Desať miliardárov, ktorí najviac zarobili na koronavírusovej kríze 4/5 (2)

všetky články Zaujímavosti

Raketový rast cien akcií firiem vyvíjajúcich vakcínu proti koronavírusu, ochranné prostriedky a testy – to všetko prispelo k tomu, že sa klub dolárových miliardárov rozrástol minimálne o jedno nové meno a ďalších minimálne deväť z nich utešene zbohatlo.

Keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. marca stav pandémie, trhy na celom svete padali a index Dow Jones zaznamenal najhorší výsledok od roku 1987.

Kým sa trhy spamätávali zo šoku, isté firmy stáli úplne mimo. Správa o pandémii sa ich nielen nijako nepriaznivo nedotkla, ale prispela naopak k výraznému rastu cien ich akcií. Išlo o verejne obchodované spoločnosti, ktoré usilovne pracovali na vývoji vakcíny, ochranných prostriedkov a testovacích sád.

Akcie týchto firiem rástli sedem týždňov za sebou, čo, ako už bolo povedané, prispelo k tomu, že sa klub dolárových miliardárov rozrástol minimálne o jedno nové meno a že ďalších deväť z nich výrazne zbohatlo.

Najlepšie si viedol novopečený miliardár Stéphane Bancel, šéf spoločnosti Moderna z Cambridge v štáte Massachusetts, ktorá začala ako vôbec prvá testovať vakcínu na covid-19 na ľuďoch, a to už 16. marca v Seattli. V deň, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stav pandémie, disponoval Bancel majetkom v odhadovanej hodnote 720 miliónov dolárov.

V nasledujúcich týždňoch si však akcie Moderny polepšili o 103 percent, vďaka čomu dnes Bancel vlastní majetok v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Pre neho osobne znamená vývoj posledných siedmich týždňov nárast čistého imania o 109 percent.

Tak skvelý výsledok možno len ťažko prekonať. Druhý v poradí, ktorým je Gustavo Denegri, inak vlastník 45%-ného podielu v talianskej biotechnologickej firme DiaSorin, si polepšil „len“ o 32 percent, vďaka čomu jeho majetok narástol na 1,1 miliardy dolárov.

Čo sa objemu nárastu imania týka, sú na tom najlepšie Francúz Alain Mérieux, zakladateľ firmy vyrábajúcej testovaciu kolekciu BioMérieux (mimochodom, Bancel býval jej výkonným šéfom, a to až do roku 2011), a Kórejčan Seo Jung-jin. Obaja miliardári zbohatli od 11. marca o cca 1,5 miliardy dolárov.

Nižšie je prehľad 10 miliardárov podnikajúcich v zdravotníckej brandži, ktorí si vďaka pandémii najviac polepšili.

STÉPHANE BANCEL

Pôvod: Francúzsko
Čistá hodnota majetku: 1,5 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 109%)
Zdroj bohatstva: Moderna (MRNA:NASDAQ)

Bancel stojí na čele Moderny ako jej výkonný šéf od roku 2011, predtým zastával rovnaký post u konkurenčnej firmy BioMérieux. Vo firme má 9%-ný podiel. Moderna aktuálne získala grant od federálnej vlády vo výške 483 miliónov dolárov na urýchlenie procesu vývoja vakcíny proti ochoreniu covid-19. Bancel je optimista a tvrdí, že by prvé vakcíny mohli do nemocníc dodať už tento rok na jeseň.

GUSTAVO DENEGRI

Pôvod: Taliansko
Čistá hodnota majetku: 4,5 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 32%)
Zdroj bohatstva: DiaSorin (DIA:BIT)

Denegri vyštudoval chémiu a v biotechnologickej firme DiaSorin mu patrí podiel vo výške 45 percent. Začínal ale v inej brandži – pôvodne, už v 70. rokoch minulého storočia, založil firmu na výrobu komponentov pre autá Gruppo Pro-Ind a v roku 1985 ju zfúzoval s Piaggio, inak výrobcom slávnych skútrov Vespa. Do spoločnosti DiaSorin vstúpil v roku 2000. Firma pracuje hlavne na výrobe testov na covid-19, svoje pobočky má aj v Nemecku, v Británii a v USA.

SEO JUNG-JIN

Pôvod: Kórejská republika
Čistá hodnota majetku: 8,4 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 22%)
Zdroj bohatstva: Celltrion (068270:KRX)

Seo je jedným zo zakladateľov Celltrionu, inak firmy so sídlom v kórejskej metropole Soul, ktorá vznikla v roku 2002 a o šesť rokov neskôr vstúpila na burzu. Dnes pracuje hlavne na vývoji testov na koronavírus, ale aj na liekoch. V treťom štvrťroku tohto roka chce začať s testovaním liekov na ľuďoch. V lete by chcel Celltrion prísť na trh s úplne novými testami, vďaka ktorým vraj bude možné získať relevantné výsledky 15 až 20 minút.

ALAIN MÉRIEUX

Pôvod: Francúzsko
Čistá hodnota majetku: 7,6 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 25%)
Zdroj bohatstva: BioMérieux (BIM:EPA)

Spoločnosť BioMérieux vznikla už v roku 1963 a to ako diagnostické centrum inštitútu Mérieux. U začiatkov súčasného konglomerátu stál starý otec súčasného majiteľa Marcel Mérieux a to už v roku 1897. Výkonným šéfom firmy je dnes Alainov syn Alexandre. Testovacie sady na covid-19, s ktorými spoločnosť BioMérieux prišla koncom marca, skrátili dobu čakania na výsledok na 45 minút.

MAJA OERI

Pôvod: Švajčiarsko
Čistá hodnota majetku: 3,2 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 10%)
Zdroj bohatstva: Roche (RO:SWX)

Maja Oeri je potomkom Fritza Hoffmanna-La Roche, ktorý založil farmaceutické impérium už v roku 1896. Oeri má vo firme 5%-ný podiel, nechala ho vyčleniť z podielu zvyšku rodiny v roku 2011. Koncern 19. marca oznámil, že vstupuje do tretej fázy klinického testovanie lieku Tocilizumab proti artritíde na pacientoch s vírusom covid-19 v USA. Firma tiež vyvinula nový set testov, ktoré dokážu identifikovať účinné protilátky vyvinuté u ľudí, ktorí si prešli ochorením covid-19. Tieto testy by vraj mali byť k dispozícii ešte počas mája.

LEONARD SCHLEIFER

Pôvod: USA
Čistá hodnota majetku: 2,2 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 11%)
Zdroj bohatstva: Regeneron Pharmaceuticals (REGN:NASDAQ)

a

GEORGE YANCOPOULOS

Pôvod: USA
Čistá hodnota majetku: 1,2 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 14%)
Zdroj bohatstva: Regeneron Pharmaceuticals (REGN:NASDAQ)

Výkonný šéf Leonard Schleifer založil Regeneron Pharmaceuticals v roku 1988, o rok neskôr do firmy prišiel George Yancopoulos ako šéf jej výskumného tímu. V polovici marca začal Regeneron s klinickým testovaním lieku Sarilumab proti artritíde na pacientoch s ochorením covid-19 a to v spolupráci s francúzskou firmou Sanofi. Prvé dve fázy preukázali, že by liek mohol byť v boji s chorobou úspešný. Tretia fáza testov má prebehnúť práve teraz v máji.

THOMAS STRÜNGMANN

Pôvod: Nemecko
Čistá hodnota majetku: 6,9 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 11%)
Zdroj bohatstva: Biontech (BNTX:NASDAQ)

a

ANDREAS STRÜNGMANN

Pôvod: Nemecko
Čistá hodnota majetku: 6,9 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 11%)
Zdroj bohatstva: Biontech (BNTX:NASDAQ)

Dvojčatá Strüngmann prvýkrát výrazne zbohatli predajom svojej farmaceutickej firmy Sandoz konglomerátu Novartis v roku 2005 za sedem miliárd dolárov. Dnes cez svoju spoločnosť Santo Holding investujú výhradne do biotechnologických a zdravotníckych firiem, z ktorých najväčším ternom bol startup Biontech, ktorý sa v spolupráci s firmami Pfizer PFE a Fosun Pharmaceuticals pokúša vyvinúť vakcínu proti koronavírusu. Prvé testy na dobrovoľníkoch začali v Nemecku 23. apríla, ďalšie sú v pláne, a to nielen v Nemecku, ale aj v USA.

LI SI-TCHING

Pôvod: Singapur
Čistá hodnota majetku: 12,6 miliardy dolárov (nárast od 11. marca o 1%)
Zdroj bohatstva: Mindray (300760:SHE)

Mindray Medical International je dnes najväčším čínskym producentom zdravotníckych potrieb a materiálu. Li Si-Tching ho spoluzakladal v roku 1991. Firma sa aktívne podieľala na boji s nákazou covid-19 a v krátkej dobe vraj dokonca strojnásobila výrobu a dodávky ventilátorov do tamojších nemocníc. Do sveta potom zadarmo dodala prístroje a materiál za 4,6 miliardy dolárov (najväčšiu časť do najviac postihnutých regiónov v Číne a v Taliansku).

Zdroj: forbes

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár