Spoločnosti vyplácajúce dividendy sú investormi cenené pre ich pravidelné výplaty podielov zo zisku a nižšiu volatilitu. Nie vždy je ale dividenda zárukou toho, že je daná spoločnosť na tom tak dobre, ako sa tvári. Vysoké dividendy môžu byť nebezpečnou pascou na neskúsených investorov.
Kniha Dividends Don’t Lie (Dividendy vedia klamať) od Geraldine Weissovej a Janet Loweové sa v 90. rokoch stala klasikou pre hodnotových investorov a návodom, ako vďaka výnosom z dividend dosahovať na trhoch konzistentné výsledky. V roku 2010 sa dočkala pokračovania od Kelleyho Wrighta. Investori by si však mali dať pozor na to, aby tomuto tvrdeniu neuverili bezhranične. Vyplácaná dividenda totiž nemusí znamenať, že je firma v dobrej kondícii, a že budú zisky a výplaty podielov z nich aj naďalej pokračovať.
David Merkel z Hovde Capital tvrdí, že spoľahlivé dividendy plynú investorom z firiem s predvídateľným voľným peňažným tokom (cash flow). Preto sa on sám nezaujíma o dividendy, ale o cash flow.
Popri tom je tiež dobré sledovať zadlženie firiem, pretože keď pomer dlhov voči aktívam neustále rastie, znamená to, že si firma požičiava peniaze (i) na vyplácanie dividend. Spoločnosti totiž dobre vedia, že dividendy priťahujú investorov, a neváhajú ich v čase zvyšovať. Aj to má však svoje limity, za ktorými logicky prichádza pokles dividend a možný výpredaj akcií.
Žiadny manažment firmy neprizná, že je výška dividendy pre hospodárenie spoločnosti príťažou. Namiesto prekvapivého zníženia dividendy si preto radšej požičia peniaze vo viere, že sa situácia zlepší.
Pre takýchto manažérov firiem aj investorov by však maly byť varovaním 70. roky. Na ich konci nemali firmy dosť peňazí na vyplácanie dividend, a tak výplaty húfne znižovali. Sadzby boli vysoké, a investori tak radšej hľadali výnosy na dlhopisovom trhu. Stávalo sa, že firmy vyplácali vysoké dividendy až do doby, pokiaľ skrachovali.
Keď dôjde k výraznej recesii, mnoho spoločností zníži dividendy v záujme udržania hospodárenia na znesiteľnej úrovni. Takže aj dividendy podliehajú cyklom, rovnako ako akékoľvek iné aspekty fungovania firiem. V súčasnosti sme síce stále v býčej fáze, ceny aktív sú vysoké a financovania veľmi lacné. Ako ale hovorí Warren Buffett, „až keď opadne príliv, zistíme, kto plával nahý“.
Investori by teda nemali považovať dividendy za úplnú istotu. Akokoľvek ide o skvelú možnosť zhodnocovania peňazí a v rámci portfólia o menej volatilné prvky, opatrnosť je vždy namieste. Predovšetkým je potrebné sledovať vývoj dlhu firiem, inak totiž hrozí nepríjemné prekvapenie.
Zdroj: alephblog.com, investicniweb.cz