Chemický gigant Dow porazil odhady zisku

Akcie Americké akcie Dividendy

Chemický gigant Dow oznámil vo štvrtom štvrťroku lepšie správy ako sa očakávalo. Existujú však aj negatíva. Účtovné poplatky sťažujú analýzu. Investori by sa mali zamerať na peňažný tok, ako aj na takmer 6%-ný dividendový výnos.

Dow (DOW) získal 78 centov za akciu a 10,2 miliárd dolárov na tržbách. Čo sa týka Wall Street, tak je to 74 centov za akciu a tržby vo výške 10,1 miliárd dolárov. To je dobrá správa, ale štvrťročná strata – vrátane všetkých účtovných poplatkov – predstavovala 2,3 miliardy dolárov. Spoločnosť odpísala približne 2,8 miliárd dolárov.

Odpisy aktív nie sú nikdy dobré, ale investori by mali tentokrát dať spoločnosti šancu. Pre začiatočníkov boli odpisované aktíva súčasťou spoločnosti Rohm & Haas, firmy získanej pred finančnou krízou pred viac ako desiatimi rokmi. To bol vtedy iný Dow.

Odvtedy sa spoločnosť zlúčila a rozdelila na predchádzajúcu verziu DuPont de Nemours (DD). Spoločnosti sú povinné každý rok skontrolovať „goodwill“ a testovať zníženie hodnoty. Bol to prvý test spoločnosti Dow ako samostatnej spoločnosti, pretože trojsmerné rozdelenie vytvorilo Dow, DuPont a Corteva (CTVA).

Investori sa pravdepodobne viac zamerajú na voľný cash flow, ako aj na globálny ekonomický výhľad.

Peňažný tok v Dow bol v roku 2019 silný. Spoločnosť vygenerovala voľný hotovostný tok približne 4 miliardy dolárov. Vedenie dalo peniaze do obehu, splatilo asi 3 miliardy dolárov z dlhu, odkúpilo späť 500 miliónov dolárov v akciách a vyplatilo dividendu.

Dow-ov dividendový výnos je takmer 6%. Vysoký výnos by mal prilákať investorov v nasledujúcich štvrťrokoch, ak bude voľný peňažný tok naďalej silný.

Výnos môže byť tiež vysoký, pretože priemyselná ekonomika bola v roku 2019 pomalá. Napríklad tržby Dow klesli vo štvrtom štvrťroku približne o 14%. Vyzerá to ako obrovský pokles. Nezabudnite, že ceny produktov Dow sú spojené s cenou ropy a energie, ktorá v posledných rokoch klesala.

Hrubé ziskové marže sa však medziročne znížili. Je to lepší ukazovateľ rovnováhy medzi ponukou a dopytom v komoditných chemikáliách. Pri pohľade do budúcnosti vidí spoločnosť Dow v roku 2020 rast svetového HDP približne 2,5%.

„V nadväznosti na dôsledné vykonávanie našej prevádzkovej príručky v roku 2019 sme v pozícii, aby sme sa mohli orientovať na dynamiku trhu, ktorá sa prejaví v roku 2020,“ uviedol v tlačovej správe spoločnosti Jim Fitterling. „Očakávame, že v priebehu roka budeme ďalej znižovať štruktúru nákladov … a plánujeme nasmerovať náš voľný tok hotovosti na rovnováhu pri znižovaní dlhu a návratnosti akcionárom.“

Komentár k nákladom a hotovosti je pozitívny, ale analytikov a investorov zaujíma koronavírus a jeho vplyv na rast, ako aj výhľad na nové chemické kapacity, ktoré by mohli v budúcnosti tlačiť na marže.

Spoločnosť ešte bude mať konferenciu a k danej veci sa vyjadrí.

Akcie Dow klesli približne o 13%, pričom S&P 500 stúpla o 1,4% a priemer Dow Jones stúpol o 0,6%.

Zdroj: barrons

Ohodnoť článok

Pridaj komentár