Čo v čase Covidu kupujú investori spravujúci 3,4 bilióna dolárov

Akcie Zaujímavosti

Hotely, potrubia, predajne zmiešaného tovaru a dlhopisy automobiliek. Toto sú aktíva, ktoré v honbe za hodnotou nakupujú niektorí z najväčších svetových správcov aktív. Jedna vec je ale jasná. Penzijné fondy, správcovia majetku a štátne investičné fondy, ktoré dohromady spravujú majetok za zhruba 3,4 bilióna dolárov, sa v mnohých prípadoch vyhýbajú jednej veci – prehriatemu trhu s akciami.

Spoločne si tiež uvedomujú, že trhy a valuácia firiem vďačia za svoje zotavenie do značnej miery ultranízkým úrokovým sadzbám, masívnym stimulom centrálnych bánk a fiškálnej podpore zo strany vlády, ktoré ju v nadchádzajúcich mesiacoch asi začnú na niektorých miestach odoberať.

Hodnoty aktív sa aj naďalej považujú za nafúknuté, dokonca aj v niektorých horúcich oblastiach ako technológia a zdravotná starostlivosť. Mnoho z nich teda čaká na potenciálnych ďalší útlm do doby, keď skončia stimuly, ale ekonomiky sa bez očkovania verejnosti nebudú schopné rozbehnúť bez toho, aby riskovali ďalekosiahle šírenie nákazy.

Predajne potravín a potrubné systémy

Na nie toľko populárne oblasti od retailu po infraštruktúru sa pozerá singapurský štátny investičný fond GIC. Ide o oblasti, kde valuácie kvôli pandémii dostali na frak. V jednom z jeho (tento rok zatiaľ najväčších) obchodov bol členom skupiny, ktorá si kúpila 49%-ný podiel v ADNOC Gas Pipilines za 10,1 miliardy dolárov. V auguste sa spojil s austrálskou Charter Hall a za 682 miliónov AUD si zaobstarali viac ako 200 obchodov na čerpacích staniciach.

Fond síce oficiálne spravuje majetok za 100 miliárd dolárov, podľa inštitútu Sovereign Wealth Fund Institute to je ale viac ako 450 miliárd, čo z neho robí šiesty najväčší fond na svete. Šéf investícií vsádza na to, že až sa podarí zvládnuť vírus, pred otvorením a cestovaním za hranice sa ešte zdvihne cestovanie v rámci krajiny.

Zmena v dodávateľskom reťazci

Uzávierky hraníc môžu byť prechodné a obchod sa pomaly spamätáva, súdi Didies Borowski, šéf globálnych výhľadov v Amundi. To je najväčší európsky správca aktív, ktorý dohliada na ekvivalent v hodnote zhruba 1,9 bilióna dolárov.


Farmaceutický a zdravotný sektor podľa Borowského presunie časti výroby kľúčového tovaru, aby nebol závislý na jedinej krajine. Vrátiť ju potom komplet domov však podľa neho bude príliš drahé a nie príliš efektívne z hľadiska riadenia nákladov. „Toto je koniec nespútanej globalizácie, nie koniec globalizácie,“ uviedol v septembrovom rozhovore.

Dovolenka doma

Do švédskeho výrobcu držiakov na bicykle a batožinu Thule investoval fond Standard Life Aberdeen. Dovolenka doma je s cestovnými obmedzeniami znovu na programe dňa, tvrdí Will James, zástupca šéfa oddelenia európskych akcií v tomto fonde.

Akcie Thule stúpli od konca marca skoro dvojnásobne. Ak sa nájde vakcína, mohli by „agresívne ožiť“ tiež akcie firiem v letectve – ako je Airbus. Veľkou otázkou ale je, či sa svet vráti k spôsobu, akým fungoval pred pandémiou, myslí si James.

Bondy. Automobilové bondy

Dlhopisy sú jedným z nemilovaných aktív koronavírusovej krízy, domnieva sa Andrew McCaffery, globálny CIO spoločnosti Fidelity, ktorá spravuje aktíva približne za 437 miliárd dolárov. Dlhopisy výrobcov áut sú ale mimoriadne príťažlivé, pretože výroba áut sa dvíha a viac ľudí dáva prednosť autám pred preľudnenou hromadnou dopravou.

„Ak sa pozriete na úverové spready, posunuli sa na hodnoty, vďaka ktorým vyzerajú dlhopisy niektorých globálnych výrobcov áut relatívne zaujímavo,“ vyhlásil s poukazom na Ford Motor a Nissan Motor. „Tieto dlhopisy sú neobľúbené, predovšetkým keď uvážite, že dochádza k nárastu využívania áut oproti verejnej doprave“, uviedol v septembrovom rozhovore.

Zelené zotavenie

Najväčší austrálsky dôchodkový fond Australian Super držal počas pandemického výpredaja a zotavovania viac ako polovicu svojho portfólia v austrálskych a globálnych akciách a redukoval holding nehnuteľností, úverov a spravodlivého zaobchádzania. Teraz lovia investície do digitálu, dopravy a sociálnej infraštruktúry, vyhlásil minlý týždeň investičný riaditeľ Mark Delaney. Firma hľadá aj príležitosti v obnovitelnějších zdrojoch, ako bol jej vlaňajší obchod s Quinbrook Infrastructure Partners za 300 miliónov dolárov, zatiaľ čo vlády uvažujú o zelenom oživení.

„Robiť viac okolo životného prostredia bude naozaj skvelý dlhodobý výsledok,“ uviedol Delaney, ktorého fond spravuje ekvivalent zhruba 133 miliárd dolárov.

Držať prst na spúšti

Austrálsky štátny investičný fond má mandát maximalizovať dlhodobú návratnosť. Podľa CEO Raphaela Arndt teraz vyčkáva.

Fond obhospodaruje majetok za 118 miliárd dolárov, pozície ale stavia opatrne a s nasadzovaním likvidity neponáhľa, „ak a kým sa neobjaví príležitosť“, uviedol tiež Arndt. „Ekonomiky po celom svete sú v najhoršej recesii po mnohých, mnohých desaťročiach, a keď sa pozriete na cenu aktív, veľmi sa nepohla,“ uviedol. Investori by sa podľa neho mali pýtať, či to dáva zmysel. „Jediný spôsob, ako by to dávalo zmysel, je, ak úrokové sadzby zostanú veľmi blízko nuly a stimuly tu budú ešte veľmi, veľmi dlho,“ tvrdí tiež. „Sú tu ale riziká. Preto si myslíme, že teraz je oveľa lepšie byť v pozíciách opatrní.“

Dátové centrá

Verejné trhy sú precenené a investičný riaditeľ spoločnosti Aware Super – Damian Graham volí priame investície, ako sú dátové centrá a bytové domy. Jeho fond s majetkom v správe za 91 miliárd dolárov tiež predáva niektoré aktíva, o ktorých si myslí, že budú mať problémy, ako kancelárske budovy a nákupné centrá. Ľudia menia spôsob práce aj nakupovania, vyhlásil Graham v augustovom rozhovore. Jeho fond minulý týždeň investoval 100 miliónov eur s APG Group do výstavby plne zariadených bytov v Európe.

China Tech

Čína bola prvou krajinou, kde sa vírus objavil, a teraz razí cestu von. Singapurský štátny investor Temasek, ktorý dohliada na ekvivalent 225 miliárd dolárov, v Číne optimisticky pozerá na niekoľko hlavných tém, vrátane vied o živote, spotrebných technológií, biotechnológií a fintechu. Jeho investičný riaditeľ sa domnieva, že Čína bude tento rok možno jedinou veľkou ekonomikou s kladným rastom HDP.

Fast Fashion

L Catterton Asia Managing Partner Chint Bhagat, ktorého materská firma spravuje majetok v hodnote zhruba 20 miliárd dolárov, hovorí, že investovanie uprostred pandémie vyžaduje pozorný pohľad na okolnosti tej ktorej krajiny, a to až do takého detailu, ako sa darí konkrétnym mestám. Covid v Číne začal aj končí a ak sa veci nestočia zlým smerom, Covid v Číne, pre všetky ekonomické úvahy a naše úvahy o biznise, skončil.

Firma uvažuje o dohodách v oblastiach ako e-commerce a spotrebné technológie. Ide o počiatočné fázy, pretože ak bude čakať na transakcie v neskorých štádiách, hrozí jej, že ju preplatia väčší konkurenti ako Temasek.

Jednou oblasťou záujmu je móda v čínskom duchu ovplyvnená influencermi. Západné značky si tradične vyberajú jednu celebritu, mnoho firiem v Číne ale k predaju cez elektronické platformy úspešne využíva armády influencerov v sociálnych médiách.

Zdroj: patria

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár