Apple prepisuje históriu. Je prvou americkou firmou, ktorej hodnota prekonala dva bilióny dolárov

Akcie Technológie Zaujímavosti

Apple (AAPL:NASDAQ) sa v stredu stal prvou americkou firmou, ktorej trhová hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Hranicu jedného bilióna prekonal výrobca iPhonov len pred dvoma rokmi. Tento rok si jeho akcie pripísali už takmer 60%. Investori veria, že firme sa v pokoronavírusovom svete bude dariť ešte lepšie, napísala agentúra Reuters.

Applu, ktorého akcie sa začiatkom roka predávali za zhruba 300 dolárov za kus, sa podarilo zvládnuť uzavretie svojich čínskych tovární, ktoré vyrábajú obľúbené smartfóny, aj uzavretie kamenných predajní. Zákazníci dôverujú jeho výrobkom natoľko, že si ich v čase obmedzeného pohybu kvôli pandémii nakupujú na internete. Firma preto vykázala veľmi dobré hospodárske výsledky za druhý štvrťrok a jej výkonný riaditeľ Tim Cook sa podľa agentúry Bloomberg vďaka pokračujúcemu rastu ceny akcií zaradil medzi dolárových miliardárov.

ročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Trhový limit jedného bilióna dolárov Apple prekonal 2. augusta 2018. Na Wall Street bol podľa serveru CNBC za horúceho kandidáta na prekonanie dvojbiliónovej hranice. Posledný deň tohtoročného júla, Apple prekonal saudskoarabskú ropnú firmu Saudi Aramco a stal sa najväčšou firmou na svete podľa trhovej kapitalizácie.

Podľa agentúry DPA je ale dosiahnutý rekord tiež známkou súčasného extrémneho precenenia technologických akcií. To vyvolal pretlak voľných peňazí na finančných trhoch spôsobený politikou americkej centrálnej banky (FED), ktorá sa tak snaží povzbudiť ekonomiku postihnutú krízou.

Dvojbiliónovému oceneniu na burze sa začínajú blížiť aj americkí konkurenti Applu, spoločnosti Microsoft a Amazon. Dnes trhy tvorcu operačného systému Windows oceňujú na 1,6 bilióna dolárov a najväčšieho internetového predajcu na 1,65 bilióna dolárov.

Zdroj: e15

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár