Berkshire Hathaway alebo index S&P 500?

Akcie Dividendy Ekonomika Financie Zaujímavosti

V roku 1989, keď padol komunizmus, svet sa úplne zmenil. Ľudia, ktorí sa začali venovať financiám určite zachytili mená ako Berkshire Hathaway či Warren Buffett. Po celú tú dobu –  od samého začiatku až do dnešnej doby – mohli narážať na komentáre viac menej neznámych komentátorov, ktorí stále opakovali to isté – Buffett je už starý, nechápe moderný svet, veľmi sa mu nedarí, akcie Berkshire už nemajú budúcnosť a investori by urobili lepšie, keby radšej kúpili index. Ale rovnako ako v prísloví „Psy štekajú, ale karavána ide ďalej“, tak aj v prípade Berkshire kritici prichádzali a zase mizli a cena akcie Berkshire sa medzi tým od konca roku 1994 do dneška zdvihla z pôvodných 22 500 dolárov na 278 500 dolárov, teda na 12,3-násobok. Index S&P 500 za rovnaké obdobie vzrástol zo 460 na 3 036, teda len na 6,6-násobok. Na človeka, ktorému sa nedarí, to nie je vôbec zlé!

Ak sa vám zdajú deväťdesiate roky ako príliš vzdialená a málo relevantná minulosť, môžeme sa pozrieť na posledné roky. Akcie Berkshire na začiatku roka 2012 stáli 114 500 a index S&P 500 mal hodnotu 1 277. Dnes sú akcie Berkshire vyššie o 143% a index o 137%. Na prvý pohľad by sa zdalo, že si oba vedú takmer rovnako. Pri bližšom skúmaní však zistíme, že je to trochu inak.

Zisky na akciu spoločností v indexe S&P 500 boli na konci roka 2011 podľa údajov agentúry Standard and Poors vo výške 86,95 dolárov. Na konci prvého štvrťroka 2020 boli 117,01 a vzrástli teda za celú dobu tejto dlhej ekonomickej expanzie prekvapivo len o 35%. Na raste akciového indexu sa podieľali asi len jednou štvrtinou. Tri štvrtiny rastu idú na vrub rastu PE, ktoré sa zdvihlo z počiatočných 14,7 na súčasných 26.

Berkshire poskytuje úplne iný obrázok. Ak pri indexe S&P 500 je možné zisky považovať za pomerne dobrý ukazovateľ fundamentálnej hodnoty, u Berkshire túto funkciu plní údaj o účtovnej hodnote. Fundamentálna hodnota Berkshire je samozrejme výrazne vyššia ako účtovná hodnota, ale zmena účtovnej hodnoty za určité obdobie pomerne verne ukazuje na zmenu fundamentálnej hodnoty za rovnaký úsek. (Zisky Berkshire je samozrejme tiež možné použiť na odhad rastu hodnoty, ale je pomerne prácne to spočítať. Obidva výsledky by však boli podobné.)

Účtovná hodnota v prepočte na jednu akciu Berkshire dosahovala na konci roka 2011 úrovne 99 860 dolárov. Na konci prvého štvrťroka 2020 to bolo 229 361 dolárov. To je o 130% vyššie. Keď to porovnáme s rastom ceny akcie Berkshire za rovnaké obdobie, ktorý predstavoval 143%, potom vidíme, že takmer presne zodpovedá aj rastu účtovnej hodnoty.

Z týchto údajov je zrejmé, že Berkshire je oveľa lepší biznis než celý index. Jeho hodnota rastie oveľa rýchlejšie a jediný spôsob, ako index dokázal od roku 2011 držať krok s cenou akcie Berkshire, je ten, že investori hnali jeho cenu nahor 4x rýchlejšie, než ako rýchlo rástli jeho zisky.

Súvaha Berkshire tiež vykazuje menšie riziká než spoločnosti v indexe S&P 500. Ich zadlženie vyjadrené pomerom net debt / EBITDA (ex financials) sa od roku 2011 približne zdvojnásobilo. Aj napriek tomu to nestačilo na viac ako spomínaný 35%-ný rast ziskov. Naproti tomu hotovosť Berkshire na úrovni holdingu za rovnaké obdobie narástla presne na dvojnásobok z 65 na 130 miliárd a jej pomer k celkovým aktívam aj vlastnému imaniu zostal zhruba rovnaký.

Čo sa týka budúcej dekády, očakáva sa, že čo sa týka rastu fundamentálnej hodnoty, bude to podobné ako v minulej dekáde. Účtovná hodnota Berkshire by mala aj naďalej rásť rýchlejšie ako zisky indexu. Ak chcú držitelia indexu poraziť držiteľov akcií Berkshire, nezostáva im nič iné než dúfať, že PE indexu porastie niekam nad 30 (takmer historické maximum) a že PB Berkshire zostane tesne nad jednotkou (takmer historické minimum). Ako veľmi je to pravdepodobné, nech si každý zváži sám.

Pokiaľ, naopak, prebehne niečo ako návrat k priemeru, potom by to mohlo na konci tejto dekády vyzerať nasledovne:

Berkshire Hathaway:

  • účtovná hodnota na akciu: 500 000 (musela by rásť pomalšie ako v minulých 8 rokoch)
  • PB 1,5 (stále ešte dosť pod fundamentálnou hodnotou)
  • zmena od dneška: +169%
päťročný graf Berkshire Hathaway, zdroj: GOOGLE

S&P 500:

  • zisky na akciu: 170 (museli by rásť rýchlejšie ako v minulých 8 rokoch)
  • PE 20 (ešte stále nad dlhodobým priemerom)
  • úroveň indexu: 3 400
  • zmena od dneška: +12% (bez započítania dividend)
päťročný graf S&P 500, zdroj: GOOGLE

Keď sa budete hrať s týmito predpokladmi, môžete dôjsť k výsledkom podľa vlastnej ľubovôle, pravdepodobne ale zistíte, že predpoklady by museli byť veľmi agresívne v prospech indexu a v neprospech Berkshire, aby mal index šancu s cenou akcie vôbec držať krok. Akcie Berkshire sú dnes veľmi lacné a cenou nezohľadňujú ani ich súčasnú fundamentálne hodnotu, ani budúci potenciál a úplne prehliadajú veľmi nízke podnikateľské riziko celého konglomerátu. V cene akcie je dnes zahrnuté niečo, čomu hovoríme Buffettov diskont. Buffett už dlho Berkshire riadiť nebude. To je v jeho 89 rokoch bohužiaľ biologická nevyhnutnosť. Zdá sa, že trh je tu trochu krátkozraký a nedoceňuje možnosť, že tri kľúčové osoby, ktoré budú Berkshire riadiť po ňom (Greg Abel, Ajit Jain a Todd Combs), môžu byť dohromady ešte o kus lepšie ako samotný Buffett.

Investujte opatrne!

Zdroj: roklen24

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár