Ako sa nespáliť pri výbere dividendových akcií – 5 tipov, ktoré ocení každý

Akcie Dividendy Zaujímavosti

Dividendy sú vynikajúcim spôsobom, ktorý prináša pasívny príjem bez nutnosti akcie predať. To samozrejme platí len za predpokladu, že ste investovali do akcií kvalitných firiem.

Aby ste sa pri výbere dividendových titulov nespálili, pripravili sme prehľad chýb, ktorých by ste sa pri výbere dividendových akcií mali vyvarovať.

Nepodľahnite vábeniu vysokého dividendového výnosu

Niektoré spoločnosti ponúkajú čas od času naozaj mimoriadne vysoké dividendy. Dividendový výnos, napríklad 10%, môže byť veľmi lákavý. Je to koniec koncov viac, než je priemerný výnos celého akciového trhu v dlhodobom meradle.

Vysoký dividendový výnos ale môže u neskúsených investorov spôsobiť to, že dôjde k určitému zaslepeniu, takže investor nezisťuje ďalšie relevantné informácie, čo vyvoláva značné investičné riziko. Potom môže nastať situácia, že síce firma vyplatila 10%-nú dividendu, ale hodnota samotnej akcie pod vplyvom zlej finančnej situácie klesne o 20%.

Preto platí, že nikdy nekupujte akcie len preto, že ponúkajú vysoký dividendový výnos. Zoznámte sa s finančnou situáciou firmy. Zistite, či je vysoký dividendový výnos výsledkom nízkej ceny akcie alebo vysokých dividend alebo oboch.

Malá alebo žiadna dividenda kvalitnej firmy je snáď vždy oveľa lepšie ako vysoká dividenda mizernej firmy.

Zníženie dividend nemusí byť vždy zlou správou

Investori sa väčšinou snažia hľadať dividendy, ktoré kontinuálne rastú. Avšak ani opačný prípad, kedy dôjde k zníženiu dividendy, nemusí byť zlým znamením.

K tomu uvedieme jeden konkrétny príklad. Akcie firmy BP sa 3. 8. 2020 pohybovali okolo ceny 21 dolárov. To pri ročnej dividende 2,52 dolárov znamenalo dividendový výnos 12% ročne.

Nasledujúci deň ale BP (LON:BP) oznámila zníženie dividendy o polovicu. Kto si dal prácu s analýzou, mohol zistiť, že firma v tom čase čelila veľkým dlhom a zároveň klesali zisky.

Mnoho ľudí by teda čakalo, že cena akcie by po tejto správe mala klesnúť. Stal sa ale pravý opak a akcie firmy stúpli o 6%.

Dividendový výnos: 5,8%

ročný graf BP, zdroj: GOOGLE

Investori totiž ocenili fakt, že aktuálna situácia úspory z výplaty dividend vyžadovala. Okrem toho sa investorom páčila aj stratégia firmy s väčším zameraním na obnoviteľné zdroje. Navyše aj po znížení dividend bol dividendový výnos asi 5%, čo je stále veľmi atraktívne.

Zistite, či má firma dostatočný free cash flow na výplatu dividend

Málo dlhov a dostatok peňažnej hotovosti je slušný základ pre navyšovanie dividend. Preto je nutné sledovať, aký free cash flow (voľný peňažný tok) firma vytvorila.

Free cash flow môže byť použitý na úhradu dlhov, odkúpenie vlastných akcií alebo výplatu dividend.

Free cash flow, ktorý pravidelne prevyšuje objem vyplatených dividend je vždy dobrým signálom. Značí to, že firma môže vyplácať dividendu bez zadlžovania.

Ignorovanie payout ratio

Výplatný pomer, alebo payout ratio, je dôležitý indikátor, na ktorý by ste nikdy nemali zabudnúť. Tento indikátor vám naznačí, či je rast dividend v budúcnosti pravdepodobný alebo či je ohrozený.

Payout ratio je pomer vyplatených dividend a zisku daného roka. Za bezpečný údaj možno vo všeobecnosti považovať hodnotu pod 50%. Ak je payout ratio vyšší ako 100%, znamená to, že firma vypláca dividendy z rezerv alebo si na výplatu dividend požičala, čo je rozhodne varujúci signál.

Krátkodobé špekulácie s akciami len kvôli dividende

Nebolo by to super, keby sme kúpili akcie tesne pred výplatou dividend? Potom by sme inkasovali dividendy a nasledujúci deň by sme akcie predali?

Bohužiaľ, vo väčšine prípadov táto stratégia nefunguje. Na účet vám síce pristane dividenda, ale cena akcie bude ďalší deň nižšia práve o vyplatenú dividendu. Nie je pritom výnimkou, že po výplate dividend cena akcie klesá ďalších niekoľko dní alebo týždňov. Pokles ceny akcie tak môže prevyšovať dividendový zisk.

Krátkobé špekulácie iba kvôli dividendám môžu byť často stratové.

Záver

Uviedli sme tie najdôležitejšie chyby, ktorým je pri investovaní do dividendových akcií nutné sa vyhnúť. V tejto súvislosti sa hodí jedno príslovie:

Múdry človek sa dokáže poučiť zo svojich chýb. Múdrejší človek sa dokáže poučiť z chýb niekoho iného.

Ak chcete budovať dividendový príjem a neviete kde začať, zoznámte sa s dividendovými aristokratmi. Tieto firmy vyplácajú dividendy viac ako 25 rokov v rade. V prípade takýchto investícií je riziko fatálneho omylu podstatne nižšie ako u firiem, ktoré s výplatou dividend len začínajú.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár