Bob Dudley môže po odchode získať až 40 miliónov akcií

Ekonomika Európske akcie

Šéf spoločnosti BP (BP:LON) Bob Dudley odstúpi budúci rok – a po odchode by mohol získať až 40 miliónov akcií.

Bob Dudley, ktorý strávil 40 rokov v spoločnosti BP, bol deväť rokov generálnym riaditeľom, ktorý prevzal činnosť po vrtnej nehode Deepwater Horizont.

V tom čase nazhromaždil 8,3 milióna akcií (v súčasnosti v hodnote 40 miliónov libier) v bonusoch, ktoré však ešte len získa, pretože sú spojené s výkonom spoločnosti.

Spoločnosť BP uviedla, že všetky akcie môže získať, iba ak bude splnený každý dohdonutý cieľ.

Vo februári nahradí pána Dudleyho interný pracovník spoločnosti –  Bernard Looney.

Výkonná mzda v spoločnosti BP bola spornou otázkou už v roku 2016, keď investori odmietli 20%-né zvýšenie platu pre pána Dudleyho.

Posledná výročná správa spoločnosti ukazuje, že počas jeho obdobia dostal pán Dudley v hotovosti a akciách 118 miliónov dolárov (95 miliónov libier).

Jeho vynikajúce bonusové prémie za akcie majú v súčasnosti hodnotu 40 miliónov libier, ale presná suma, ktorú pán Dudley dostane, bude závisieť od výkonnosti spoločnosti a ceny akcií, keď sa uvoľnia.

Náročné obdobie

Pán Dudley sa tiež vzdáva akéhokoľvek práva na vyplatenie prémie v hodnote možných 2,5 milióna dolárov.

Hovorca spoločnosti BP povedal: „Podrobnosti o tom, aké akcie nakoniec získa Bob Dudley, sa zahrnú do našich správ o odmeňovaní v priebehu nasledujúcich troch rokov. Koľko možných maximálnych akcií bude udelených, bude závisieť od výkonnosti BP voči prísnym opatreniam počas dlhého časového obdobia – je to navrhnuté tak, aby sa zabezpečilo, že odmena riaditeľov bude v súlade so záujmami akcionárov. Bob Dudley môže získať maximálny možný počet akcií stanovený vo výročnej správe, iba ak BP vykoná maximum pri každom opatrení.“

Predseda BP Helge Lund povedal, že pán Dudley „bol menovaný za výkonného riaditeľa pravdepodobne v najnáročnejšom období histórie BP“.

Havária na vrtných plošinách Deepwater Horizon v Mexickom zálive v apríli 2010 zabila 11 pracovníkov a spôsobila environmentálnu katastrofu. Ropnú spoločnosť to stálo viac ako 60 miliárd dolárov (49 miliárd libier) a spôsobilo rozsiahle poškodenie jej reputácie.

Lund povedal: „Počas svojho pôsobenia viedol zotavenie sa z havárie spoločnosti Deepwater Horizon, obnovil spoločnosť BP ako silnejšiu a bezpečnejšiu spoločnosť a pomohol jej získať pozíciu jedného z vedúcich predstaviteľov energetického sektora. Táto spoločnosť – a skutočne celé odvetvie – mu dlhuje vďaku.“

historický graf BP, zdroj: FINANZEN100

Až tento týždeň sa ropná spoločnosť zapojila do ďalšej kontroverzie po tom, ako spoločnosť Royal Shakespeare Company ukončila svoje partnerstvo s BP po tom, čo študenti vyjadrili obavy týkajúce sa vplyvu spoločnosti na životné prostredie.

Kreativita

Vystavená rôznym protestom, v auguste spoločnosť BP predala svoju poslednú prevádzku na Aljaške, ale trvala na tom, že to nebolo výsledkom tlaku environmentálnych kampaní.

Pán Dudley uviedol, že jeho nástupca bol „skvelým rozhodnutím, aby viedol spoločnosť ďalej“.

„Pozná BP a náš priemysel ako ktokoľvek iný, ale je kreatívny a nie je viazaný tradičnými spôsobmi práce.“

Looney, írsky občan, sa pripojil k BP v roku 1991 po ukončení vysokoškolského štúdia na University of Dublin v odbore elektrotechniky. Od roku 2016 prevádzkuje segment „upstream“ spoločnosti BP, ktorá produkuje približne 2,6 milióna barelov ekvivalentu ropy a plynu denne. Svoju kariéru však začal ako vŕtací inžinier a pracoval na rôznych pozíciách v Severnom mori, Vietname a Mexickom zálive, taktiež bol prítomný ako inžinier pri objavovaní polí Thunder Horse. 49-ročný pán, ktorý vyrástol na farme, hovoril najmä o problémoch duševného zdravia. Minulý mesiac pre priemyselnú publikáciu Energy Voice uviedol, že jeho otec trpel depresiami a že sa „rozhodol hovoriť o téme duševného zdravia a mojej vlastnej skúsenosti“.

„Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je dosiahnuť, že je v poriadku o tom hovoriť – ukončiť stigmu a urobiť z toho iniciatívny akt,“ povedal.

Pánovi Looneymu bude vyplatená mzda vo výške 1,3 milióna libier, ako aj bonusy a príspevok na dôchodok vo výške 15% z jeho platu.

Oznámenie spoločnosti BP bolo zverejnené v týždni, počas ktorého došlo k niekoľkým odchodom významných šéfov FTSE 100.

V stredu šéf spoločnosti Tesco Dave Lewis prekvapil investorov, keď povedal, že budúci rok v lete opustí sieť supermarketov. Na jeho miesto nastúpi Ken Murphy, ktorý zastával vedúce úlohy v skupine, ktorá vlastní chemický reťazec Boots.

Imperial Brands vo štvrtok oznámil, že jeho výkonná riaditeľka, Alison Cooper, odstupuje. Zatiaľ nebola menovaná náhrada za Alison Cooper, ktorá bola jednou z piatich žien riadiacich spoločnosť zoznamu FTSE 100.

Zdroj: bbc

Ohodnoť článok

Pridaj komentár