Ďalší šéf na dlažbe. Ktorých miliardárov vyhodila ich vlastná firma

všetky články

Travis Kalanick

Hodnota majetku: 3,5 miliardy dolárov

Na čom zarobil: Uber

Exit: Začalo to v decembri 2016, vtedy ale Kalanick ešte svoje úlety ustál, hovorilo sa o ňom síce ako o tyranovi a maniakovi, ale jedným dychom sa dodávalo, že je to génius, ktorý raz zmení svet. O pár mesiacov neskôr, presnejšie vo februári 2017, sa ale objavili obvinenia zo sexuálneho obťažovania a hneď potom video, na ktorom sa Kalanick bije s vodičom taxíka. Firemná kultúra uber bola razom na pranieri a stala sa predmetom pikantných fórov a bojkotu.

Uber vyhodil okolo dvadsiatky zamestnancov, investorom to ale nestačilo a koncom júna si vynútili, aby z firmy odišiel aj Kalanick.

Posledné slová: „Milujem Uber viac ako čokoľvek iné a toto je pre mňa fakt zložitá situácia. Avšak pristúpil som na požiadavku investorov a odstupujem, aby mohol Uber ďalej rásť, a nie sa utápať v žabomyších vojnách. „

Sean Parker

Hodnota majetku: 2,7 miliardy dolárov

Na čom zarobil: Napster, Facebook

Exit: Hneď niekoľko. Prvý v Napstere, krátko predtým, než na neho v roku 2001 dopadla žaloba podaná hudobnými vydavateľstvami. Potom z Plaxo, online adresára, ktorý spoluzaložil v roku 2004. Jeden z jeho vtedajších spolupracovníkov na neho zaspomínal slovami: „Nechodil do práce, a keď už prišiel, tak najskôr okolo jedenástej, a navyše nie preto, aby niečo urobil, ale aby pár dievčatám ukázal svoj kancel šéfa startupu. „

Neslávny koniec nabralo jeho angažmán vo Facebooku. Objavil ho, skamarátil sa s Markom Zuckerbergom, pomohol mu k prvej investícii a stal sa prvým výkonným šéfom Facebooku. Skončil potom, čo polícia objavila v dome, ktorý si prenajímal, kokaín.

Posledné slová: „Keď vám niekto ponúkne, aby ste si predĺžili dovolenku, tak sa rovno pripravte na vyhadzov.“

Mark Pincus

Hodnota majetku: 1,3 miliardy dolárov

Na čom zarobil: videohry

Exit: Nejakú dobu sa FarmVille javila ako veľmi nádejná platforma pre zdieľané videohry. Zynga, ktorá ju prevádzkovala, a jej šéf Pincus však rýchlo zistili, že nič netrvá večne, zvlášť v online svete. Dva roky potom, čo bola Zynga uvedená na burzu, dostal Pincus vyhadzov. Na poste výkonného šéfa ho nahradil Dan Mattrick z Microsoftu. Pincus sa síce do vedenia firmy v roku 2015 vrátil, ale len na rok.

Posledné slová: „Na webe je len pár naozajstných pokladov.“

Richard Schulze

Hodnota majetku: 3,8 miliardy dolárov

Na čom zarobil: Best Buy

Exit: Schulze sa stal obeťou lojality. Zastal sa totiž Briana Dunna, niekdajšieho obchodníka, ktorého v roku 2009 sám vybral na post výkonného šéfa Best Buy. O dva roky neskôr mu predstavenstvo vyčítalo, že ho neinformoval o tom, že mal Dunn pomer s dvadsaťdeväťročnou zamestnankyňou firmy. Dunn za to dostal vyhadzov a Schulze ho musel nasledovať.

Schulze najprv zvažoval odpredaj svojho podielu, ale nakoniec si to rozmyslel. Dnes je emeritným šéfom a stále väčšinovým investorom firmy, ktorej akcie sa síce v decembri 2012 prepadli na dno, ale od tej doby vzrástla ich cena šesťnásobne.

Posledné slová: „Keď som začínal podnikať, spoliehal som na svoje znalosti a skúsenosti, ale vzápätí som zistil, že sú to zamestnanci, kto hrá najdôležitejšiu úlohu.“

Chip Wilson

Hodnota majetku: 4,2 miliardy dolárov

Na čom zarobil: Lululemon

Exit: Chip Wilson si zarobil na problémy v novembri 2013, keď predniesol netaktný komentár o priesvitných dresoch na jogu, ktoré musel Lululemon s hanbou stiahnuť z trhu. Namiesto toho, aby sa ospravedlnil za chybu, hovoril o ženách, ktoré dres obliekli. „Telá niektorých žien skrátka do takých dresov nepatria,“ povedal vtedy. Ako šéf firmy skončil už dva roky predtým, zhruba mesiac po tom, čo predniesol spomínanú vetu, skončil aj ako predseda predstavenstva.

Posledné slová: „Hral som, aby som vyhral, zatiaľ čo šéfovia firmy, ktorú som založil, hrali len preto, aby neprehrali.“

Zdroj: Forbes

Ohodnoť článok

Pridaj komentár