Akcie Kroger rastú, je za tým Berkshire Hathaway

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Akcie spoločnosti Kroger Co. narástli hneď po tom, čo spoločnosť Berkshire Hathaway Inc. kúpila podiel v hodnote takmer 550 miliónov dolárov, dokonca aj keď analytik argumentoval proti nákupu akcií spoločnosti Kroger.

Akcie Kroger Co. (KR:NYSE), najväčšieho prevádzkovateľa tradičných supermarketov v krajine, poskočili o 1,48 dolárov (viac ako 5%), aby uzavreli obchodovanie v hodnote 29,71 dolárov, zatiaľ čo celkový trh klesol. To sa stalo v prvý deň obchodovania po tom, čo spoločnosti Omaha a Berkshire Hathaway zverejnili, že v štvrtom štvrťroku kúpili 18,9 milióna akcií spoločnosti Kroger.

Investícia spoločnosti Berkshire na konci roka dosiahla hodnotu 549 miliónov dolárov. Ak by spoločnosť Kroger zaplatila priemernú cenu akcií vo výške 26,57 dolárov, stálo by to asi 500 miliónov dolárov. Berkshire Hathaway nezverejnila svoju kúpnu cenu akcie.

Buffetta, prezývaného ako „ veštec z Omahy“ –  kvôli jeho dlhodobému investičnému úspechu za posledných 50 rokov, sa nedalo osloviť, aby vysvetlil dôvody, prečo jeho spoločnosť kúpila akcie spoločnosti Kroger. Za tie roky, zvyčajne investoval do spoločností, v ktorých si zistil hodnotu a určil, že ich cena akcií sa obchoduje pod ich skutočnou hodnotou. Akcie skôr drží dlhodobo. 

Buffett bol v priebehu rokov veľmi úspešný. Počas jeho 54-ročného vedenia, Berkshire Hathaway mal ku koncu roka 2018 priemerný ročný výnos o 20,5% viac ako bol priemerný ročný zisk indexu S&P 500 (9,7%).

päťročný graf Kroger Co., zdroj: GOOGLE

Kým iný investori na akciových trhoch podporili tento nákup, Chris Mandeville (analytik spoločnosti Jefferies & Co.) v posledných mesiacoch často kritizoval stratégiu spoločnosti Kroger.

„Neradi sme na opačnej strane voči Berkshire Hathaway, ale stalo sa. Nevyskakujeme na tento krátkodobo rozbehnutý vagón. Aj keď je zvýhodnený oproti mnohým, nevidíme dlhodobú príťažlivosť.“

„Spoločnosť Kroger stráca podiel svojich veľkých kolegov, návratnosť investovaného kapitálu klesá a stratégia online plnenia a stanovovania cien je znepokojením“, uviedol Mandeville. Dlho kritizoval plán spoločnosti Kroger postaviť po celej krajine 20 veľkých automatizovaných skladových / distribučných zariadení prostredníctvom partnerstva s britskou spoločnosťou Ocado, ktorá dodáva potraviny online. Tvrdí, že mikro-plniace centrá sú oveľa lacnejšie ako distribučné centrum, ktoré má vysoké náklady a teda spoločnosť Kroger stojí veľa peňazí. Takteiž sú bližšie k zákazníkom, čím sú efektívnejšie.

„Žiadna z týchto položiek nám nie je…pohodlná“, uviedol, aj keď Kroger očakáva dlhodobú návratnosť vo výške 8% až 11% ročne.

„To znamená, že s Buffetom a nedávnym mediálnym pokrytím novej koncepcie Amazonu (ktorá je zatiaľ neúspešná) sa krátkodobý sentiment jasne zlepšuje,“ napísal Mandeville.

Mandeville si udržiava rating „hold“ na akciách spoločnosti Kroger. Má 12-mesačný cenový cieľ vo výške 28 dolárov. Pripustil, že akcie narastú vďaka Buffettovmu nákupu.

„Aj keď nie je vhodné argumentovať investorovi s takým hviezdnym úspechom, nebudeme sa vyhýbať nášmu súčasnému názoru, že sú k dispozícii lepšie dlhodobé investície v rámci nášho pokrytia,“ napísal Mandeville.

Mandeville uviedol, že Walmart (NYSE:WMT), BJ’s Wholesale Club (NYSE:BJ), Casey’s General Store (Nasdaq:CASY) a distribútori potravín Core-Mark Holding (Nasdaq:CORE) a US Foods (NYSE:USFD) sú lepšie dlhodobé možnosti.

Mandeville sa tiež čudoval, prečo Berkshire nekúpil Krogera úplne, ak bol presvedčený o budúcich vyhliadkach spoločnosti.

„Ak pán Buffett skutočne ocenil obchodný model, prečo jednoducho nevyužil zlomok hromady peňazí Berkshire Hathaway v hodnote 128 miliárd dolárov, aby si spoločnosť kúpil priamo?“ povedal Mandeville.

Trhová hodnota spoločnosti Kroger je nízka – len  24 miliárd dolárov.

Zdroj: bizjournals

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár