Ďalších 5 „buy and hold“ akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Spotrebiteľský sektor Verejné služby

Investovanie do „buy and hold“ akcií je zložitejšie, ako to vyzerá. Zvyšujúce sa tempo technologických zmien znamená, že aj tie najúspešnejšie dominantné spoločnosti sa musia neustále prispôsobovať, aby udržali krok. Odvetvia ako energetika, nehnuteľnosti a dokonca aj spotrebné výrobky čelia v budúcnosti potenciálne významným dlhodobým zmenám.

V každom období môže byť riskantnou snahou zhromaždiť zbierku dôchodkových akcií jednoduchým nákupom najlepších spoločností a ich držaním po celé roky.

General Motors (NYSE: GM) bola klasická akcia „widows and orphans“ až do posledného desaťročia, keď spoločnosť GM skončila v konkurze. Spoločnosť United States Steel (NYSE: X) bola kedysi pilierom korporátnej Ameriky a akciami typu “buy-and-hold”. Polaroid a Eastman Kodak boli kedysi blue chip akcie. Obidve zbankrotovali, keď sa fotoaparáty a kamery zmenili z filmu na digitál.

Stále však existujú akcie, ktoré sú klasickým „buy and hold“, ktoré môžu trvať večne a zároveň ponúkajú príjem z dividend.

Allstate Corp (ALL:NYSE)

Výnos z dividend: 1,8%

Allstate Corp už dlho používa slogan „Ste v dobrých rukách“, a to platí aj pre jej investorov.

ročný graf ALLSTAR CORP. zdroj: GOOGLE

ALL akcie sa od konca roka 2011 takmer zoštvornásobili. Koniec koncov, Allstate nie je zvlášť drahý, obchoduje sa pri P/E 14.

Keď všetky krátkodobé obavy ustúpia, ALL by mala pokračovať vo svojom vzostupe.

International Flavours & Fragrances (IFF:NYSE)

Výnos z dividend: 2,52%

International Flavours & Fragrances je spoločnosť, s ktorou sa väčšina spotrebiteľov stretáva každý deň bez toho, aby o tom vedela a mnohí investori ju málokedy získajú.

ročný graf INTERNATIONAL FLAVOURS & FRAGRANCES, zdroj: GOOGLE

Ako už názov napovedá, spoločnosť vyvíja arómy a vône v 13 kategóriách vrátane kozmetiky, parfumov, nápojov a sladkých chutí. Predaje a zisky sa neustále zvyšovali, rovnako ako cena akcií IFF. Pri P/E 53, vyzerá IFF trochu draho. Rovnako ako v prípade McCormick a ďalších akcií na tomto zozname by však investori mali byť ochotný za kvalitu zaplatiť.

Skrytá, ale kľúčová úloha IFF v mnohých priemyselných odvetviach jej poskytuje veľkú ochranu pred konkurenciou a makroekonomickými faktormi. Akvizície a rastúce odvetvie kozmetických prísad poskytuje priestor ďalšiemu rastu.

Spotrebitelia nemusia poznať IFF, ale investori by mali.

Lamb Weston (LW:NYSE)

Výnos z dividend: 0,95%

Lamb Weston bol minulý rok vyradený z koncernu Conagra Brands (CAG:NYSE). LW je producentom zemiakov č.1 v Spojených štátoch. V skutočnosti vyrába známe hranolky pre spoločnosť McDonald’s (MCD:NYSE), ale pre iné reštaurácie.

Lamb Weston má tiež spotrebiteľský podnik (vrátane malého segmentu, ktorý vyrába mrazenú zeleninu), zatiaľ čo plní dodávky reštauráciám všetkých veľkostí. Problémy so zdravím sa môžu zdať dlhodobým protivníkom v podnikaní, ale rast je už roky stabilný a marže sa naďalej zlepšujú.

ročný graf LAMB WESTON, zdroj GOOGLE

LW sa zameriava na rast na medzinárodných trhoch, pretože medzinárodné publikum je všeobecne zaujaté americkými výrobkami.

Kvôli rastu a vedúcemu podielu na trhu nie sú akcie LW zvlášť lacné a budúci rok sa budú obchodovať s približne 23-násobným ziskom. Spoločnosť si v rámci CAG spinoff „získala“ primeranú sumu dlhu. Tento dlh však spláca, čo by malo znižovať úrokové náklady a zvyšovať tok hotovosti v budúcnosti.

Zdá sa, že mnohé podobné akcie sa obchodujú s oveľa vyššími násobkami, ale LW má aj tak priestor na rast. A medzinárodný rast by mal kompenzovať akékoľvek obavy týkajúce sa zdravia v USA. Americký „milostný vzťah“ s hranolkami sa rozhodne neskončí zo dňa na deň a to by malo zabezpečiť aspoň roky stability pre Lamb Weston.

Fortune Brands Home & Security (FBHS:NYSE)

Výnos z dividend: 1,4%

Investorom sa odporúča, aby diverzifikovali svoje portfólio. Spoločnosť Fortune Brands Home & Security to práve urobila.

Spoločnosť pôsobí v štyroch segmentoch: skrine, inštalatérske práce, dvere a bezpečnosť. Medzi jej známe značky patria Moen v inštalatérstve a MasterLock v oblasti bezpečnosti.

ročný graf FORTUNE BRANDS HOME & SECURITY, zdroj: GOOGLE

FBHS je skôr cyklická akcia ako väčšina na tomto zozname a spoločnosť nepochybne ťažila zo stabilného, ​​aj keď pomalého oživenia bývania v USA.

Produkty spoločnosti však tiež vytvárajú relatívne stabilný dopyt po náhradách a dividendový výnos 1,4% poskytuje skromný, ale rastúci príjem.

Spoločnosť Fortune Brands je od svojho založenia pôsobivou spoločnosťou a od svojho IPO v roku 2011 je pevnou akciou. Môže to byť o niečo viac volatilné, ale dlhodobým investorom za to stojí. 

Republic Services (RSG:NYSE)

Výnos z dividend: 1,8%

Republic Services (RSG:NYSE) je o niečo menšia a pravdepodobne oveľa menej známa ako konkurencia Waste Management (WM.NYSE). Ale v tomto prípade to nemusí byť nevyhnutne zlá vec.

Spoločnosť Republic Services za posledných päť rokov prerástla svojho väčšieho konkurenta v oblasti predaja a zisku. Akcie RSG majú mierne skromný výkon oproti WM za rovnaké obdobie. Investori sa domnievajú, že to bude pokračovať, pretože Republic Services sa oceňujú o niečo vyššie ako Waste Management, prinajmenšom na základe násobkov budúcich výnosov.

ročný graf REPUBLIC SERVICES, zdroj: GOOGLE

RSG aj WM sú dlhodobo solídne akcie. Zmluvné príjmy a stabilný dopyt by mali obe spoločnosti v nasledujúcich rokoch podporovať. V relatívne rozbitom priestore je priestor na ďalšie akvizície. Republic Services tu majú miesto vďaka mierne lepšiemu rastu a väčšiemu priestoru na zlepšenie marže.

Investori, ktorí hľadajú bezpečný a stabilný rast, to však nemôžu pokaziť ani s RSG ani WM.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár