Ako investovať v dnešnej dobe do akcií?

Akcie Americké akcie Britské akcie České akcie Dividendy Zaujímavosti

Obrovský risk krátkodobých špekulácií

Obdobie neistoty a volatility je pred nami. Ak by sa jedného dňa centrálne banky rozhodli zvýšiť úrokové sadzby z dôvodu inflácie, celý akciový trh by to poslalo nadol. Keďže je tento krok úplne nepredvídateľný, môže k tomu dôjsť za týždeň, mesiac či pol roka, alebo tiež nikdy. Investovať v krátkodobej perspektíve preto nedáva zmysel. Ak očakávate prepad trhu, je tou najjednoduchšou možnosťou shortovať. Ale aj táto možnosť dnes odpadá. Ak totiž budú trhy rásť, budú vás poplatky za držanie akcií nakrátko stáť veľa. Ako z toho von? Jedinou možnosťou je byť dlhodobým investorom.

Zásady dlhodobého investovania

Jedinou možnosťou, ako trhy poraziť, je práve dlhodobé pravidelné investovanie. Tento prístup nám umožňuje byť odolnejší voči krátkodobým turbulenciám trhu. Základná otázka teda znie – ako si vyberať dobré akcie?

  • Hľadať predovšetkým podniky s dlhoročnou tradíciou. Na svetových trhoch môžete nájsť firmy s minulosťou viac ako storočnou. Ak tieto firmy dokázali prežiť svetovú vojnu a niekoľko finančných kríz, je veľmi pravdepodobné, že prežijú tiež Covid a následné výkyvy na trhoch.
  • Kupujte predovšetkým lídrov v danom odvetví. Inak povedané, tipujte na najlepších žiakov v triede, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že na konci roka naozaj vyhrajú. Alebo budú vo svojom odbore aspoň medzi prvými.
  • Preveďte dobrú fundamentálnu analýzu firmy. Musíte si byť istí, že firma, ktorej akcie kupujete, má dobré účtovníctvo. Dosahuje zisk a nehrozí u nej risk krachu.
  • Spoločnosť musí mať potenciál rastu, tzn. pravidelný rastúci zisk alebo obrat. Z dlhodobého hľadiska nie je rozumné kupovať firmu, ktorá cez dvadsať rokov stagnuje.
  • Nakupujte v dobe, kedy je trh všeobecne v rastúcej tendencii.

Zdroj: dumfinanci.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár