Akcie kanadských bánk so zvyšujúcimi sa dividendami

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Financie

Sledovanie nedávneho zvyšovania dividend môže byť dobrým spôsobom ako generovať nové nápady na akcie s rastúcimi dividendami, keďže zvyšovanie dividend môže byť znamením dobrej budúcnosti.

ročný graf CANADIAN WESTERN BANK, zdroj: GOOGLE

Canadian Western Bank (CWB:NYSE) 

Zvýšenie dividend o 3,7% (2 zvýšenia v minulom roku)

Canadian Western Bank je jednou z menej známych kanadských bánk, je však siedmou najväčšou v Kanade. Už 27 rokov po sebe zvyšuje svoje dividendy. Poskytuje finančné služby v oblasti bankovníctva a správy majetku predovšetkým v západnej Kanade a Ontáriu.

Dividenda Canadian Western Bank

Canadian Western Bank, ktorá nedávno dosiahla 27 rokov vyplácania a zvyšovania dividend, zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 3,7% z 0,27 kanadských dolárov na 0,28 kanadských dolárov. Toto zvýšenie dividend nadobúda účinnosť po dividendách zaznamenaných 13. septembra 2019.

Táto banka zvyšuje svoju dividendu dvakrát ročne, takže ak sa spočítajú, potom ročný nárast je 7,7% (štvrťročná dividenda 0,26 dolárov na 0,27 dolárov a naposledy na 0,28 dolárov).

Dividendový výnos k 11. októbru 2019 bol 3,4%, pričom priemerná ročná miera rastu dividend počas 5 a 10 rokov bola 7,2% a 9,0%.

Aktuálny pomer výplaty (cca 35%) je nad ich 30%-ným cieľom, takže rast dividend bude zrejme pomalší ako rast výnosov, až kým sa nevrátia späť na svojich požadovaných 30%.

V strednodobom horizonte sa zameriavajú na rast výnosov 7-12%, takže ak dosiahnu svoje ciele, očakávajú rast dividend o niečo nižší ako tento.

Finančná sila a ocenenie Canadian Western Bank

Banka má slušný úverový rating  – A (nízky).

Na základe dividendového výnosu akcie vyzerajú tak, že sa obchodujú okolo reálnej hodnoty. Čas na kúpu tejto akcie zrejme už uplynul, pretože v rokoch 2015 až 2017 mohli investori získať + 4% výnosu.

Záver ku Canadian Western Bank

Je to slušná regionálna banka s dlhodobou dividendou, aj keď existujú väčšie kanadské banky, ktoré majú lepšie úverové ratingy a vyššie dividendové výnosy. 

ročný graf BANK OF NOVA SCOTIA, zdroj: GOOGLE

Bank of Nova Scotia (BNS:NYSE) 

Zvýšenie dividend o 3,4% (2 zvýšenia v minulom roku)

Bank of Nova Scotia je treťou najväčšou bankou kanadských bánk v zozname „Big 6“ a je známa ako kanadská medzinárodná banka. Bank of Nova Scotia vyplatila svoju prvú dividendu 1. júla 1833 a odvtedy ju nikdy nevynechala.

Dividenda Bank of Nova Scotia 

„Praktiky Scotiabank bolo spájať dividendy s trendovými výnosmi a zároveň zabezpečovať, aby úroveň kapitálu postačovala na rast aj ochranu vkladateľov. Táto prax spojená so silným rastom výnosov banky viedla k nárastu dividend v 43 z posledných 45 rokov – jeden z najviac konzistentných záznamov o raste dividend medzi hlavnými kanadskými spoločnosťami. “

Zvýšenie počas 43-och rokov je pôsobivé. Dva roky bez zvýšenia boli roky 2009 a 2010 a preto má Bank of Nova Scotia v súčasnosti dividendový streak 8 rokov.

Bank of Nova Scotia nedávno zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 3,4% z 0,87 kandského dolára na 0,90 kanadských dolárov. Toto zvýšenie dividend nadobúda účinnosť po dividendách zaznamenaných 1. októbra 2019.

Bank of Nova Scotia dvakrát ročne zvyšuje svoju dividendu, takže ak sa zrátajú obe zvýšenia, ročný nárast je 5,9% (štvrťročná dividenda z 0,85 dolárovna 0,87 dolárov a naposledy na 0,90 dolárov).

Dividendový výnos k 11. októbru 2019 bol 4,8%, pričom priemerná ročná miera rastu dividend bola za čas 5 a 10 rokov – 6,5% a 5,5%.

Súčasný pomer výplaty je na najvyššom bode svojho cieľa 40 – 50%, takže sa očakáva rast dividend, ktorý odzrkadlí rast výnosov.

Keby splnili svoj cieľ rastu EPS vo výške 7%+, očakáva sa aj rovnaký rast dividend. Value Line odhaduje ročný rast dividend o 5,0% v najbližších troch až piatich rokoch s rastom výnosov o 5,0%.

Finančná sila a ocenenie Bank of Nova Scotia

Value Line dáva Bank of Nova Scotia rating „A“ z hľadiska finančnej sily a štyri ratingové agentúry poskytujú banke aj vysoké úverové ratingy. Zdá sa, že spoločnosť má veľkú finančnú silu.

Použitie dividendového výnosu ako nástroja oceňovania naznačuje, že sú primerane ohodnotené. Už niekoľko rokov bol výnos vyšší ako súčasných 4,5%, ale celkovo sa zdá, že 4,5% je pre Bank of Nova Scotia mierne vysoký výnos.

V súčasnosti sa obchoduje okolo odhadu reálnej hodnoty – 77 dolárov.

Záver ku Bank of Nova Scotia

Ktorákoľvek z veľkých kanadských bánk stojí za zváženie, pretože má podobné príťažlivé profily: vysoký, ale nie príliš, dividendový výnos so slušnými vyhliadkami na rast dividend. Bank of Nova Scotia je kvalitná banka s 2. najvyšším výnosom (4,8%) z „Big 6“ a perspektívou slušného rastu dividend, ktorá sa obchoduje okolo reálnej hodnoty. Očakáva sa, že Bank of Nova Scotia bude schopná zabezpečiť viac ako 5%-ný rast dividend ročne.

„Big 6“ – National Bank of Canada, Royal Bank of Canada, Bank of Montreal, Canadian Imperial Bank of Commerce, Bank of Nova Scotia, TD Bank Group

Zdroj: dividendgrowthinvestingandretirement

Ohodnoť článok

Pridaj komentár