Dividendové akcie – Dow 30

Akcie Americké akcie Dividendy

História Dow 30

The Dow Jones Industrial Average bol prvýkrát zverejnený editorom Charlesom Dow-om v roku 1896, ktorý pracoval pre časopis Wall Street Journal. Je pomenovaný aj po štatistikovi Edwardovi Jonesovi. Index je druhým najstarším indexom hneď po Dow Jones Transportation Average.

História Dow 30 sa dá považovať za cestovnú mapu amerického hospodárstva. Komponenty Dow sa vyvinuli z pôvodných „Dow Dozen“ v roku 1896 na 30 akcií, ktoré ukazujú investorom prehľad o výkonnosti celkového trhu. Dow spočiatku obsahoval predovšetkým akcie v komoditných a oceliarskych odvetviach vrátane American Sugar, Standart Oil a U.S. Steel. Ako sa sektor vyvíjal, Dow urobil dramatickú zmenu tak, aby zahŕňal rozmanitejšie množstvo sektorov. Od svojho vzniku bol General Electric (GE) jediným zostávajúcim originálnym komponentom Dow. V skutočnosti veľa pôvodných spoločností zaniklo.

Pretože v indexe je len 30 akcií, jediná spoločnosť má schopnosť pohybovať denným výkonom Dow, ak sa jej cena akcií dramaticky zmení. Počas výsledkovej sezóny mnoho spoločností zaznamenalo veľké kolísanie cien, čo môže mať veľký vplyv na Dow. Okrem toho je index vážený cenou, čo znamená, že sa počíta pomocou metódy jednoduchých matematických priemerov – naopak, S&P 500 je vážený trhovou kapitalizáciou. Hoci účelom vytvorenia indexu bolo poskytnúť investorom všeobecnú predstavu o výkonnosti trhu, čelí kritike z dôvodu jeho nedostatočnej diverzifikácie.

Investori by si mali uvedomiť, že spoločnosti uvedené v Dow 30 sa môžu meniť.

Aktuálny stav Dow 30 k 1.5.2020 viď tabuľka:

Zdroj: dividend.com

Ohodnoť článok

Pridaj komentár