Akcie, ktoré profitujú z koronavírusu

Akcie Európske akcie Zdravotníctvo

Koronavírus spôsobuje veľa nepokojov nielen na finančných trhoch. Hoci akciové indexy sú vírusom silne postihnuté, existujú aj spoločnosti, ktoré z paniky ohľadom koronavírusu profitujú. V tomto článku preberieme vývoj okolo koronavírusu a jeho vplyv na akciový trh a ďalšie inštrumenty. Následne vám predstavíme akcie 4 spoločností, ktoré z koronavírusu momentálne najviac profitujú.

Vplyv koronavírusu na akciové trhy

Počas posledných niekoľkých týždňov panika okolo koronavírusu dorazila aj na akciové trhy. Niektoré indexy už klesli o viac ako 10%. Napríklad index S&P 500 klesol už o viac ako 300 bodov v priebehu niekoľkých dní. Mnoho investorov začalo opäť vyhľadávať tzv. bezpečné prístavy, akým je napríklad zlato. Cena zlata vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 2013.

V Číne bolo vírusom infikovaných viac než 77 000 ľudí a počet mŕtvych je už viac ako 2 600. Spočiatku sa zdalo, že sa vírus šíri len v ázijskom regióne, ale teraz sa začína šíriť aj v Európe a Afrike. Za posledných 24 hodín bolo v Číne hlásených 150 nových úmrtí. V Taliansku bolo vírusom nakazených už viac ako 1500 ľudí a 30 ľudí na tento vírus už zomrelo. Tieto údaje pochádzajú v čase písania tohto článku.

Európska komisia teraz zvažuje zavedenie preventívnych opatrení pre celú eurozónu, ale tvrdia, že by mala byť primeraná, koordinovaná a založená na vedeckom poradenstve. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) však zatiaľ stále neodporúčajú zavedenie nových cestovných alebo obchodných obmedzení.

Z paniky ohľadom koronavírusu môže však ťažiť niekoľko spoločností. Čínska vláda už uvoľnila viac ako 13 miliárd EUR na boj proti koronavírusu. Európska únia uvoľní na obdobný program v Európe 232 miliónov EUR. Približne 100 miliónov EUR bude uvoľnených na vývoj vakcíny proti koronavírusy.

A práve farmaceutické spoločnosti, ktoré sa týmto vývojom zaoberajú, budú z tejto situácie profitovať. Nižšie vám predstavíme najzaujímavejšie spoločnosti, ktoré sa vývojom vakcíny zaoberajú.

mesačný graf Alpha Pro Tech, zdroj: GOOGLE

Alpha Pro Tech (APT:NYSE)

Alpha Pro Tech je americký výrobca ústnych masiek s respirátorom a jednorazových ochranných odevov. Od vypuknutia epidémie koronavírusu spoločnosť exponenciálne zvýšila produkciu svojho respirátora N-95. Dopyt po ochranných maskách je obrovský a spoločnosť chce svojimi produktmi zásobovať klientov po celom svete.

Masky spoločnosti spĺňajú najprísnejšie požiadavky stanovené Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Národným ústavom pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH).

Respirátor N-95 filtruje najmenej 95% častíc zo vzduchu. Integrovaná technológia Magic Arch vytvára pohodlný dýchací priestor v tvárovej maske N-95 tým, že udržuje dostatočnú vzdialenosť od nosa a úst nositeľa.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti rastie dopyt po rôznych typoch ochrany tváre a ďalších osobných ochranných prostriedkoch, ako sú bezpečnostné obleky. Spoločnosť preto starostlivo sleduje úroveň zásob a prijíma vhodné opatrenia na zvýšenie produkcie, aby uspokojila neustále rastúci dopyt spotrebiteľov.

mesačný graf Novavax, zdroj: GOOGLE

Novavax (NVAX.NASDAQ)

Novavax je švédska vakcínová spoločnosť, ktorá sa podieľa na vývoji vakcíny proti koronavírusu. Bill Gates v roku 2015 daroval spoločnosti 89 miliónov USD, aby pomohla s globálnou zdravotníckou krízou. Tieto financie spoločnosť využila k vývoju lieku proti Ebola a RVS. Hoci sú obe lieky už v konečnej fáze vývoja, nie sú stále verejne dostupné.

Pomalý vývoj výskumu viedol k tomu, že hodnota akcií NVAX v minulých rokoch prudko poklesla. Spoločnosť v súčasnosti pracuje na lieku proti koronavírusu. Je ťažké povedať, či to bude teraz viac úspešné, ako v minulých rokoch. Mnoho investorov tomu verí, keďže hodnota akcií NVAX sa za posledných niekoľko týždňov viac ako zdvojnásobila.

polročný graf Novacyt, zdroj: GOOGLE

Novacyt (ALNOV:EPA)

Spoločnosť Novacyt, ktorá je kótovaná na burze cenných papierov vo Francúzsku, je špecialistom na klinické diagnózy. Cena akcií tejto anglo-francúzskej spoločnosti sa dlhú dobu pohybovali prevažne do strany.

Spoločnosť prevádzkuje širokú škálu in vitro a molekulárnych diagnostických testov po celom svete. Novacyt je asociovaná s koronavírusom od úplného začiatku vypuknutia pandémie. Primárne aktivitou spoločnosti však nie je vývoj vakcíny, ale poskytovanie testov na diagnostiku koronavírusu.

Spoločnosť už testy začala predávať. Európskou úniou sú schválené iba od 17. februára 2020. Americký regulačný úrad FDA teraz zvažuje schválenie žiadosti pre použitie testov Novacyt v prípade núdze v USA. Test je navrhnutý tak, aby detekoval iba nový variant vírusu, ktorá sa objavil na konci minulého roka v Číne. Ostatné testy sú menej špecifické a môžu viesť k falošným diagnózam.

Test funguje do dvoch hodín, čo môže zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu. Testovacie zariadenie tiež nemusí byť chladené v tropickom podnebí, čo znižuje náklady na dopravu. Spoločnosť v minulých rokoch utrpela ťažké straty a bola na pokraji bankrotu. Akcie Novacyt sa tak dostali medzi tzv. penny stocks. Situácia okolo koronavírusu však môže Novacyt vrátiť späť do hry.

päťročný graf Koninklijke Philips, zdroj: GOOGLE

Philips (PHIA:ETR)

Spoločnosť Koninklijke Philips N.V. môže ťažiť zo zvýšeného dopytu po lekárskom vybavení. Čína sa chystá do nového nemocničného vybavenia investovať miliardy USD. Spoločnosť vyrába CT skenery, ktoré pomáhajú diagnostikovať vírus.

Okrem toho spoločnosť Philips vyrába celý rad ďalších technológií a dát, ktoré sú dnes v zdravotníctve nevyhnutné – od meracích zariadení po integrované lekárskej IT pre lepšiu starostlivosť o pacientov.

Zdroj: lynxbroker.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár