Blíži sa koniec nahliadania do kariet veľkým akciovým hráčom?

Akcie Americké akcie Zaujímavosti

V Spojených štátoch bude pravdepodobne zmenené pravidlo o tom, kedy sú súkromní investori povinní zverejňovať svoje investície. Pokiaľ ho Komisia pre cenné papiere (SEC) začne uplatňovať, limit pre povinné zverejňovanie obchodov sa zvýši na 3,5 miliardy dolárov. Súčasný limit je 100 miliónov dolárov. Tento limit bol stanovený v roku 1978 pri zavedení tohto pravidla a od tej doby sa jeho výška nemenila.

Vo svojej podstate ide o jej vrátenie limitu na pôvodné pomerové hodnoty roku 1978. Ako koeficient nebola použitá inflácia, ale zmena trhovej kapitalizácie spoločností obchodovaných na burze. Pri zavedenom limite 100 miliónov bola kapitalizácia akciových spoločností 1,2 bilióna. Teraz je kapitalizácia 35 biliónov. Zvýšenie zo 100 miliónov na 3,5 miliardy teda vracia pomer investície k trhovej kapitalizácii akcií na pôvodnú úroveň.

Efektom je, že skupina veľmi sledovaných investorov nebude musieť zverejňovať rad svojich obchodov. Svoje obchody nebudú musieť odkrývať napríklad Paulson, Einhorn, Druckenmiller, Bacon, Tudor Jones a iní. Nad 3,5 miliardami dolárov je týchto pozícií približne desatina. Zjednoduší to prevzatia menších firiem, budovanie balíka akcií nebude v mnohých prípadoch verejné.

Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa investori zachovajú. Spomínaných 3,5 miliardy dolárov je povinná hranica, avšak nikomu nie je zakázané zverejňovať aj menšie pozície. Pokiaľ to však niekto urobí, upútanie pozornosti bude úmyselné a záujem môže byť ešte väčší. Každopádne je isté, že každá takto uverejnená informácia bude veľmi pozorne sledovaná.

Zdroj: roklen24

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár