Buffett kupuje aktíva Dominion za 10 miliárd dolárov

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Spoločnosť Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A, BRK.B:NYSE) oznámila dohodu o kúpe prepravného a skladovacieho majetku zemného plynu spoločnosti Dominion Energy Inc. (D:NYSE) zmluvne v hodnote celkovo 9,7 miliárd dolárov, vrátane hotovostnej platby vo výške 4 miliárd dolárov a predpokladaného dlhu vo výške 5,7 miliárd dolárov, ktorý vznikol segmentu v oblasti prepravy a skladovania plynu (Gas Transmission & Storage segment). Očakáva sa, že dohoda bude uzavretá počas štvrtého štvrťroku 2020, po schválení regulačnými orgánmi.

Je to posledný vpád Berkshire Hathaway na trh s energiou a stáva sa to v čase, keď pandémia koronavírusu, okrem sporu medzi členmi OPEC a jej spojencami, vyrovnávala ceny energie v celom komplexe. Nákupom aktív spoločnosti Dominion bude spoločnosť Berkshire Hathaway Energy niesť 18% všetkej medzištátnej prepravy zemného plynu v Spojených štátoch, v porovnaní so súčasnými 8%.

Čo získa Berkshire

V rámci dohody by sa previedlo viac ako 7 700 km prepravných vedení zemného plynu z Dominionu do Berkshire, vrátane asi 20,8 miliárd kubických stôp za deň prepravnej kapacity, 900 miliárd kubických stôp prevádzkovaného skladovania zemného plynu a 364 miliárd kubických stôp podnikového skladovacieho zariadenia plus čiastočné vlastníctvo zariadenia na vývoz, dovoz a skladovanie skvapalneného zemného plynu.

Okrem toho Berkshire Hathaway Energy získa 100% z Dominion Energy Transmission, Questar Pipeline a Carolina Carolina Transmission plus 50% Iroquois Gas Transmission System. Dohoda nezahŕňa ropovod Dominikánskeho pobrežia. Zahŕňa to však 25% vývozného, ​​dovozného a skladovacieho zariadenia na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Marylande, ktoré je jedným zo šiestich vývozných zariadení na LNG v USA. Dominion si ale ponechá 50%-ný vlastnícky podiel v spoločnosti Cove Point. , zatiaľ čo Brookfield Asset Management bude naďalej vlastníkom 25%.

Logika Berkshire

„Tento prvotriedny podnik v oblasti prepravy a skladovania zemného plynu bol prevádzkovaný a spravovaný najlepším spôsobom vo svojej triede,“ hovorí Bill Fehrman, prezident a generálny riaditeľ Berkshire Hathaway Energy. „Získanie tohto portfólia zdrojov zemného plynu značne rozširuje stopu našej spoločnosti v niekoľkých východných a západných štátoch, ako aj na celom svete, čím sa zvyšuje dosah trhu a rozmanitosť Berkshire Hathaway Energy,“ dodal.

päťročný graf Dominion Energy, zdroj: GOOGLE

Odôvodnenie Dominionu

Thomas F. Farrell II, predseda predstavenstva, generálny riaditeľ a prezident Dominionu, k tejto dohode povedal: „Toto zúženie zamerania nám tiež umožní zvýšiť naše usmernenie o raste dlhodobých výnosov približne o 30 percent … Táto transakcia predstavuje ďalší významný krok v našom vývoji, ktorý nám umožňuje zamerať sa ešte viac na uspokojenie potrieb zákazníkov v oblasti energetiky a umiestniť nás do svetlej a stále udržateľnejšej budúcnosti.“

Obrovská pokladňa

Berkshire skončil prvý kvartál 2020 s hotovosťou a ekvivalentmi hotovosti vo výške 137,3 miliárd dolárov, zo 128,0 miliárd dolárov v štvrtom kvartáli 2019. Počas svojho posledného výročného zasadnutia v máji v reakcii na otázku akcionárov o tom, ako plánujú použiť rastúcu pokladňu, Buffett povedal: „Nemáme v úmysle dotovať spoločnosti vlastnými peniazmi.“ Zdá sa, že teraz našiel dosť atraktívne riešenie, napriek tvrdým cenám energie.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár