České akcie za tri kvartály vyniesli 5,6 percenta

Akcie České akcie Ekonomika všetky články

Najviac posilnila mediálna skupina CME, jej cena vzrástla o 72 %.

České akcie sa zhodnotili podľa indexu pražskej burzy PX za tri kvartály od začiatku roka o 5,6 percenta, a zaostali tak za svojimi americkými aj západoeurópskymi kolegami. Vyplýva to z výsledkov BCPP. Hlavný americký akciový index S&P 500 posilnil v rovnakom období o 18,7 percenta, zatiaľ čo európsky Stoxx Europe 600 pridal 16,4 percenta, dodal analytik spoločnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

„Akciové trhy tento rok aj cez dve väčšie korekcie v máji a auguste utešene rastú a väčšina z nich by už mala zmazať minuloročný pokles. Hlavnou hybnou silou cien akcií sú neustále centrálne banky, ktoré v predtuche spomalenia začali uvoľňovať menovú politiku,“ povedal analytik Partners, Martin Mašát. Riziká vyplývajúce z blížiaceho sa brexitu, útoku na ropné zariadenia alebo blížiaca sa recesia v Nemecku zatiaľ investorov nevystrašili, ale stále podľa neho môžu spustiť korekciu cien na niektorých trhoch.
Na hlavných akciových trhov (USA a Európa) sa zhodnotenie pohybuje po všetkých poplatkoch okolo 13 až 18 percent v závislosti na prevažujúcom regióne a stratégii. Ak konkrétne akciové fondy neboli zaistené do koruny, môže sa zhodnotenie blížiť až k dvadsiatich percentám, upozornil Mašát.

Prvenstvo si podľa Pfeilera udržujú akcie mediálnej skupiny CME, ktorých cena od začiatku roka poskočila o 72 percent. Investorov potešila zlepšujúca sa kondícia spoločnosti. Akcie antivírusovej spoločnosti Avast sa zhodnotili o 42 percent. Tie vyhnal nahor predovšetkým návrat rizikového apetítu, ktorý veľmi pomohol technologickým akciám.

Najhlbšie sa prepadli akcie Pegasu, ktoré od začiatku roka stratili takmer 15 percent hodnoty. Negatívna výkonnosť nesúvisí s hospodárením firmy, ale skôr so skutočnosťou, že majoritný akcionár R2G aktuálne nedisponuje dostatočnou palebnou silou k prevzatiu zvyšku voľne obchodovaných akcií. Tento rok sa príliš nedarí akciám O2, ktoré strácajú skoro 10 percent.

Na pražskom parkete boli trhovým motívom pokračujúcej diskusie o bankovej dani, respektíve fondu pre banky, myslí si analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Trhy podľa neho zrejme pomaly začínajú chápať politiku súčasnej vlády ako ľavicovú, procyklickú a vidí rastúcu pravdepodobnosť, že vláda bude uvažovať o dani na ďalšie sektory, kde existuje oligopol a súčasne vysoká ziskovosť. Tituly z Prahy s veľkou kapitalizáciou sú také vlastne všetky. „Preto v Prahe ťažko hľadáme rastové impulzy,“ podotkol.

Zdroj: Jiří Koťátko, HN

Ohodnoť článok

Pridaj komentár