Aká je priemerná ročná návratnosť S&P 500?

Akcie Americké akcie Dividendy všetky články

Index S&P 500 pôvodne vznikol v roku 1926 ako „zložený index“ pozostávajúci iba z 90 akcií. Podľa historických záznamov bol priemerný ročný výnos od vzniku v rokoch 1926 až 2018 približne 10%. Priemerný ročný výnos od prijatia 500 akcií do indexu v rokoch 1957 až 2018 je približne 8% (7,96%).

Ako inflácia ovplyvňuje návratnosť S&P 500?

Jedným z hlavných problémov pre investora, ktorý dúfa, že bude pravidelne obnovovať priemernú návratnosť 10%, je inflácia. Po očistení o infláciu je historický priemerný ročný výnos iba okolo 7%. Ďalší problém predstavuje otázka, či je tento priemer upravený o infláciu presný, pretože úprava sa vykonáva pomocou údajov o inflácii z indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý udáva čísla, ktorým niektorí analytici veria a teda ich skutočná miera inflácie výrazne podhodnocuje.

Ako načasovanie trhu ovplyvňuje návratnosť S&P 500?

Ďalším významným faktorom ročných výnosov pre investora v S&P 500 je, keď sa rozhodnú vstúpiť na trh. Napríklad SPDR® S&P 500® ETF, ktorý zodpovedá indexu, mal veľmi dobré výsledky pre investora, ktorý nakúpil v rokoch 1996 až 2000, ale investori zaznamenali konzistentný klesajúci trend v rokoch 2000 až 2002.

Investori, ktorí nakupujú počas trhových minimálnych hodnôt a držia svoje investície alebo predávajú za trhové maximá, budú mať väčšie výnosy ako investori, ktorí nakupujú za najvyššie trhové ceny, najmä ak potom predávajú počas poklesov.

Je zrejmé, že načasovanie nákupu akcií zohráva úlohu pri jeho výnosoch. Pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť premárnenej príležitosti predaja počas minimálnych trhových cien, ale nechcú riskovať aktívne obchodovanie, majú možnosť pravidelného priemerovania nákladov.

graf S&P 500, zdroj: FINANZEN100

História indexu S&P 500

Index Standard & Poors 500 je kolekcia akcií, ktorá odráža celkové charakteristiky výnosnosti akciového trhu ako celku. Akcie, ktoré tvoria S&P 500, sa vyberajú podľa trhovej kapitalizácie, likvidity a priemyslu. Spoločnosti zaradené do S&P vyberá indexová komisia S&P 500, ktorá pozostáva zo skupiny analytikov zamestnaných v Standard & Poor’s.

Index odráža predovšetkým celkovú výkonnosť akcií s veľkými kapitalizáciami. Analytici považujú S&P 500 za hlavný ekonomický ukazovateľ ako pre akciový trh, tak aj pre hospodárstvo USA. 30 akcií, ktoré tvoria Dow Jones Industrial Average, sa predtým považovalo za primárny referenčný ukazovateľ pre americké akcie, ale S&P 500 – oveľa väčšia a rozmanitejšia skupina akcií, ho v priebehu času v tejto úlohe nahradila.

Pre väčšinu individuálnych investorov je ťažké skutočne investovať do samotných akcií S&P 500, pretože by to zahŕňalo nákup 500 individuálnych akcií. Investori však môžu ľahko odrážať výkonnosť indexu investovaním do fondu obchodovaného na burze indexov S&P 500, ako je napríklad SPDR® S&P 500® ETF, ktorého ticker je SPY, čo zodpovedá cene a výnosu indexu. Keďže ETF sa často odporúčajú pre začínajúcich, alebo averzných investorov, S&P 500 je obľúbenou voľbou pre mnohých investorov, ktorí sa snažia zachytiť diverzifikovaný výber trhu.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár