Berkshire Hathaway a rok 2020

Akcie Americké akcie Dividendy Financie

Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE) má stále jeden z najhorších rokov v histórii v porovnaní s indexom S&P 500 v rámci 54-ročného pôsobenia generálneho riaditeľa Warrena Buffetta. Napriek tomu môžeme očakávať jeho prekonanie v roku 2020, najmä ak trh stratí paru. Pozitíva zahŕňajú silnú súvahu, zárobkovú silu a nízke ocenenie. Na konci 17. decembra 2019 boli akcie triedy A spoločnosti Berkshire medziročne vyššie o 10,8%, v porovnaní s 27,4% pre S&P 500.

„Berkshire je teraz celkom lacný,“ tvrdí Jay Gelb, analytik spoločnosti Barclays, citovaný spoločnosťou Barron. „Je to veľká zbierka podnikov a vysoko kvalitné defenzívne zobchodovanie s akciami pod ich skutočnou hodnotou,“ dodáva. Gelb má rating „overweight“ alebo „buy“ na akciách triedy A s cenovým cieľom 401 000 dolárov, čo je o 18,3% viac ako 17. decembra 2019.

Význam pre investorov

Vzhľadom na nedávne zmeny na akciovom trhu by účtovná hodnota Berkshiru mohla stúpnuť o takmer 5% medzi tretím a štvrtým kvartálom roka 2019, dosiahnuť 255 000 dolárov a dosiahnuť pomer price-to-book len 1,3. Berkshire obchoduje približne na 21-násobku zisku z roku 2019, čo je nad hodnotou 19 pre S&P 500, ale pod historickým priemerom Berkshiru.

Okrem toho je pomer P/E spoločnosti Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE) podhodnotený v tom zmysle, že menovateľ zahŕňa iba dividendy zo svojho portfólia akcií vo výške 220 miliárd dolárov. Buffett trval na tom, že investori by mali zvážiť „look-through earnings“, ktorý zahŕňa aj pomerné podiely nerozdeleného zisku spoločnosti Berkshire na nerozdelenom zisku spoločností vo svojom investičnom portfóliu.

ročný graf BERKSHIRE HATHAWAY, zdroj: GOOGLE

Kritici tvrdia, že Buffett musí znížiť svoju hotovosť vo výške 128 miliárd dolárov podstatným zvýšením spätného odkupovania akcií a vyplácaním dividend, viac investovať do veľkých obchodov a vyhnúť sa drastickým obchodným ponukám. Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE) stratil distribútora technologických produktov Tech Data Corp. (TECD), ktorého získal konkurenčný uchádzač Apollo Global Management Inc. (APO), súkromná spoločnosť. Tech Data stálo Apollo 5,1 miliárd dolárov. Apollo ponúkla 145 dolárov za akciu, oproti ponuke 140 dolárov od Berkshire.

Ďalšia správa spoločnosti Barron zaraďuje Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE) medzi 10 najpredávanejších akcií na rok 2020. Hoci táto rastúca hromada hotovosti (približne 25% jej trhovej hodnoty) poškodila výkonnosť, táto správa tiež cituje nízke ocenenia ako pozitíva a takisto aj jej ročný tok príjmov (viac ako 25 miliárd dolárov) z jej desiatok dcérskych spoločností v úplnom vlastníctve.

„Vzhľadom na veľkosť Berkshire musí Buffett pri akvizíciách myslieť na veľké veci,“ uvádza daný report. Možnými cieľmi, ktoré sú v správe spomenuté, sú Walgreens Boots Alliance Inc. (WBA), Delta Air Lines Inc. (DAL), Southwest Airlines Co. (LUV), FedEx Corp. (FDX) a United Parcel Service Inc. (UPS).

Medzi dlhoročných investorov, ktorí stratili vieru v Buffetta, je David Rolfe, hlavný investičný riaditeľ (CIO) spoločnosti Wedgewood Partners, ktorý má spravované aktíva v hodnote 2 miliárd dolárov (AUM). Rolfe predal svoje akcie Berkshire po viac ako 20 rokoch z viacerých dôvodov – fiasko KraftHeinz a IBM; zmeškané príležitosti so spoločnosťami Visa, MasterCard, Costso a Microsoft; zlé vykonanie vo všeobecnosti s akvizíciami vrátane nedostatočných veľkých obchodov a držanie veľkej hotovosti.

Blízka budúcnosť

Pretrvávajúcim problémom pre Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE) je plánovanie nástupníctva. Keďže Buffett mal nedávno už 89 rokov a dlhoročný poručík Charlie Munger bude mať 1.1.2020 96 rokov. Formálne oznámenie, kto bude nástupníkom je teda už veľmi pozadu.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár