Investori sa musia v prvom rade sami seba opýtať, ako sa ich portfólio bude v čase krízy líšiť. Keď S&P 500 klesne, klesnú aj ich investície spolu s tým alebo naopak narastú?
Jedným z prístupov v rámci ziskového investovania je prezentácia alokácie na akcie aj na pevný príjem. Táto kombinácia poskytuje rast a príjem a pomáha portfóliám absorbovať šok.
Ide o veľké príjmy z dividend z odporúčaných akcií, ako aj o vysoké príjmy z úrokov vyplatených dlhopismi, prednostnými akciami a súvisiacimi fondami.
Je však dôležité získať ďalšie informácie o tom, aké investície fungujú lepšie. Len z pár kúskov finančnej histórie sa dozviete, čo fungovalo, keď S&P 500 nebol veľkým „priateľom“ investorov.
Investovanie počas krízy vo štvrtom štvrťroku 2018
Štvrtý štvrťrok 2018 bol pre všeobecný akciový trh veľmi zlý. S&P 500 stratilo do 24. decembra toho štvrťroku -19,3%. To, čo sell-off spustilo, boli obavy, že rast tržieb a ziskov podkladových spoločností bude menej pravdepodobný. A zase všetci začali predávať.
Toto bolo ešte umocnené chybnými opatreniami Federálneho rezervného systému (Federal Reserve) a jeho Výboru pre voľný trh (Open Market Committee – FMOC) na sprísnenie peňažných podmienok. Inflácia, meraná indexom Personal Consumption Expenditure (PCE), však nebola udržateľne nad cieľom FOMC 2%.
Referenčná sadzba Fed fondov sa zvýšila z 1,4% na 2,4%. A obavy z kvantitatívneho uvoľňovania (QE) z finančnej krízy zvýšili záujem o úverový trh. Tiež to zdražilo úvery pre členské spoločnosti S&P 500.
Niektorým alternatívnym investíciám sa však darilo oveľa lepšie. Americké utility – tak, ako to sleduje S&P 500 – priniesli pozitívny výnos za celý štvrťrok 1,4%. A investičné fondy do nehnuteľností (REIT) priniesli malú stratu 3,8%. Americký trh s dlhopismi – podľa indexu Bloomberg Barclays USA – celkový index – vrátil 1,6%.
Aj iný sektor aktív vynikol. Zlato – podľa londýnskej dopoludňajšej fixnej ceny – získalo 8,3%. To je zaujímavé, pretože americké krátkodobé úrokové sadzby rástli a americký dolár sa zvyšoval. Dolár začal ustupovať v decembri.
Štvrtý štvrťrok bol skôr bežnou korekciou alebo selekciou. Vychádzalo sa z očakávaní fundamentálnych ukazovateľov vrátane predaja a výnosov. Predaj, ku ktorému došlo v prvom štvrťroku tohto roka, bol na úplne inom trhu.
Prvý štvrťrok 2020
Prvý štvrťrok 2020 bol brutálny. S&P 500 klesol z maxima 3 386,15 (19. februára) na minimum 2337,40 (23. marca). To je strata ceny 33,9%.
Koronavírus práve vstupoval do USA, pričom spoločnosti, ktoré boli vystavené Číne a Európe, mali počiatočný vplyv na ich podnikanie. Nasledujúce blokovania však urobili niečo, čo sa v americkej ekonomike nikdy nestalo – priniesli takmer úplné zastavenie podnikania.
Výsledkom bolo, že každý chcel vlastniť iba americké doláre v hotovosti. Americký dolár prudko vzrástol od 9. marca do 23. marca z 1 190,98 na 1 297,08, čo predstavuje zisk 8,9%.
Federálny rezervný systém sa do tohto zmätku dostal a pracoval dokonca aj vo štvrtom štvrťroku 2019, aby zmiernil problémy s úvermi na trhu dohody o spätnom odkúpení.
Fed sa tiež rozšíril na poskytovanie úverov na trhu s komerčnými papiermi, kde si spoločnosti požičiavajú a investujú na noc a krátkodobo. Fed však s potrebnými úverovými zárukami ministerstva financií USA začal kupovať všetky druhy dlhopisov a úverových cenných papierov.
S&P 500 odzrkadľuje výhľadový optimizmus, že zablokovanie sa skončí a že dôjde k určitému zotaveniu.
A S&P 500 opäť „získal“ niektoré z veľkých strát. Ale v medziročnom celkovom výnose všetky utility, REIT, americké dlhopisy a zlato prekonali S&P 500 s nižšími stratami alebo, v prípade dlhopisov a zlata, zisk.
To ukazuje silu dividend, ako aj súčasnú základnú príťažlivosť zlata vzhľadom na obrovský pokles krátkodobých úrokových mier v USA a spätný pokles amerického dolára.
Krízové investovanie do utilít
Americké utility poskytujú niektoré z najbezpečnejších a najpredvídateľnejších príjmov. Väčšina tradičných verejnoprospešných spoločností má monopoly na základné služby, čo znamená, že sú pod dohľadom zo strany verejných služieb (public utilities commissions – PUC).
PUC nielen stanovujú sadzby, ale poskytujú aj istotu v oblasti prevádzkových marží, príspevkov na kapitálové výdavky a návratnosti kapitálových investícií. To zaisťuje, že utility môžu pracovať ziskovo pri poskytovaní základných služieb, ako je elektrická energia.
Znamená to, že utility budú môcť investovať do vybavenia, ktoré potrebujú na udržanie a rozšírenie svojich podnikov.
Regulované podnikanie potom zabezpečilo očakávania výnosov a ziskov, čo je ideálne pre investorov v dobrom aj veľmi náročnom období. Mnoho spoločností má tiež neregulované podniky, ktoré pôsobia mimo PUC.
Neregulovaná strana služieb poskytuje ďalšie príjmy a rast, čo je obzvlášť užitočné počas hospodárskej expanzie.
NextEra Energy (NEE) a Eversource Energy (ES)
Existujú dva podniky s pozitívnymi medziročnými výsledkami ohľadom výkonu, ktoré pôsobia na regulovanom aj neregulovanom trhu.

Prvým z tipov na investovanie počas krízy je NextEra Energy (NEE:NYSE). Od roku 2008 sa vrátilo 534,3% pri priemernom ročnom ekvivalentnom výnose 17,2%.
Spoločnosť poskytuje regulovanú silu na trhy na Floride, ktorá je naďalej spoľahlivým regiónom. Jej hlavnou silnou stránkou sú však masívne neregulované podniky v USA. Špecializuje sa na obnoviteľnú energiu z veterných a solárnych operácií, vďaka čomu je jednou z najväčších spoločností v oblasti čistej energie na svete.
Akcie NEE dosahujú 2,4% a medziročne sa vrátili o 1,95%.

Druhou je Eversource Energy (ES:NYSE), ktorá regulovala aj neregulovala podniky na miestnych trhoch v celom Anglicku. Poskytuje energiu, zemný plyn a vodu pre rezidenčných a obchodných zákazníkov. Má tiež prenosné zariadenia v celom regióne, ktoré umožňujú iným producentským spoločnostiam prístup za poplatok.
Podobne ako v prípade spoločnosti NextEra aj spoločnosť Eversource rozširovala svoje možnosti výroby čistej energie, a to aj prostredníctvom novších zariadení veterných turbín.
Eversource sa darilo o niečo lepšie ako NextEra s návratnosťou 4,6%. Od roku 2018 vrátila 43,9%, čo je viac ako 3,1-násobok návratnosti indexu S&P Utilities a 5,8-násobok návratnosti S&P 500 vo všeobecnosti.
REIT‘s
REIT‘s bývajú spoľahlivejšími investíciami. Ponúkajú hmotný majetok z pozemkov a budov, ktorý vytvára vysoké príjmy z prenájmu. A podľa daňového poriadku sa vyhýbajú dani z príjmu právnických osôb vyplácaním väčšiny ziskov akcionárom.
Teraz v aktuálnom zablokovaní nie sú všetky REIT rovnaké. Retailové REIT nie sú v dobrej kondícii a ani REIT pre pohostinstvá – oboje z jasného dôvodu. Ale existuje veľa ďalších sektorov a jednotlivých REIT, ktorým sa v tomto roku darí veľmi dobre.
Dva takéto REIT sú Digital Realty Trust a Easterly Government Properties. DLR má medziročne výnos 25,7%, zatiaľ čo DEA narástla o 15,4%.

Digital Realty Trust (DLR:NYSE) ťaží zo súčasných trendov vzdialenej práce – tzv. home office. Spoločnosť má dátové centrá po celom štáte. A tieto centrá sú tým, čo podporuje a udržiava cloud computing a ukladanie údajov spolu so spracovaním všetkých video-hovorov cez Zoom (NASDAQ: ZM).
Akciám sa nielen dobre darilo v roku 2020, ale už od februára 2018. Návratnosť 58,3%, čo je viac ako 2,9-násobok trhu REIT a 4,99-násobok S&P 500. A tiež výnosy 3%.
Easterly Government Properties (DEA:NYSE) má ako primárneho nájomníka vládu USA. To prináša istotu pre príjmy počas dobrých a veľmi zlých období.
Akcie DEA priniesli 3,8%, kto by ich vlastnil od cca apríla 2018, vrátilo by sa mu 48,7%. To je 3,1-krát lepšie ako trh REIT a 6,3-krát lepšie ako S&P 500.
Je správny čas na kúpu dlhopisov?
Prostredníctvom špeciálnych prostriedkov s úverovými zárukami od štátnej pokladnice robí Fed obrovské nákupy podnikových a komunálnych dlhopisov v USA. Robí to tak, aby teraz stabilizovala trhy s dlhopismi aj na úveroch, a zároveň sa snaží znižovať výnosy a úverové náklady spoločností, obcí a iných emitentov dlhov.
Od konca roku 2008 do konca roku 2019 podnikové dlhopisy generovali výnosy 103,6%, resp. 72,7%.
Takže teraz, podobne ako v poslednom desaťročí, podnikové a komunálne dlhopisy sú v tomto čase správnym nákupom kvôli príjmu a ziskom. Investujete priamo spolu s Fedom.
Firemné nákupy
Dva dlhopisové fondy sú BlackRock Credit Allocation Income Trust (BTZ:NYSE) a Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond ETF (VCIT:NASDAQ). Obe majú pôsobivé zbierky podnikových dlhopisov USA. BlackRock aktívne riadi dlhopisy, zatiaľ čo Vanguard to synteticky sleduje podľa indexu BlackRock & Barclays.
Počas štyroch týždňov majú oba pôsobivý výkon. Vanguard je na 6,7% a BlackRock na 21,6%.
Vanguard prináša 3,4% a je to nákup na nezdaniteľnom účte. BlackRock ako uzavretý fond má zľavu z čistej hodnoty aktív (NAV) o 5,3%, čo prinesie ešte väčšiu zľavu. Výnos 7,6% predstavuje nákup na bezcolnom účte.
Štátne nákupy
Prinášame aj jeden zdaniteľný štátny dlhopisový fond, BlackRock Taxable Municipal Bond Trust (BBN:NYSE). Má zľavu 0,9% na NAV s výnosom 5,8% a je to nákup na bezcolnom účte.
Potom sú k dispozícii tri bezcolné fondy komunálnych dlhopisov so zľavou pre NAV. Patria medzi ne BlackRock Municipal Income Trust II (BLE:NYSE), Nuveen AMT-Free Municipal Credit Income Fund (NVG:NYSE) a Nuveen Municipal Credit Income Fund (NZF:NYSE). Poskytujú zdaniteľný ekvivalentný výnos 7,8%, 8,2% a 8,1%. Všetko to sú nákupy na zdaniteľných účtoch.
Zlato
Zlato dáva veľa dôvodov na jeho kúpu – napríklad pokles krátkodobých úrokových mier v USA. Keď Fed znížil svoju cieľovú sadzbu pre fondy Fed na nulu, výnosy klesli.
Vďaka tomu je zlato lacnejšie vlastniť – a je žiaduce ako parkovacie miesto, na rozdiel od hotovosti.
Odporúčaným spôsobom vlastnenia zlata je investovanie do zlata, ktoré vypláca dividendy. Zlato samo o sebe nič neplatí. A okrem toho uskladňovanie zlata niečo stojí – dokonca aj pre „zlaté“ ETF, ako sú SPDR Gold Shares ETF (GLD:NYSEARCA), ktoré účtujú držiteľom 0,4% ročne za údržbu syntetického zlata.

Franco-Nevada (FNV:NYSE) je spoločnosť, ktorá neťaží zlato, ani ich nevlastní ani neskladuje. Namiesto toho získala a naďalej nadobúda záujmy vrátane licenčných poplatkov za zlato a niektorých ďalších cenných zdrojov.
A so svojimi akcionármi znižuje svoje príjmy prostredníctvom kontroly dividend. Šeky bežia pri 25 centoch na akciu a budúci mesiac by sa mali zvýšiť na 26 centov, čo zodpovedá výnosu 0,8%. To nie je veľa – ale prebíja vlastnenie zlata a „zlatých“ ETF.
Akcie vrátane dividend naďalej prinášajú lepšie výnosy. Len medziročne Franco-Nevada narástli o 27,5% v porovnaní s GLD ETF – 13%.
Za posledný rok spoločnosť FNV prekonala GLD s návratnosťou – 89,1% pre FNV a 34,2% v prípade GLD.
Zlato sa teraz oplatí vlastniť. Ak kúpite Franco-Nevadu, získate vyplatenú dividendu, aby ste ho mohli vlastniť.
Zdroj: investorplace
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.