Ako prežiť turbulencie na trhoch? Načúvajte týmto štyrom radám

Akcie Zaujímavosti

Začiatok tohto roka si investori iste predstavovali inak. Dekádu trvajúci rast cien akcií síce dával tušiť, že korekcia je nevyhnutná, koronavírusová kríza však udrela ako blesk z jasného neba. Pre rad investorov išlo o krst ohňom, dovtedy totiž nezažili nič iné ako rast. Ak aj vás prepad cien na trhoch zaskočil, k nasledujúcemu návodu, ako divoké trhové obdobie v zdraví prežiť, by ste mali pristupovať ako ku povinnému čítaniu.

Nepanikárte a získajte prehľad o tom, čo sa deje

Je prirodzené vo chvíľach neistoty prežívať silné emócie, človek nie je stroj. Pre začiatok je preto dôležité zložiť nohu z plynu, odstúpiť a uvedomiť si, aké emócie vami v danú chvíľu hýbu. Môže sa zdať, že nie je času nazvyš, v stávke sú predsa ťažko zarobené peniaze. Na druhú stranu sa môžete upokojiť tým, že ak sa vyvarujete unáhlených rozhodnutí, je možné z každej situácie nejako vykorčuľovať. Dôležité je urobiť si úplný prehľad o tom, čo sa deje a aké sú možnosti.

Zamyslite sa nad investičnou stratégiou

Akonáhle sa vám podarí upokojiť emócie, pripomeňte si základy svojej investičnej stratégie. Je vaša portfólio diverzifikované? Sektorovo i regionálne? Naprieč rôznymi triedami aktív? Keď trhy zamieria dole, zaznamenávajú straty všetci investori (ak neberieme do úvahy shortovanie), líši sa ale miera poklesu trhovej hodnoty rôznych portfólií. Ak je vaše portfólio podložené zmysluplnou stratégiou, malo by solídne ťažiť z následného obratu na trhoch.

Zvážte drobné úpravy stratégie reagujúce na aktuálnu situáciu

Ani akokoľvek dobre postavená investičná stratégie sa nezaobíde bez čiastkových úprav podľa aktuálnej situácie na trhoch. Všetci vedia, že investovať podľa pohľadu do spätného zrkadla je nebezpečné, na druhú stranu je história to jediné, čo majú investori pri zostavovaní portfólia k dispozícii. Skúste ale uvažovať aj o aktuálnych trendoch, predpokladanom vývoji trhov a ekonomiky, pokúste sa hľadieť do budúcnosti a predikovať ďalší vývoj. Zmeny v portfóliu ale nesmú byť náhodné, musia mať logiku a mali by byť skôr opatrné.

Myslite na bezpečie aj pri očakávaní rally

Keď trhy zažijú výrazné prepady, začne rad investorov premýšľať, ako čo najrýchlejšie zmazať priebežné straty. Často pritom rozpredajú defenzívne zložky svojich portfólií a začnú agresívne vsádzať na odraz búrz od dna. Takáto stávka môže samozrejme vyjsť, nikto ale nevidí do budúcnosti, takže nedokáže s istotou predpovedať, že po čiastkovom odraze nepríde ďalší prepad a podobne. Ani vo chvíli, keď všetko ukazuje na rast po predchádzajúcom poklese, by investori nemali prekračovať mieru prípustného rizika a mali by stále myslieť na zastúpenie všetkých typov aktív v portfóliu.

Zdroj: investicniweb

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár