Covid vytvára nárast v počte miliardárov v oblasti technológií a zdravotnej starostlivosti

Akcie Zaujímavosti

Bohatstvo miliardárov v zdravotníctve a v technologickom sektore po celom svete vzrástlo v priebehu rokov 2018, 2019 a prvých siedmich mesiacov roku 2020 o 42,5% (technologický sektor) a 50,3% (zdravotníctvo), podľa najnovšej správy UBS a PricewaterhouseCoopers. Na porovnanie, celková miera rastu majetku miliardárov za dané obdobie bola 19,1%. Bohatstvo miliardárov v sektoroch zábavy, finančných služieb, materiálov a nehnuteľností zaostávalo za zvyškom o 10% alebo menej.

Správa argumentuje tým, že bohatstvo miliardárov sa polarizuje skupinou disruptorov a inovátorov, ktorí sa bežne vyskytujú v oblasti technológií a zdravotníctva a sú zriedkavé v tradičných odvetviach, ako sú nehnuteľnosti a financie, čím predbiehajú svoje sily a rýchlejšie sa rozrastá ich bohatstvo. Pandémia údajne iba urýchlila tento nedávny trend a neprimerane z toho majú prospech aj miliardári v priemyselnom sektore.

„Toto je kľúčový okamih v hospodárskej histórii, doba výnimočnej schumpeteriánskej tvorivej deštrukcie. Vedci, počítačoví programátori a inžinieri robia revolúciu v odvetviach takým tempom, aké ešte nikdy nebolo a majú výrazný dopad na celú globálnu ekonomiku,“ uviedla správa. „Väčšina desaťročia bola obdobím mimoriadnej prosperity miliardárov bez ohľadu na odvetvie, ale v posledných dvoch rokoch sa tí, ktorí používajú technológiu na zmenu svojich obchodných modelov, produktov a služieb, posunuli vpred. Kríza COVID-19 túto odchýlku iba zvýraznila.“

Podľa indexu Bloomberg Billionaire’s Index nasledujúcich 10 osôb zaznamenalo v roku 2020 najväčší nárast čistého imania (v dolárových hodnotách).

  • Elon Musk, Tesla: + 73 miliárd dolárov (tech.)
  • Jeff Bezos, Amazon: + 68,4 miliárd dolárov (tech.)
  • Zhong Shanshan, Nongfu Spring a Beijing Wantai Biological Pharmacy: + 49 miliárd dolárov (diverzifikované)
  • Dan Gilbert, Rocket Comapnies: +27,2 miliárd dolárov (nehnuteľnosti)
  • Mukesh Ambani, Reliance Industries: +26,2 miliárd dolárov (energia)
  • MacKenzie Scott, Amazon: + 22,5 miliárd dolárov (tech.)
  • Eric Yuan, Zoom Video Communications: + 20,5 miliárd dolárov (tech.)
  • Mark Zuckerberg, Facebook: + 19,7 miliárd dolárov (tech.)
  • Steve Ballmer, Microsoft: + 16,5 miliárd dolárov (tech.)
  • Goh Cheng Liang, Wuthelam Holdings: + 14,9 miliárd dolárov (priemysel)

Celkové miliardárske bohatstvo dosiahlo na konci júla nové maximum 10,2 bilióna dolárov, keď sa akcie zbavili obáv z pandémie, čím prekonali predchádzajúci vrchol 8,9 bilióna dolárov, ktorý bol dosiahnutý na konci roka 2017. V súčasnosti je 2 189 miliardárov, čo predstavuje nárast z počtu 2 158 v roku 2017.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár