Americké akcie ovplyvnené Brexitom

Akcie Americké akcie Ekonomika

Podľa banky Goldman Sachs má desať amerických akcií „na mále“ vzhľadom na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ po uzavretí dohody. Podľa prieskumu analytici    z investičnej banky uviedli, že týchto 10 spoločností má najväčšiu expozíciu voči U.K, pričom odtiaľ generujú viac ako 15% svojho predaja.

Týmito akciami sú: Newmont Mining Corp. (NEM), Pembina Pipeline Corp. (PPL), Associated Managers Group Inc. (AMG), Willis Towers Watson PLC (WLTW), Invesco Ltd. (IVZ), News Corp. (NWSA) , LKQ Corp. (LKQ), Bank of New York Mellon Corp. (BK), MSCI Inc. (MSCI) a CBRE Group Inc. (CBRE)

Spoločnosť Newmont Mining bola identifikovaná ako spoločnosť s najväčším rizikom, keďže tri štvrtiny jej predaja pochádzajú práve z britských ostrovov.

Úvodom

Minulý rok Goldman Sachs poznamenal, že americké akcie s najvyšším podielom predaja v Spojenom kráľovstve od januára do polovice decembra zaostávali na domácich trhoch o viac ako 1 000 bázických bodov (BPS). Analytici očakávajú, že tie isté spoločnosti budú aj naďalej ovplyvnené súčasnou neistotou spojenou s plánom Británie opustiť Európsku úniu (EÚ) po tom, ako britský parlament zamietol dohodu Brexit-u premiérky Theresy May.

Od odloženia hlasovania ohľadom Brexit-u na 10. decembra Goldman uviedol, že americké akcie, ktoré čelia U.K., prekonali zvyšok indexu S&P 500 o 190 bázických bodov. Analytici potom predpovedali „potenciál ďalšieho rastu, ak sa objaví jasná cesta vpred“.

Pravdepodobnosť odloženia je 50:50

Podľa Goldmanovho ekonóma je teraz 50%-ná šanca, že Brexit sa odloží a nakoniec uzavrie s EÚ užšie väzby. Poukázali na to, že takýto scenár by bol prínosom pre akcie USA, ktoré obchodujú so svojimi partnermi v Spojenom kráľovstve.

Ak dohoda Brexit bude schválená, investičná banka tiež očakáva posilnenie britskej libry (GBP) voči americkému doláru (USD). Goldman predpovedal, že úspešné rokovania spolu so spomalením rastu v USA a holubičou Fed politikou povedú v nasledujúcich 12 mesiacoch k rastu americkej meny o 9%. Analytici, ktorí opäť vychádzali z príkladov z minulého roka, poukázali na to, že posilňujúca britská libra má tendenciu viesť k lepšiemu výkonu akcií závislím od Spojeného kráľovstva.

Nie je to bez rizika

Napriek všeobecnému vzostupnému postoju k perspektíve pre Brexit, Goldman varoval, že dohoda Británie opustiť EÚ zostáva „veľmi neistá“ a že akékoľvek neúspechy by mohli mať negatívny vplyv na akcie S&P500 rozšírené v U.K. 

Ekonómovia banky napríklad uviedli, že existuje 10%-ná šanca, že Spojené kráľovstvo by mohlo opustiť EÚ bez dohody. Mnohí veria, že odchod z EÚ bez akýchkoľvek obchodných dohôd by mohol britské hospodárstvo uvrhnúť do recesie a predstavovať vážne riziko pre globálny rast.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár