Bude investičná horúčka pokračovať aj na budúci rok?

Akcie všetky články

Akciové indexy nepoznajú strop.

zdroj: INVESTING.com

Put your hands up and touch the sky, because sky is the limit!“ Znie v skladbe kedysi slávneho DJ Antoina. V roku 2013, kedy toto rovnomenné album vyšlo, zaznamenal akciový index Dow Jones najväčší nárast za posledných 18 rokov.

O šesť rokov neskôr by DJ Antoine mohol vydať novú verziu, pretože, zdá sa, ani nebo strop nepredstavuje. Nie, keď ide o akcie.

ročný graf index S&P 500, zdroj: GOOGLE

Americké akciové benchmarky stále poznajú len jeden smer a ku koncu tohto týždňa opäť našli nové vrcholy. Index S&P 500 (tento rok zatiaľ vyše 27 percent plus), kam spadajú všetky zásadné verejne obchodované firmy s veľkou trhovou kapitalizáciou, uzavrel v decembri na rekordnej úrovni 3 225 bodov.

Dow Jones – tento rok cez 21 percent plus – zamieril cez vyše 28 600 bodov, čím taktiež zaznamenal nový rekord.

ročný graf index DOW JONES, zdroj: GOOGLE

Darilo sa jednotlivým akciám, ako napríklad Netflix, ktorý počas posledných dní, v reakcii na pozitívne správy strán počtu medzinárodných predplatiteľov, zaznamenal nárast cez 10 percent. Netflix je tiež mimochodom jedným z najlepších titulov poslednej dekády, kedy od roku 2009 pripísal neuveriteľných 3900 percent.

Pár takých firiem, ktoré sa na súčasnej „rally“ podieľajú, by sme ešte našli, širší fundament však predstavuje geopolitika aj monetárne situácie.

Myslím, že súčasný optimizmus je spôsobený predovšetkým americko-čínsku dohodou a Fedom, ktorý síce nepraktizuje kvantitatívne uvoľňovanie, ale akúsi jeho obdobu,“ komentuje dianie Jakub Skryja, ktorý pôsobil vo Verdi Capital a teraz stojí za vlastným fondom VAULT opf.

Martin Burda z fondu Sirius Investments má podobný pohľad. „Ide to hlavne za nízkymi sadzbami a tonami voľnej hotovosti,“ hovorí Burda pre Forbes.cz.

Prebiehajúci impeachment amerického prezidenta Donalda Trumpa sa síce skloňuje hore dole, na trhoch sa však zatiaľ nijako neodráža. Nemá totiž ekonomickú relevantnosť, ako pre americký Forbes uvádza Brad McMillan z Commonwealth Financial Network.

„Investori sa zaujímajú o rast ekonomiky, o finančné výsledky firiem, cenu práce a tak ďalej. Nič z toho nebolo impeachment ovplyvnené, „tvrdí McMillan.

Podľa Martina Burdy je trh na steroidoch a ďalší vývoj sa ťažko odhaduje. Nasledujúcu dekádu však vidí v rytme výnosov akciových trhov „len“ 3-6 percent p.a. „Buď plížením vpred, alebo výpredaj a potom návrat,“ zamýšľa sa investor.

Jakub Skryja sa nebráni optimizmu za predpokladu, že sa stabilizuje americká a únijná výrobná recesia, nebudú eskalovať obchodné vojny alebo sa neobjaví iná závažná geopolitcká téma.

Tridsaťpercentný rast akciových trhov by som ale nepredpokladal,“ uzatvára Skryja.

Zdroj: Forbes

Ohodnoť článok

Pridaj komentár