Ako investujú nejbohatšie rodiny?

Akcie Financie všetky články

Najbohatšie rodiny nevidia perspektívu v hedgeových fondoch, ktoré podľa nich nedokážu ochrániť ich bohatstvo v prípade prepadov. Do budúcnosti dávajú prednosť private equity, najviac peňazí však stále držia v akciách.

„Family offices“ (poradenské firmy spravujúce prostriedky bohatých rodín) majú pochybnosti o schopnosti hedgeových fondov chrániť bohatstvo v časoch ekonomického poklesu. Nepáči sa im ani to, že si niektoré fondy účtujú príliš vysoké poplatky vzhľadom k výkonnosti,“ píše sa v analýze UBS, ktorá zozbierala dáta od 360 takýchto spoločností v USA, Ázii a Európe, ktoré majú pod správou v priemere majetok okolo 1,2 miliardy dolárov. Priemerný výnos sa vlani pohyboval okolo 5,4%, keď najmä posledný štvrťrok bol veľmi nepriaznivý.

Správcovia aktív bohatých rodín už piaty rok znižujú pozície v hedgeových fondoch. Vzhľadom k tomu, že polovica opýtaných očakáva v budúcom roku recesiu, plánujú navýšiť pozície v private equity, nehnuteľnostiach alebo akciách na rozvíjajúcich sa trhoch. Podiel hedgeových fondov v portfóliách Family offices tak klesol na 4,5%, naopak, podiel private equity nástrojov vzrástol na 19%.

Dlhý býčí trend zvyšuje imanie najbohatších ľudí, riadenie i štruktúra ich portfólií sa aj preto mení. „Family offices sa stávajú stále významnejšiou trhovou silou. Ich rast je veľmi rýchly,“ hovorí Munish Dhall z UBS.

Alternatívne investície majú stále väčší podiel v ich portfóliách, a to viac ako 40%. Je za tým snaha o diverzifikáciu, hľadanie výnosov v prostredí nízkych sadzieb a obavy z vyššej volatility.

Najviac peňazí však majú bohaté rodiny dlhodobo v akciách. Až štvrtina ich portfólií pripadá na akcie na vyspelých trhoch, takmer 7,5% potom pripadá na emerging markets. Cenné papiere s pevným výnosom tvoria bezmála 17% portfólií spravovaných Family offices.

Podľa prieskumu boli najvýnosnejším aktívom v portfóliách Family offices zmieňované private equity nástroje. Aj vďaka tomu asi bude ich prírastok v portfóliách do budúcna najväčší. Až 39% Family offices plánuje navýšiť priame investície do private equity a 28% ich plánuje navýšiť alokáciou do fondov spravovaných private equity spoločnosťami. Priame investície sú obľúbenejšie najmä kvôli absencii poplatkov a väčšej kontrole. V uplynulom roku zaznamenali priemerný výnos 16%, fondy spravované private equity spoločnosťami 12%.

Ďalším obľúbeným aktívom sú nehnuteľnosti. 16% Family offices plánuje navýšiť podiel peňazí v nehnuteľnostiach, rast by mal záujem aj o realitné fondy (REIT). Stále rastie záujem aj o rozvíjajúce sa trhy. Až 29% Family offices plánuje navýšiť pozície v tomto segmente, 7,7% ich chce znížiť expozíciou na rozvíjajúcich sa trhoch.

Podľa UBS ide o dlhodobý trend liberalizácie trhov. „Mnoho investorov to z dlhodobého hľadiska vidí ako fundamentálne atraktívne a je ochotné podstúpiť krátkodobú volatilitu. Napríklad v Číne konkurencia stále rastie a štát sa snaží stimulovať ekonomiku aj trhy,“ píše sa v správe.

Zdroj: Institutional investor, investicniweb.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár