Akcie kanadských bánk so zvyšujúcimi sa dividendami

Akcie Banky Dividendy

Sledovanie nedávneho zvyšovania dividend môže byť dobrým spôsobom ako generovať nové nápady na akcie s rastúcimi dividendami, keďže zvyšovanie dividend môže byť znamením dobrej budúcnosti.

ročný graf ROYAL BANK OF CANADA, zdroj: GOOGLE

Royal Bank of Canada (RY:NYSE) 

Zvýšenie dividend o 2,9% (2 zvýšenia v minulom roku)

Royal Bank of Canada je najväčšou bankou v Kanade. 

Kanada je známa svojou bankou Royal Bank of Canada ako jednou z najlepších v tomto sektore. Od roku 1870 nepremeškala ani jedno vyplatenie dividend.

Má 5 hlavných segmentov: Personal and Commercial Banking, Capital Markets, Investor and Treasury Services, Insurance a Wealth Managment.

Napriek tomu, že je známa ako najväčšia kanadská banka, má tiež veľké množstvo medzinárodných operácií.

Dividenda Royal Bank of Canada

Royal bank of Canada, ktorá nedávno vplatila dividendu ôsmy rok po sebe, zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 2,9% z 1,02 kanadských dolárov na 1,05 kanadských dolárov. Toto zvýšenie dividend nadobúda účinnosť po dividendách zaznamenaných 24. októbra 2019.

Royal Bank of Canada zvyšuje svoju dividendu dvakrát ročne, takže ak sa spočítajú obe zvýšenia, potom ročný nárast bol 7,1% (štvrťročná dividenda z 0,98 dolárov na 1,02 dolárov  a naposledy na 1,05 dolárov).

Dividendový výnos k 11. októbru 2019 bol 3,9% a priemerná ročná miera rastu dividend bola za 5 a 10 rokov – 8,3% a 6,5%.

Aktuálny pomer výplaty sa pohybuje okolo stredných hodnôt a ich cieľ je 40 – 50%, takže sa očakáva rast dividend, ktorý odzrkadľuje rast výnosov.

Ak dokážu splniť svoj cieľ rastu EPS vo výške 7% +, potom sa očakáva aj približne rovnaký rast dividend.

Zhodou okolností spoločnosť Value Line odhaduje medziročný rast dividend o 7,0% v nasledujúcich 3 až 5 rokoch so 6,5%-ným rastom výnosov.

Finančná sila a hodnotenie Royal Bank of Canada

Value Line dáva Royal Bank rating „A“ z hľadiska finančnej sily a štyri ratingové agentúry im tiež poskytujú vysoké ratingy. Zdá sa, že spoločnosť má silnú finančnú silu.

Na základe výnosu Royal Bank of Canada to vyzerá, že sa obchoduje okolo reálnej hodnoty, ale v poslednom desaťročí boli takmer každý rok šance na nákup s dividendovým výnosom + 4%.

Záver ku Royal Bank of Canada

S Royal Bank of Canada môžu investori získať vysoko kvalitnú spoločnosť zaoberajúcu sa rastom dividend za približne reálnu hodnotu. Royal Bank of Canada je kvalitná banka.

ročný graf CANADIAN IMPERIAL BANK OF COMMERCE, zdroj: GOOGLE

Canadian Imperial Bank of Commerce (CM:NYSE) 

Zvýšenie dividend o 2,9% (2 zvýšenia v minulom roku)

Canadian Imperial Bank of Commerce, známa ako CIBC, je najmenšou z kanadských bánk zo zoznamu „Big 6“. Rovnako ako ostatné banky v zozname, aj CIBC má pôsobivú históriu dividend, pretože ich vyplácala nepretržite od prvého vyplatenia v roku 1868.

Má štyri obchodné jednotky, ktoré poskytujú celú škálu finančných produktov a služieb 10-tim miliónom individuálnym klientom, malým podnikom, obchodným, firemným a inštitucionálnym klientom v Kanade, USA a na celom svete.

Dividendy CIBC

Canadian Imperial Bank of Commerce zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 2,9% z 1,40 kanadských dolárov na 1,44 kanadských dolárov. Toto zvýšenie dividend nadobúda účinnosť po dividendách zaznamenaných 27. septembra 2019.

CIBC zvyšuje svoju dividendu dvakrát ročne, takže ak sa zrátajú obe zvýšenia, potom ročný nárast bol 5,9% (štvrťročná dividenda z 1,36 dolárov na 1,40 dolárov a naposledy na 1,44 dolárov).

Dividendový výnos k 11. októbru 2019 bol 5,2% a mal priemernú ročnú mieru rastu dividend za 5 a 10 rokov – 7,1% a 4,5%.

Súčasný pomer výplaty sa pohybuje okolo stredného až najvyššieho konca svojho 40-50% cieľa, takže rast dividend bude pravdepodobne odrážať rast výnosov.

Ak splnia svoj cieľ rastu EPS vo výške 5% – 10%, tak sa dá očakávať približne rovnaký rast dividend. Value Line odhaduje 4,5%-ný ročný rast dividend v nasledujúcich 3-5 rokoch s rastom výnosov 3,5%.

Finančná sila a ocenenie CIBC

Value Line dáva CIBC rating „A +“ z hľadiska finančnej sily a 4 ratingové agentúry poskytujú banke aj slušné úverové ratingy. Zdá sa, že spoločnosť má slušnú finančnú silu.

Na základe výnosu CIBC vyzerá, že sa obchoduje za primerane nízke ceny.

Záver pre CIBC

CIBC má v súčasnosti najvyšší výnos zo všetkých z bánk z „Big 6“ – 5,2%. Existuje však kompromis, pretože to vyzerá, že budúci rast dividend môže byť o niečo nižší ako v prípade ostatných. Ktorákoľvek z veľkých kanadských bánk z „Big 6“ stojí za zváženie, pretože má podobné príťažlivé profily: vysoký, ale nie príliš, dividendový výnos so slušnými vyhliadkami na rast dividend.

„Big 6“ – National Bank of Canada, Royal Bank of Canada, Bank of Montreal, Canadian Imperial Bank of Commerce, Bank of Nova Scotia, TD Bank Group

Zdroj: dividendgrowthinvestingandretirement

Ohodnoť článok

Pridaj komentár