9 skvelých dividendových akcií s výnosom vyšším ako 3%

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Tretia časť

Úrokové sadzby môžu práve teraz stúpať, ale stále sa pohybujú blízko historických miním. Vzhľadom k tomu, že prostredie úrokových sadzieb zostáva takmer nulové, dividendové akcie sa stali ešte dôležitejšími pre investorov hľadajúcich výnos.

Čo ale môže byť problémom ?  Na rozdiel od dlhopisov, existuje omnoho väčšie riziko v závislosti od výnosov akcií. Úrokové platby z dlhopisov sú povinné. Platby dividend? Môžu byť kedykoľvek znížené. To však neznamená, že by ste mali dividendové akcie úplne odignorovať, ak hľadáte výnos. Stále existuje množstvo vysoko kvalitných akcií, a to nie len s vynikajúcimi výnosmi, ale aj s potenciálom pre dlhodobé zisky.

Tieto menej cyklické názvy, zahŕňajúce všetky odvetvia, by taktiež mohli poskytnúť bezpečnú oblasť v prípade poklesu akciových trhov. Aj keď je takmer nemožné načasovať trh s akciami, ktoré príliš rýchlo rastú, možno by bolo dobré zvážiť pár spoločností, ktoré by obstáli aj pri korekcii trhu.

Ktoré dividendové akcie by ste teda mali zvážiť pri kúpe za výnosy 3% a viac a možnom zhodnotení? Uvažovať by ste mali nad týmito deviatimi: 

  • Cardinal Health (NYSE:CAH)
  • Conagra Brands (NYSE:CAG)
  • IBM (NYSE:IBM)
  • Kellogg (NYSE:K)
  • Kimberly-Clark (NYSE:KMB)
  • Lockheed Martin (NYSE:LMT)
  • Pfizer (NYSE:PFE)
  • Phillip Morris International (NYSE:PM)
  • PPL Corporation (NYSE:PPL)

Dividendový výnos: 4,33%

päťročný graf Pfizer, zdroj: GOOGLE

Pfizer (PFE:NYSE)

Napriek správam o účinnosti jej vakcíny na Covid-19, investori nemali príliš záujem o akcie PFE. Akcie v skutočnosti mierne klesajú, zhruba o 9% medziročne.

Pfizer je navyše trendovo nižšie – predáva len za 10,15-násobok forwardových výnosov a ponúka dividendový výnos 4,61% – napriek tomu, že je to pomerne lacná blue-chip akcia. Čo to znamená? Za touto veľkou farmaceutickou spoločnosťou je veľa pohybových faktorov.

Spoločnosť Pfizer možno roztočila svoje pomaly rastúce podnikanie v spoločnosti Upjohn, ale aj keď spoločnosť 2. februára minie svoje príjmy, musí sa to ešte preukázať. Je to možné v budúcom roku? Povedali by sme, že áno. Vďaka tomu, že spoločnosť zvýšila svoju prognózu zisku do roku 2021 vďaka svojej očkovacej látke, má tento farmaceutický gigant lepšiu šancu prekonať súčasné očakávania investorov. 

A aj keď výsledky v krátkodobom horizonte nezaujmú, stále môžete dostať vyplatený slušný dividendový výnos. Pfizer má výplatný pomer iba 46,8% a päťročný priemerný rast dividend okolo 6,06%. To znamená, že existuje priestor na rast dividend. Spodná hranica? Zvážte tento ďalší skvelý výber s potenciálom ocenenia.

Dividendový výnos: 5,42%

päťročný graf Phillip Morris, zdroj: GOOGLE

Phillip Morris International (PM:NYSE)

Vieme, že nie všetci investori sú spokojní s vlastnením tabakových akcií. Ak ste však “v pohode” s vlastníctvom spoločností, ktoré sú vystavené tomuto kontroverznému odvetviu, akcie PM sú solídne. 

Prečo? Už sme dosť dlho hovorili o bývalej materskej spoločnosti Phillip Morris, spoločnosti Altria so sídlom v USA (NYSE: MO). Tento medzinárodný dodávateľ cigariet Marlboro a ďalších významných značiek má nižší dividendový výnos ako MO – 5,55% oproti 7,71% spoločnosti Altria. Nestretla sa však s prekážkami, ktoré teraz zaťažujú jej náprotivok v USA. 

Presnejšie povedané, spoločnosť PM narazila na menšie problémy pri smerovaní k tabakovým výrobkom s modifikovaným rizikom. Napríklad spoločnosť našla úspech v Európe so svojou bezdymovou značkou Iqos. Altria, na druhej strane, zaznamenala problémy s nesprávne načasovanou investíciou do výrobcu elektronických cigariet Juul. 

To znamená, že keď spoločnosť Altria priniesla na americký trh technológiu Iqos spoločnosti Phillip Morris, vyhliadky vyzerajú jasne pre obe tabakové spoločnosti. To môže znamenať ďalšie zvyšovanie cien akcií, navyše k obidvom dividendovým akciám vyplácajúcim nadpriemerné výnosy.

Dividendový výnos: 5,78%

päťročný graf PPL Corp., zdroj: GOOGLE

PPL Corporation (PPL:NYSE)

PPL akcie môžu byť jedným z najlepšie výnosných nástrojov. Zdá sa, že investori sú pri jej kúpe opatrní. Napriek neprehliadnuteľnému výnosu 6,15% sa akcie väčšinu minulého roka držali na stabilných úrovniach od 25 do 30 dolárov. 

Plánovaný predaj spoločnosti v Spojenom kráľovstve môže byť stále aktuálny. Neistota v tomto segmente však naďalej zhoršuje stav akcií. Ani nedávna strata ziskov nedáva investorom veľa dôvodov na to, aby sa do toho ponorili. 

Avšak s nízkymi očakávaniami, ktoré sú už v nich započítané, tu môže byť minimálne riziko. Akciám môže trvať nejaký čas, kým sa posunú vyššie. Prinajmenšom však získate pomerne vysoký dividendový výnos z jej držania. Existuje veľa dôvodov, prečo vidieť PPL ako jednu z najlepších dividendových akcií.

Samozrejme, neočakávajte, že z PPL zbohatnete. Možno bude mať v budúcnosti lepšiu výkonnosť ako v poslednej dobe. Ale aj keď vidíme, že to nakoniec môže dosiahnuť 35 dolárov, posun na 40 dolárov a viac nemusí nastať. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár