Príjmová nerovnosť v Nemecku dosiahla nový rekord
Napriek hospodárskej konjunktúre a takmer plnej zamestnanosti, sa v Nemecku v posledných rokoch ďalej roztvárajú nožnice medzi bohatými ľuďmi a skupinami s nízkymi príjmami. Rozdiely dosahujú rekordné úrovne, konštatoval nemecký inštitút pre hospodársky a sociálny výskum WSI.
Nerovnosť sa v súčasnosti zväčšuje síce pomalšie ako na začiatku tisícročia, ale priepasť medzi veľmi chudobnými a veľmi bohatými je stále hlbšia, upozornila expertka WSI Dorothee Spannagelová.
„U veľmi bohatých sa koncentrujú čoraz väčšie príjmy,“ stojí v aktuálnej štúdii inštitútu. Skupiny s vysokými príjmami profitujú z prudko rastúcich kapitálových výnosov a ziskov firiem. Naproti tomu 40 percent domácností s najnižšími príjmami sa ďalej prepadá, a to aj v porovnaní so strednou triedou, ktorá ťažila z dobrej situácie na trhu práce a citeľného rastu platov.
„Stále viac ľudí je zasiahnutých chudobou,“ pripomína štúdia WSI. Podiel domácností, ktoré majú k dispozícii menej ako 60 percent stredného príjmu, a preto spadajú pod definíciu chudoby, vzrástol medzi rokmi 2010 a 2016 z 14,2 percenta na 16,7 percenta.
Domácnostiam pod hranicou chudoby sa pritom darí stále horšie. Zväčšuje sa totiž suma, ktorú priemerná chudobná domácnosť v Nemecku potrebuje na prekonanie hranice 60 percent priemerného príjmu. Kým v roku 2005 chudobným rodinám na dosiahnutie tejto méty chýbalo v priemere 2873 eur (zhruba 74.000 eur) ročne, v roku 2016 to už bolo 3452 eur, čo je nárast o 30 percent.

Hlavným dôvodom tohto vývoja je nerovnosť v raste platov v Nemecku. Stále väčšej skupine obyvateľstva s najnižšími príjmami sa vzďaľujú rastúce mzdy strednej vrstvy. Desať percent domácností s najnižšími príjmami má pri zohľadnení inflácie dokonca nižšie reálne príjmy ako v roku 2010.
Príjmová nerovnosť sa na východe Nemecka podľa WSI zväčšuje ešte výrazne rýchlejšie ako na západe krajiny, aj keď doteraz sú príjmové nožnice v nových spolkových krajinách roztvorené výrazne menej než v tých pôvodných.
Experti WSI odporúčajú rastúcej nerovnosti čeliť celým balíčkom štátnych opatrení, vrátane zvyšovania minimálnej mzdy, alebo väčšieho zdanenia najvyšších príjmov a veľkých dedičstiev.
Nedávno zverejnená štúdia nemeckého ekonomického inštitútu DIW ukázala, že v Nemecku panuje tiež veľká majetková nerovnosť. Desať percent najbohatších Nemcov vlastní 56 percent celkového majetku v Nemecku, zatiaľ čo na chudobnejšiu polovicu pripadá podiel len 1,3 percenta celkového majetku. Majetková nerovnosť sa však v posledných desiatich rokoch podľa DIW nezväčšovala.
Zdroj: eurozpravy.cz