Divedendoví aristokrati

Akcie Dividendy všetky články

Dividendový aristokrat je spoločnosť, ktorá nepretržite zvyšuje dividendu po dobu 25 rokov. Spravidla sa nejedná o cyklické akcie. Dividendoví aristokrati nebývajú príliš zasiahnutí recesiou a niekedy aj dokonca svoju dividendu v období recesie naďalej zvyšujú. Dividendových aristokratov je pomerne málo a jedná sa o silné a stabilné spoločnosti. V roku 2017 obsahoval index S&P 500 iba 57 dividendových aristokratov. V tomto článku objavíme všetko, čo potrebujeme vedieť o akciách najzaujímavejších dividendových aristokratov.

Európski dividendoví aristokrati

Najznámejší a najväčší dividendoví aristokrati pochádzajú z USA. V Európe je však tiež celá rada spoločností, ktoré boli schopné dlhodobo nepretržite zvyšovať svoje dividendy. Politika každoročného zvyšovania dividendy nebola v Európe veľmi populárna.

Európske spoločnosti sa historicky zameriavali skôr na stabilitu svojich dividend. V USA naopak u spoločností vidíme skôr priebežný malý nárast dividend, aby nedošlo k zhoršeniu dôležitých výsledkov.

Zloženie európskych dividendových aristokratov je iné, než v USA. Spoločnosť S&P Global zostavuje akciový index S&P Europe 350. Z tohto indexu vyberá aspoň 40 spoločností, ktoré dokázali minimálne 10 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovať svoju dividendu. Momentálne je v indexe S&P 350 Europe Dividend Aristocrats 51 európskych akcií.

Medzi americkými a európskymi dividendovými aristokratmi je podstatný rozdiel. Európskym spoločnostiam stačí iba 10 rokov, aby sa dostali na zoznam európskych dividendových aristokratov. Do indexu sa tak môže dostať celý rad cyklických akcií.

Dividendoví králi

Existujú spoločnosti, ktoré nepretržite zvyšovali dividendu viac ako 50 rokov. Týmto spoločnostiam sa hovorí dividendoví králi. Jedná sa o prestížny titul, ktorý v súčasnej dobe nesie iba 27 akcií. Medzi dividendových kráľov patria aktuálne nasledujúce spoločnosti:

Genuine Parts Company
Lowe ‚s
Hormel Foods
Lancaster Colony
Procter & Gamble
Coca-Cola
Tootsie Roll
3M Company
Emerson Electric
Dover
Nordson
Parker-Hannifin
ABM Industries
Stanley Back & Decker
Farmers & Merchants Bancorp
Cincinnati Financial
Commerce Bancshares
Johnson & Johnson
Stephan Company
American States Water Company
Northwest Natural Holding Company
Vectren corporation
SJW Corp
California Water Service
Federal Realty

Psychológia dividend

Psychologicky má dividenda výhodu pre rad investorov. Lovci dividendových akcií vnímajú dividendu ako pravidelný pasívny príjem. Pre konzervatívnych investorov, ktorí zle znášajú riziko, sú dividendové akcie perfektným investičným prostriedkom. Výška a vývoj dividendy sú meradlom toho, ako sa spoločnosti darí.

Vysoké dividendy a rastúce dividendy sú preto u investorov veľmi obľúbené. Vysoká dividenda zaisťuje, že sa investícia rýchlo preplatí. Rastúca dividenda chráni pred infláciou a rast tiež ukazuje, že portfólio sa pohybuje správnym smerom.

Hodnota akcie sa nakoniec rovná všetkým peňažným tokom. S vysokou dividendou získate viac kapitálu, ale výška dividendy porastie menej. Historicky nie sú investičné stratégie, ktoré cielia na vysoké dividendy, nutne lepšie ako iné stratégie, ktoré sa napríklad zameriavajú na rast dividend, ziskovosť alebo voľný peňažný tok.

Efekt reinvestície dividendy

Opätovné investovanie dividend zaisťuje, že v priebehu času získate viac a viac akcií danej spoločnosti. Z týchto novo získaných akcií samozrejme tiež plynie dividenda. Vďaka týmto novým výplatám dividend rastie váš zisk exponenciálne, rovnako ako základná hodnota investície. Exponenciálny nárast dividend má rovnaký charakter ako zložený úrok, ktorý Einstein nazval ôsmym divom sveta.

Zdroj: lynxbroker.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár