou rizika a volatility.

A nakoniec, sledujte poplatky. V auguste 2018 spoločnosť Fidelity uviedla dve nové ETF, ktoré sú 100% bezplatné. Tieto špičkové ETF sú úplne novým konceptom. Pred tým viedli konkurenčné ETF od spoločností ako Vanguard, Fidelity a Schwab konkurenciu s nízkymi poplatkami, niekedy pod 0,1%. Najdrahší ETF podľa Bloomberg účtuje 9,2%. Pred zakúpením porovnajte viac ETF z hľadiska poplatkov a ďalších funkcií.

Celkovo najlepšie – Vanguard S&P 500 ETF

Najlepší celkový ETF pochádza z najväčšej spoločnosti podielových fondov: Vanguard. Tento ETF sleduje S&P 500 a nákladový koeficient má iba 0,04%. Warren Buffet sám odporučil indexový fond Vanguard S&P 500.

ročný graf Vanguard S&P 500 ETF, zdroj: GOOGLE

Nákupom do tohto fondu získate expozíciu voči 500 najväčším verejným spoločnostiam v Spojených štátoch. To vám ponúka veľkú rozmanitosť s určitou mierou záchrannej siete, pretože všetky investície sú zamerané na USA.

Historicky S&P 500, ktorý je v niektorých ohľadoch zástupcom pre celú ekonomiku Spojených štátov, v dlhodobom horizonte má výnos okolo 10% ročne. Aj keď predošlá výkonnosť nie je zárukou budúcej výkonnosti a trh môže kedykoľvek klesnúť, ak máte dlhodobý horizont, tento indexový fond je skvelou voľbou.

Najlepšie bezpoplatkové: Fidelity ZERO Total Market Index Fund

Aj keď tento ETF nemá dlhú históriu, fond veľkých zmesí neúčtuje žiadne poplatky. Ak chcete investovať do ETF zadarmo, je toto jedna z dvoch možností. Pre individuálnych investorov je to veľmi vzrušujúca možnosť.

ročný graf Fidelity ZERO Total Market Index Fund, zdroj: GOOGLE

Nie je potrebné investovať, aby ste mohli začať, čo z neho robí lákavú alternatívu pre dôchodkové účty aj pre úplne nových investorov. Index sa zameriava na celkový výnos amerického akciového trhu, čo ho robí ešte rozmanitejším ako fond S&P 500.

Najlepším zástupcom na porovnávanie minulých výsledkov je Fidelity Total Market Index Fund (FSTMX). Tento fond ponúka takmer identickú výkonnosť s indexom Dow Jones US Total Stock Market a za posledných desať rokov mierne prekonal kategóriu veľkých zmesí.

Najlepšie pre aktívnych obchodníkov: SPDF S&P 500 ETF

Áno, S&P 500 je taký dôležitý, že dostal dve z troch najlepších miest na tomto zozname. Zatiaľ čo VOO ETF od Vanguard je ideálnou investíciou pre dlhodobých investorov ETF, SPY (niekedy tiež nazývaný „špión“) od Global Street Advisors spoločnosti State Street, je jedným z najviac obchodovaných ETF na trhu.

ročný graf State Street, zdroj: GOOGLE

Pretože tento index sleduje S&P 500 v reálnom čase, aktívni investori používajú tento fond na nákup a predaj amerického akciového trhu v rámci jedného obchodu. Spoločnosť SPY bola založená v roku 1993 ako prvý fond obchodovaný na burze.

Aktívni obchodníci uprednostňujú SPY kvôli mimoriadne vysokej likvidite. Účtuje si náklad vo výške 0,0945%, ktorý je vyšší ako konkurenčný ETF spoločnosti Vanguard. Ale vzhľadom na svoju popularitu a obchodnú frekvenciu sú mnohí investori radi, že vložia svoje peniaze práve do SPY.

Najlepšie pre akcie s malou kapitalizáciou: iShares Russell 2000 ETF

Russell 2000 je index, ktorý sleduje 2 000 akcií s malou kapitalizáciou. Skladá sa z 2 000 najmenších akcií indexu Russell 3000 meraného trhovou kapitalizáciou. Tento index je ďalším skvelým spôsobom, ako sledovať americký akciový trh ako celok, ale so zameraním na menšie spoločnosti na verejných trhoch namiesto najväčších.

ročný graf iShares Russell 2000 ETF, zdroj: GOOGLE

IWM účtuje 0,19% nákladový pomer, ktorý je nižší ako mnoho podielových fondov, ale je ešte ďaleko od spodnej časti odvetvia ETF. Ale v porovnaní s fondom S&P 500 majú manažéri iShares Russell 2000 ETF štvornásobný počet akcií na nákup a predaj, aby udržali indexový fond v súlade s indexom.

Niektorí investori tvrdia, že menšie akcie majú väčší priestor na rast ako väčšie akcie, zatiaľ čo opoziční tvrdia, že menšie akcie sú rizikovejšie a volatilnejšie. Ale ak si chcete kúpiť veľké množstvo amerických spoločností na jedno kliknutie, IWM je spôsob, ako to urobiť.

Zdroj: thebalance

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.


Ohodnoť článok

Pridaj komentár