Akcie, ktoré by mohli zvýšiť svoje dividendy o 10% ročne – časť prvá

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Investori môžu mať tendenciu zameriavať sa na akcie s najvyšším dividendovým výnosom. Rast dividend je však tiež dôležitým faktorom pri zostavovaní portfólia zameraného na príjmy. Zatiaľ čo akcie s vysokými výnosmi sú príťažlivé pre príjem, ktorý dnes poskytujú, akcie s rastúcimi dividendami sú rovnako príťažlivé vzhľadom na potenciál ešte vyšších dividend, ktoré môžu v budúcnosti prísť.

Napríklad dividendoví aristokrati  sú exkluzívnou skupinou vysokokvalitných akcií s rastúcimi dividendami. Je to 57 spoločností v indexe S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendy najmenej 25 po sebe idúcich rokov. Dividendoví aristokrati sa všeobecne považujú za jeden z najlepších výberov akcií s rastúcimi dividendami, ktoré môže investor kúpiť. Pre investorov je tiež užitočné zvážiť akcie, ktoré momentálne nemusia mať takú históriu dividend, ale majú potenciál stať sa budúcimi dividendovými aristokratmi. Investori by sa mali zamerať na vysoko kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, konzistentným rastom a schopnosťou dlhodobo zvyšovať svoje dividendy.

Nie všetky z nasledujúcich akcií sú na zozname dividendových aristokratov. V každom prípade však majú potenciál každý rok zvýšiť svoje dividendy vysokou mierou a možno patriť medzi budúcich aristokratov. Zoznam sme rozdelili na dve časti.

Caterpillar

Spoločnosť Caterpillar (CAT:NYSE) sa od svojho založenia v roku 1925 rozrástla na masívneho globálneho výrobcu stavebných zariadení a pomôcok pre baníkov, ako aj rôznych priemyselných motorových aplikácií. Spoločnosť je vysoko kvalitný akciový rastový fond, pretože sa nedávno pripojila k zoznamu dividendových aristokratov s 25. ročným nárastom dividend.

Spoločnosť s trhovou kapitalizáciou v hodnote 69 miliárd dolárov prevádzkuje okrem stavebného segmentu aj segment finančných služieb a segment energetiky a dopravy.

ročný graf CATERPILLAR, zdroj: GOOGLE

Zákazníci spoločnosti Caterpillar (CAT:NYSE) vo všeobecnosti pôsobia vo veľmi cyklických odvetviach vrátane stavebníctva, lesníctva, ťažby a ďalších. To vedie ku výkyvom vo výnosoch spoločnosti Caterpillar na základe globálneho hospodárskeho rastu, čo môže viesť k volatilite cien akcií.

Nedávne výsledky spoločnosti Caterpillar (CAT:NYSE) a jej súčasné vyhliadky sú však celkom dobré a preto spoločnosť zvyšuje svoju dividendu.

Očakáva sa, že spoločnosť Caterpillar (CAT:NYSE) bude v nadchádzajúcich rokoch každoročne rásť stredným tempom vďaka miernemu nárastu výnosov, klesajúcemu počtu podielov a zlepšeniu marže. Pomôže to podporiť rast vyplácania, tak ako to bolo už mnoho rokov, napriek nestabilnej produkcii výnosov.

Vzhľadom na túto úroveň rastu výnosov, ktorá rozširuje základňu, z ktorej môže spoločnosť vyplácať dividendy, ako aj nízky pomer výplaty, ktorá je v súčasnosti na úrovni približne 30% výnosu, vyzerá spoločnosť Caterpillar pripravená poskytnúť rastúce dividendy.

Johnson&Johnson

Johnson&Johnson (JNJ:NYSE) je globálna diverzifikovaná zdravotnícka spoločnosť a je lídrom vo farmaceutických výrobkoch, zdravotníckych pomôckach a spotrebiteľských výrobkoch súvisiacich so zdravotnou starostlivosťou. Spoločnosť bola založená v roku 1886 a teraz má trhovú kapitalizáciu vo výške 347 miliárd dolárov.

Tieto tri divízie spoločnosti spoločne vytvárajú ročný príjem vo výške 82 miliárd dolárov, pričom približne polovica z nich pochádza z farmaceutických výrobkov. Johnson&Johnson (JNJ:NYSE) má tiež veľké zastúpenie v oblasti spotrebiteľských výrobkov. Predáva produkty v šiestich kategóriách s silnými značkami ako Aveeno, Zyrtec a Tylenol, ktoré tvoria základ v týchto kategóriách. Zo Severnej Ameriky dostáva iba asi polovicu svojich celkových príjmov, takže je geograficky veľmi diverzifikovaná. Závisí to však od kategórií OTC a Beauty, pretože tvoria spolu približne 60% celkových výnosov.

ročný graf JOHNSON&JOHNSON, zdroj: GOOGLE

Prispieva to k ročnému rastu aj v nasledujúcich rokoch, čo je v súlade s tým, čo spoločnosť Johnson&Johnson (JNJ:NYSE) dosiahla v posledných rokoch. Tieto zisky budú pochádzať predovšetkým z mierneho rastu výnosov a spätného odkúpenia akcií. Tento rastúci zisk na akciu umožní spoločnosti Johnson & Johnson pokračovať vo zvyšovaní výplaty dividend, ktorú uskutočnila 57 po sebe nasledujúcich rokov. Johnson & Johnson je nielen dividendový aristokrat, ale aj dividendový kráľ.

S výplatným pomerom 43% v roku 2019 má spoločnosť Johnson&Johnson (JNJ:NYSE) dostatok priestoru na pokračovanie v raste výplatného pomeru a súčasne zvyšovanie zisku na akciu. To by spoločnosti mohlo ľahko umožniť v nasledujúcich rokoch dosiahnuť dvojciferný rast výplaty. Johnson&Johnson (JNJ:NYSE) má stabilnú, predvídateľnú základňu výnosov, ktorá rastie relatívne hladko, čo je veľmi atraktívne pre investorov, ktorý sa zameriavajú na rastúce dividendy.

Apple Inc.

Apple (AAPL:NASDAQ) je globálna technologická spoločnosť, ktorá navrhuje, vyrába a predáva spotrebné výrobky – smartphony, smartwatches a osobné počítače. Spoločnosť Apple tiež v posledných rokoch nesmierne rástla v servisnom priestore a rozširovala svoje podnikanie v App Store prostredníctvom predaja hudby, aplikácií a predplatného v týchto aplikáciách. 

Spoločnosť Apple (AAPL:NASDAQ) bola založená v roku 1976 a má ročný príjem 260 miliárd dolárov a jej hodnota je 984 miliárd dolárov, čo z nej robí jednu z najcennejších spoločností na svete.

V posledných rokoch spoločnosť Apple (AAPL:NASDAQ) podala pozoruhodný výkon, keď zvýšila svoj zisk na akciu, čo jej umožnilo vrátiť kapitál akcionárom v rozsahu, ktorý je väčší od akejkoľvek inej spoločnosti. V najbližších piatich rokoch sa očakáva medziročný rast zisku na akciu o 6 až 7%, čo predstavuje mierne spomalenie oproti historickému tempu.

ročný graf APPLE, zdroj: GOOGLE

Rast výnosov by sa mal spomaliť kvôli obrovskému rozsahu spoločnosti Apple (AAPL:NASDAQ) a skutočnosti, že základňa telefónov iPhone, ktorý je najväčším produktom spoločnosti, je už na väčšine rozvinutých trhov dosť nasýtená. Segment služieb však naďalej vykazuje silný rast a teda spoločnosť Apple má stále veľmi svetlú budúcnosť.

A aj pri mierne nižšej miere rastu EPS by spoločnosť Apple (AAPL:NASDAQ) mohla dosiahnuť dvojciferné zvýšenie dividend vďaka svojmu nízkemu výplatnému pomeru a obrovskému množstvu hotovosti.

Aktuálny pomer výplaty je iba 26% zo zisku, čo znamená, že spoločnosť Apple (AAPL:NASDAQ) má v nadchádzajúcich rokoch možnosť pre rast dividend. Na základe rastu zárobkovej základne, ako aj priestoru na zvýšenie výplaty bez zbytočného stresu v oblasti financií, mohla spoločnosť Apple v nasledujúcich rokoch dosiahnuť veľmi silný rast dividend.

Nakoniec má Apple (AAPL:NASDAQ) obrovské množstvo hotovosti, ktoré nie je zaťažené, čo by sa mohlo v nasledujúcich rokoch tiež použiť na podporu rastu dividend. V poslednom štvrťroku spoločnosť Apple vlastnila 95 miliárd dolárov v hotovosti a cenných papieroch a 116 miliárd dolárov obchodovateľných cenných papierov.

Bank OZK

Bank OZK (OZK:NASDAQ) je regionálny poskytovateľ finančných služieb, ktorý ponúka spotrebiteľom a obchodným klientom tradičné pôžičky a hypotéky. Banka bola založená v roku 1903 a od tej doby sa rozrástla na trhovú kapitalizáciu 3,5 miliardy dolárov.

Bank OZK (OZK:NASDAQ) pôsobí prevažne v juhovýchodných Spojených štátoch a má pobočky v Arkansase, Floride, Severnej Karolíne, Alabame, Južnej Karolíne, Texase, New Yorku a Kalifornii.

Od finančnej krízy spoločnosť každý rok zvyšuje svoj zisk na akciu. V skutočnosti spoločnosť od roku 2011 zvýšila zisk na akciu s mierou 12% ročne. Vzhľadom na neskoré štádium súčasného hospodárskeho cyklu sú očakávania viac než konzervatívne a v nadchádzajúcich rokoch sa predpokladá rast.

ročný graf BANK OF OZK, zdroj: GOOGLE

Prirodzený rast je hlavným hnacím motorom, keďže banka OZK naďalej zhromažďuje vklady na svojich trhoch a požičiava ich, čím časom rastie súvaha. Okrem prirodzeného rastu však banka OZK naďalej rastie aj prostredníctvom akvizícií, vrátane získavania aktív bánk, ktoré zlyhali. Bank OZK (OZK:NASDAQ) má naďalej najvyššie ukazovatele efektívnosti v odvetví, čo znamená, že pracuje s veľmi nízkym modelom nákladov.

Tento robustný rast výnosov spolu s veľmi nízkym súčasným výplatným pomerom (len 27%) znamená, že banka OZK je pripravená na úspech, pokiaľ ide o rast dividend. Riadiaci tím Bank OZK (OZK:NASDAQ) sa tiež zaviazal zvyšovať výplatu. Spoločnosť zvýšila svoju dividendu za 36 po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Dividenda za posledných 10 rokov vzrástla o 22% ročne.

Home Depot

Home Depot (HD:NYSE) bola založená v roku 1978 a od svojho skromného začiatku ako jediného železiarstva sa rozšírila po celej Severnej Amerike. V súčasnosti má spoločnosť 2 300 obchodov, väčšinou v USA, s ročným výnosom 111 miliárd dolárov.

Home Depot (HD:NYSE) obchoduje s trhovou kapitalizáciou 247 miliárd dolárov, vďaka čomu je jedným z najväčších maloobchodných predajcov na trhu.

Home Depot (HD:NYSE) zaznamenala v posledných rokoch vynikajúci rast ziskov, pretože spoločnosť ťažila z rozmachu bytovej a komerčnej výstavby, ktorý nasledoval po Veľkej recesii. Aj keď ceny nehnuteľností v poslednom čase spomalili, remodelácia naďalej vedie silný rast tržieb pre Home Depot.

ročný graf HOME DEPOT, zdroj: GOOGLE

Vzhľadom na to, ako aj na stabilný vývoj v rámci programu spätného odkúpenia akcií, v nasledujúcich rokoch zaznamenávame ročný rast zisku na akciu o 7% až 8%. Tieto zisky by sa mali získavať z porovnateľných ziskov z predaja, ktoré poháňajú predaj, ako aj z tých ziskov, ktoré vedú k postupnému zlepšovaniu marže. Toto je recept Home Depot, ktorý sa používa už mnoho rokov a stále funguje.

V posledných 10 rokoch spoločnosť zvýšila dividendy v priemere o 20% ročne. Posledným nárastom dividend bolo zvýšenie o 32%.

Aktuálny pomer výplaty je 54%, čo je viac ako mnoho iných spoločností v tomto zozname. Veľmi vysoký plánovaný zisk spoločnosti Home Depot (HD:NYSE) by však mal pomôcť dosiahnuť silný rast dividend, a to aj s vyššou východiskovou základňou, pokiaľ ide o výplatný pomer. Z tohto dôvodu vidíme rast dividend pochádzajúci predovšetkým z rastu výnosov, a nie nevyhnutne z hľadiska zvyšovania pomeru výplaty, ako je to v prípade niektorých iných spoločností, ktoré sme uviedli.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár