Blue Chips

Akcie Americké akcie Dividendy všetky články Zaujímavosti

Čo sú to blue chips?

Pozoruhodné na tomto výraze je, že je v skutočnosti úplne nevhodný, ale napriek tomu sa etabloval do všeobecného povedomia v priebehu mnohých desaťročí, jednoducho preto, že to znie tak elegantne.

Prečo je tento termín nevhodný?

Pretože blue chips sú vlastne herné čipy s najvyššou hodnotou v kasínach. A hazard by nemal mať s akciovým trhom vôbec nič spoločné. Tento termín však prežil dodnes a je tiež zaujímavé, že koreluje s prezývkou spoločnosti IBM, ktorá je po niekoľko desaťročí považovaná za blue chip par excellence a americkými investormi často označovaná ako „Big Blue“. Modrá v prezývke reflektuje farbu loga spoločnosti, avšak v oboch prípadoch to už indikuje, aký význam skrýva pojem „blue chips“.

Pojem blue chips definuje veľké spoločnosti, ktoré majú vysokú váhu na akciovom trhu, čo sa týka ročného obratu a trhovej kapitalizácie. Spravidla sa jedná o vlajkové lode ekonomických indexov, ako je napríklad S&P 500, Dow Jones, alebo DAX.

Jasná definícia, aká veľká spoločnosť musí byť, aby sme už mohli hovoriť o blue chip neexistuje. Veľké spoločnosti na jednom trhu môžu byť malé v porovnaní s veľkými spoločnosťami na inom trhu. Zaujímavé je, že drvivá väčšina z 50 najväčších svetových spoločností sídli v USA.

Európske akcie sú zastúpené v zozname top 50 pomerne skromne. Takže akcie, ktoré možno označiť ako blue chips napríklad na nemeckom indexe DAX alebo britskom FTSE 100, by v amerických indexoch boli iba malými hráčmi.

Prečo investovať do blue chips?

Niektorí investori vnímajú blue chips ako „nudné“ a vyhýbajú sa im. Ich argumentom spravidla je, že tieto spoločnosti sú príliš veľké, aby boli vzrušujúce, a preto nemožno očakávať žiadne väčšie cenové pohyby. Toto tvrdenie je viac menej pravda, ale je to len jedna strana mince.

Je pravda, že u týchto titanov nemožno očakávať ročné tempo rastu v rádoch desiatok percent. A zažiť situácie, kedy akcie nejakej blue chip spoločnosti posilní za rok o 100 a viac percent je prakticky vylúčené. Blue chips nie sú tým správnym ihriskom pre špekulantov, ale pre investorov, ktorí nechcú hazardovať, ale chcú investovať svoj kapitál opatrne v strednodobom až dlhodobom horizonte a pomaly ho zhodnocovať.

A pre túto skupinu investorov majú blue chips celý rad výhod.

Výhody blue chips

  • nižšia fluktuácia akcií
  • dobrý dividendový výnos
  • obchodovateľné kedykoľvek na všetkých hlavných burzách
  • vysoká transparentnosť rozvoja podnikani

Nie je náhodou, že hviezdni investori ako je Warren Buffett, spoliehajú najmä na blue chips a vďaka tomu v priebehu niekoľkých desiatok rokov dosiahli ziskov, o ktorých sa väčšine investorov len zdá. Blue chips rozhodne nie sú na trhoch pretekárskymi autami, ale pohybujú sa pevne a stabilne, čo je základ, na ktorom chcete budovať svoje investičné portfólio.

Momentum a diverzifikácia: ako najlepšie investovať do blue chip akcií?

V pokračovaní tohto článku sa pozrieme sa bližšie na blue chips – titánov svetovej ekonomiky. Samozrejme aj titani môžu slabnúť. Preto má zmysel pravidelne sledovať tieto spoločnosti a zistiť, ktoré vynikajú z davu a môžu vyvinúť zvlášť silnú dynamiku.

Môžeme zistiť, ktorá z týchto akcií porazila príslušný index blue chips v období šiestich až dvanástich mesiacov. Tým objavíme akcie s najsilnejšou dynamikou pohybu aj vo vašom portfóliu. Akcie, ktoré slabnú, môžeme následne predať a nahradiť silnejším akciami. A okrem toho by mal investor vykonať zmysluplnú diverzifikáciu tým, že do svojho portfólia zahrnie párny počet blue chip akcií z niekoľkých veľkých hospodárskych oblastí.

zdroj: Lynxbroker

Ohodnoť článok

Pridaj komentár