Cisco Systems Inc.

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Spoločnosť Cisco Systems (CSCO:NASDAQ), navrhuje, vyrába a predáva sieťové a ďalšie produkty založené na internetovom protokole a ďalšie produkty súvisiace so sektorom komunikačných a informačných technológií v Amerike, Európe, na Strednom východe, v Afrike, v ázijsko-pacifickej oblasti, Japonsku a Číne.

Príjmy rozdelené do 3 geografických segmentov:

 • Amerika
 • EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika)
 • APJC (Ázijsko-pacifické oblasti, Japonsko a Čína)

Príjmy rozdelené do 5 kategórii:

 • infraštruktúrne platformy (Catalyst 9000, Catalyst 8000)
 • aplikácie (Webex, cloudové sieť Mekaki)
 • zabezpečenie
 • ďalšie produkty (Sieťové produkty, IP telefóny) Služby

Aktuality roku 2020

V roku 2020 spoločnosť oznámila podrobnosti o budúcej stratégii vývoja ich produktov. Urobila významné investície do vývoja softvéru, čipov a optiky – čo sú stavebné kamene budúceho internetu.

Vykonala celkom 6 akvizícií za cenu 359 miliónov dolárov, to zmenilo hodnotu goodwill o 198 miliónov dolárov. (Goodwill = Purchase + Liabilities-Purchased Asset).

Spoločnosti, s ktorými bola vykonaná akvizícia:

 • Babblelabs
 • Fluidmesh
 • ThousandEyes

Tieto akvizície pomôžu spoločnosti zlepšovať jej cloudové služby, zabezpečenie sietí a ďalšie sieťové produkty.

Dividendový výnos: 2,86%

päťročný graf Cisco, zdroj GOOGLE

Príjmy spoločnosti

Najväčší podiel na príjme spoločnosti má segment „infraštruktúrne platformy“, tvoria 55% všetkých príjmov. Ďalší veľký podiel na príjmoch, má servis spojený s prevádzkou produktov spoločnosti, čo tvorí 27%.

Prevažnú časť príjmov tvorí Amerika 59%, nasleduje EMEA 26% a APJC 15%.

V roku 2020 došlo k poklesu príjmov o 5%. Pozitívnou správou je rastúci trend príjmov zo segmentu zabezpečenia a servisu.

Spoločnosti sa darí byť efektívnejšou v tvorbe svojich príjmov, stále sa jej zlepšujú ziskové marže.

Je viditeľný rast čistého zisku spoločnosti od roku 2015. V roku 2018 došlo k zmene daňovej povinnosti spoločnosti, preto došlo k tak rapídnemu výpadku ziskov, avšak tento dopad nebol dlhodobý.

Dlhy

Spoločnosť v roku 2020 splatila cez 40% svojho dlhu, čo je veľmi pozitívna správa.

Zloženie dlhu v roku 2019 bolo:

 • krátkodobý dlh 5 998 miliónov dolárov
 • dlhodobý dlh 14 475 miliónov dolárov
 • komerčné papiere 4 193 miliónov dolárov

Celkové zloženie a splatnosti dlhodobého dlhu sú viditeľné tu na obrázku. Dlh je krásne rozčlenený na niekoľko rokov dopredu a spoločnosť tento dlh má pod kontrolou.

Pomer Long-term debt / EBITDA od roku 2015:

 • 2015 – 1,62
 • 2016 – 1,65
 • 2017 – 1,80
 • 2018 – 1,40
 • 2019 – 0,89
 • 2020 – 0,75

Krásne klesajúci trend tohto ukazovateľa nám iba potvrdzuje, že spoločnosť  má tento dlh pod kontrolou.

Dividenda

Pri cene okolo 51 dolárov na akciu je dividendový výnos 2,84% a posledných päť rokov rastie priemerným ročným tempom 8%. Dividendový výnos sa pohybuje niekde okolo inflácie, čo je celkom postačujúce.

Spätné odkúpenie akcií

V tejto “kapitole” si vysvetlíme dôležitosť spätného odkúpenia pre akcionárov.

Pri spätnom odkúpení akcie dochádza k zníženiu počtu akcie v obehu a tým k získaniu väčšieho podielu spoločnosti, bez nutnosti vynaloženia ďalších peňazí.

Uvedieme si jednoduchý príklad: Spoločnosť má 8 akcií v obehu a my vlastníme 2 akcie, vlastníme teda 25% spoločnosti. Keď spoločnosť odkúpi 4 svoje akcie, tak budeme vlastniť 50% spoločnosti a nemuseli sme na to použiť žiadne peniaze zo svojej peňaženky.

Spoločnosť Cisco sa venuje programu spätného odkúpenia akcií – v roku 2020 odkúpila 59 milónov akcií za cenu 2 619 miliónov dolárov (priemerne za 44 – 45 dolárov za akciu).

Na obrázku nižšie je možné vidieť celkovú cenu odkúpených akcií, teda 2 619 miliónov dolárov (repuschases of common stock). Peniaze vyplatené na dividendách v celkovej výške 6 016 miliónov dolárov (dividends).

Záver

Kapitálový rast spoločnosti Cisco Systems Inc. za posledných 5 rokov prekonal rast indexu S&P500. Avšak treba upozorniť, že predošlé výsledky neznamenajú rovnako uspešné výsledky v budúcnosti.

Doposiaľ spoločnosť neprekonala svoje maximum, ktoré dosiahla v priebehu dot.com bubliny v roku 2000, kde sa predávala až za cenu 75 dolárov na akciu.

Spoločnosť nie je ťahúň, ktorý bude rásť 100% ročne, jedná sa o stabilnú spoločnosť, lídra vo svojej oblasti.

Čo sa týka vedenia, mali by ste byť spokojný, pretože tak silné a pravidelné odkúpenie akcií sa len tak nevidí.

Spoločnosť má podpísané zmluvy s Googlom a IBM, do budúcnosti sa dá očakávať aj veľa ďalších spoluprác. Veľký potenciál možno vidieť v najbližších rokoch v 5G sieti, spoločnosť Cisco je tu tiež veľkým lídrom v tejto oblasti.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár