Akcie dronov

Akcie Americké akcie Priemysel Technológie

Explózia komerčného využívania dronov na celom svete ponúka obrovské nové investičné príležitosti, píše manažér fondu Brad Slingerlend. Napríklad v dôsledku hurikánov Harvey a Irma sa rozmiestňujú drony, aby vyhodnotili škody, stanovili priority obnovy a pomohli pri pátracích a záchranných misiách pre ľudí i hospodárske zvieratá.

Brad Slingerlend manažuje 2,1 miliardy dolárov spoločnosti Janus Henderson Global Technology Fund (JNGTX), ktorý dosiahol medziročný celkový výnos 34,6%, čo je lepšie ako 80% fondov vo svojej kategórii. 

Najväčší hráči 

Investorom, ktorí sa snažia profitovať z tohto prudko rastúceho trhu, sa odporúča, aby sa pozreli za hranice samotných výrobcov dronov, píše Slingerlend. Kľúčovým komponentom sú mikroprocesory a očakáva sa, že veľkými konečnými príjemcami budú výrobcovia čipov, napríklad Texas Instruments Inc. (TXN), Xilinx Inc. (XLNX) a Microchip Technology Inc. (MCHP).

Okrem toho dávame do pozornosti spoločnosti ponúkajúce služby cloud computingu, ktoré sa používajú na ukladanie a analýzu obrovského množstva zhromažďovaných dát z dronov. Medzi týchto poskytovateľov patria Amazon Web Services od Amazon Inc. (AMZN), Microsoft Azure od spoločnosti Microsoft Corp. (MSFT), Alibaba Group Holding Ltd. (BABA) a materská spoločnosť Alphabet Inc. (GOOG).

Veľký potenciál aplikácií

Ešte väčší ziskový potenciál by mohli realizovať výrobcovia hardvéru alebo vývojári softvéru, ktorí môžu viesť robotov pri vykonávaní špecializovaných úloh. Niektoré spoločnosti už vytvárajú softvér pre drony používané v stavebníctve a geodézii. Výsledkom je, že výrobca poľnohospodárskych strojov Deere & Co. (DE) nedávno oznámil svoj zámer kúpiť startup, ktorý využíva umelú inteligenciu (AI) na určenie použitia pesticídov alebo prostriedkov na ničenie buriny, čo je proces, ktorý by mal byť lacnejší a efektívnejší s dronmi ako s traktormi. Očakáva sa, že drony budú ďalej predávané spoločnosti Deere práve kvôli tejto aplikácii. Vytváranie analytických balíkov, ktoré využívajú údaje zozbierané dronmi, je okrem toho trhovým miestom pre ďalšie spoločnosti.

Prečo nie výrobcovia? 

Investície do samotných popredných tvorcov dronov predstavujú určité výzvy, poznamenáva Slingerlend. Dvaja z najväčších výrobcov, DJI a Yuneec International, sú čínskymi spoločnosťami. Medzitým Boeing Co. (BA), Lockheed Martin Corp. (LMT) a AeroVironment Inc. (AVAV) vyrábajú drony prevažne ako dodávatelia obranných zariadení a iba spoločnosť AeroVironment vyrába drony ako svoju hlavnú oblasť podnikania.

Lukratívny trh 

Trh so službami poskytovanými dronmi odhaduje verejná účtovná a poradenská spoločnosť PriceWaterhouseCoopers LLC na 127,3 miliardy dolárov. Európska letecká spoločnosť Airbus SE (AIR.France) sa podľa vlastných odhadov snaží poskytovať klientom služby v oblasti poľnohospodárstva, poisťovníctva, energetiky a štátnej správy na základe dronov s celkovým trhovým potenciálom viac ako 120 miliárd dolárov.

Federálna letecká správa (Federal Aviation Administration – FAA) projektuje, že do roku 2021 bude v prevádzke viac ako 400 000 komerčných dronov. Využíva sa už v takom rozsahu ako dodávka potravín, cez urýchlený pohyb kritických zdravotníckych potrieb vo vzdialených oblastiach až po dohľad nad armádou a orgánmi činnými v trestnom konaní, na kontrolu a prípadné opravy (akonáhle sa technológia 3D tlače posunie) alebo na vzdialenú infraštruktúru ako sú napríklad veterné farmy na otvorenom mori.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár