AstraZeneca predala svoj podiel vo firme Moderna

Akcie Americké akcie Britské akcie Dividendy Európske akcie Zaujímavosti Zdravotníctvo

Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca predala svoj podiel vo výške 7,7% v americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna za viac ako jednu miliardu dolárov. Akcie Moderny v poslednej dobe výrazne rástli vďaka jej vakcíne proti Covid-19. AstraZeneca bola druhým najväčším akcionárom Moderny. Informuje o tom denník The Times.

Dividendový výnos: 3%

päťročný graf AstraZeneca, zdroj: GOOGLE

Zo správy nebolo okamžite jasné, za aké dlhé obdobie AstraZeneca (AZN:NYSE) svoj podiel predala. Cena akcie Moderna sa minulý mesiac zvýšila až na 186 dolárov z 29 dolárov pred rokom. Akcie firmy sa uzavreli na cene 154,81 dolárov, čo celú firmu ohodnotilo na 61 miliárd dolárov.

Zisk z predaja akcií posilní financie firmy AstraZeneca, ktorá vyvíja vlastné lieky a dokončuje svoju najväčšiu akvizíciu. Vlani v decembri oznámila kúpu amerického špecialistu na lieky na ojedinelé ochorenia Alexion za 39 miliárd dolárov.

AstraZeneca vyrába vlastnú vakcínu proti Covid-19, vyvinutú v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdiel od vakcíny firmy Moderna ju však v čase pandémie predáva bez zisku.

dvojročný graf Moderna, zdroj: GOOGLE

Vakcína Moderna (MRNA:NASDAQ) bola minulý týždeň schválená k núdzovému použitiu v Spojených štátoch. Firma očakáva tento rok z predaja koronavírusovej vakcíny tržby vo výške 18,4 miliardy dolárov a odhadla, že vyrobí najmenej 700 miliónov dávok. To je viac, než čaká konkurenčná firma Pfizer, ktorá tiež predáva svoju vakcínu na komerčnej báze. Tá počíta s tržbami 15 miliárd dolárov.

AstraZeneca je jednou z dvoch veľkých farmaceutických firiem v Británii. Jej trhová hodnota je 91 miliárd libier. Zameriava sa hlavne na onkologické prípravky a lieky na respiračné a kardiovaskulárne choroby. Na vakcíny sa pred pandémiou nesústredila.

Maklér Shore Capital, Adam Barker uviedol, že AstraZeneca predala svoje akcie Moderny, aby zarobila na ich raste. Akcie kúpila v rokoch 2013 až 2016 a investovala do nich približne 400 miliónov dolárov.

Zdroj: eurozpravy

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár