Dividendové zombie akcie – prehľad a hodnotenie

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

2.časť

Poznáme najmä dividendových aristokratovdividendových kráľov, ale existuje ešte jedna skupina – dividendoví zombie. A to preto, že vyplácajú dividendu už 100 rokov po sebe.

U „zombíkov“ sa nevyžaduje, aby firma každý rok dividendu navýšila, stačí iba neprerušené vyplácanie dividend, ale dividenda nesmie byť znížená. Niektoré z firiem delili akcie, takže v histórii majú „zníženie“ dividendy, ale to bolo preto, že narástol počet akcií.

Medzi týchto zombíkov patria: 

 • Colgate-Palmolive
 • Consolidated Edison
 • General Mills, Inc.
 • The Coca-Cola Company
 • The Procter & Gamble Company
 • PPG Industries, Inc.
 • Stanley Black & Decker, Inc.
 • Exxon Mobil Corporation

General Mills, Inc (GIS:NYSE)

Kapitalizácia: 35,8 miliárd dolárov
Dividendový výnos: 3,3%
Výplatný pomer: 56,3%
P / E: 16,9

Druhý zástupca spotrebiteľského sektora.

Keď sa pozriete na graf ceny akcií General Mills v priebehu februára a marca 2020, tak uvidí slušnú horskú dráhu. Cena sa dlhodobo držala okolo 54 dolárov, aby s príchodom koronavírusu do Európy klesla k 49 dolárom. Na začiatku apríla sa na 54 dolárov vrátila, aby znovu behom pár dní prepadla pod 50 a následne vystrelila na 59 dolárov. S príchodom koronavírusu do USA cena opäť spadla, tentoraz až k 46,6 dolárom a o tri týždne neskôr sme na 61 dolároch. Z toho je jasne vidieť, ako dokážu emócie a nerozvážnosť s cenou zamávať.

Spoločnosť General Mills totiž vyrába predovšetkým balené a predpripravené jedlo, plus nedávno kúpila firmu Blue Buffalo, ktorá vyrába krmivá pre domácich miláčikov. Takže dnes, keď ľudia musia z dôvodu karantény alebo obáv z nakazenia, sedieť doma a nechodia nakupovať, tak balené a predpripravené jedlo bude žiadané ešte viac ako pred koronavírusom. O krmivách pre domácich miláčikov nehovoriac, tí musia žrať korona. Navyše ak sa v TV začne hovoriť o pandémii, tak ako prvé budú ľudia skupovať potraviny.

päťročný graf General Mills, Inc, zdroj: GOOGLE

Spoločnosti sa už niekoľko rokov v rade nedarí navyšovať predaj a ani tržby. Akvizícia firmy Blue Buffalo mala rastu pomôcť. A to sa tiež podarilo, 11% rastu v tomto firemnom sektore hovorí za všetko. Ale zvyšok firemného portfólia je na tom stále rovnako biedne – rovnaké výsledky ako vlani alebo horšie ako vlani.

Kvôli akvizícii Blue Buffalo zadlženie General Mills prudko vzrástlo, dlh k EBITDA je dnes vo výške 4,5, čo je dosť vysoká hodnota a firme sa vďaka „nerastu“ nedarí znižovať dlh, tak ako pôvodne predpokladala. Spoločnosť za posledný rok splatila len 862 miliónov dolárov, ale vedenie očakáva, že do konca roka 2020 sa firme podarí znížiť zadlženie na pomer 3,5.

Aj tak zadlženie zostane dosť vysoké a preto aj dividenda zostane na rovnakej výške ešte niekoľko kvartálov – s tým sa, ale počítalo už od oznámenia akvizície firmy Blue Buffalo.

Ak sa pozriete do histórie na výšku dividendy, tak si všimnete, že sa niekoľkokrát hodnota znížila. To, ale nebolo preto, že by firma dividendu znížila, ale pretože za svoju históriu akcie 5x rozdelila:

 • 10. novembra 1986 – jednalo sa o rozdelenie 2 za 1 (za jednu akciu investori dostali dve)
 • 8. novembra 1990 – opäť rozdelenie 2 za 1
 • 30. mája 1995 – jednalo sa o rozdelení 10 000 za 8 265 (za 8 265 akcií investori dostali 10 000)
 • 9. novembra 1999 – opäť rozdelenie 2 za 1
 • 9. júna 2010 – opäť rozdelenie 2 za 1

Potom, čo sa ocenenie vrátilo na predkrízovú úroveň, tak nie sú akcie General Mills (opäť) atraktívne. Budeme musieť počkať do júna, kedy General Mills vydá výsledky za druhý kvartál roka 2020 … možno ešte bude príležitosť uloviť tohto zombie za dobrú cenu.

The Coca-Cola Co. (KO:NYSE)

Kapitalizácia: 204,4 miliárd dolárov
Dividednový výnos: 3,7%
Výplatný pomer: 74%
P / E: 23

Tretí zástupca spotrebiteľského sektora.

Cena akcií prepadla z predkrízovej úrovne 60 dolárov takmer na polovicu (36 dolárov) a dnes sme už späť na cca 48 dolároch za akciu.

Spoločnosť sa už roky snaží diverzifikovať svoje portfólio, ale vôbec sa jej to nedarí. A tak aj naďalej zostáva spoločnosťou, ktorá predáva „osladenú vodu“. A aj keď svoju dividendu pravidelne zvyšuje, tak práve v posledných rokoch je vidieť veľký nesúlad medzi rastom dividendy a „nerastom“ tržieb. To je tiež dôvod pre vcelku vysoký výplatný pomer.

Dôvodom toho veľkého prepadu bolo veľmi pravdepodobne to, že si investori riziko postupného zníženia rastu dividendy uvedomili a tiež obmedzené portfólio výrobkov. Teda firemné portfólio je široké, ale stále sú to len nápoje = žiadne diverzifikácie do iného sektora. Aj keď ľudia v karanténe svoje obľúbené sladené nápoje piť neprestanú, tak si treba uvedomiť, že veľkú časť týchto nápojov vypijú zákazníci v reštauráciách, ktoré sú dnes zatvorené.

päťročný graf The Coca-Cola Co., zdroj: GOOGLE

Voľný cash flow v roku 2019 bol vo výške 8,41 miliárd dolárov, výplata dividendy zhltla 6,84 miliardy dolárov, ale hotovosť klesla o viac ako 2,5 miliardy dolárov. Firma v roku 2019 vykázala rast vlastného kapitálu o viac ako 2 miliardy dolárov na 19 miliárd dolárov.

Zatiaľ voľný cash flow kryje dividendu bez najmenšieho problému, ale riziko zníženia rastu dividendy je tu už viditeľné a bude záležať len na tom, ako sa firme podarí v najbližších rokoch navyšovať príjmy, aby dividenda mohla opäť rásť rýchlejšie.

Zdroj: investičnígramotnost.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár